History: The Peace Race

From Jim Hendry MBE comes a history lesson for the The Peace Race. © Jim Hendry MBE (Archivist) 2011 | Anyone who can help Jim fill any gaps in the tables, can email him by clicking here

PEACE RACE (LAST HELD 2006)

Year 1st 2nd 3rd KOM Team

 

1948 August Prosenik – You 

872 km in 26.52.25

Roman Sieminski – Pol               @ 4.56 Waclaw Wojcik – Pol                @5.41 Poland
1948 Alexander Zoric – Cze 

1104 km in 35.53.16

Emanuel Krejcu – You               @5.21 Jozej Kapiak – Pol 

@ 6.50

Poland
1949 Jan Vesely – Cze 

1259 km  36.26.36

Maurice Herbulow – Fra              @11.55 Charles Riegert – Fra            @ 12.15 Poland
1950 Willy Emborg – Den 

1557 km in 43.01.04

Bronislaw Klabinski – Pol            @ 7.19 Vlastimil Ruzicka – Cze             @ 8.14 Czech
1951 Kay Olsen – Den 

1535 km in 45.42.47

Lothar Meister – W Ger              @ 8.31 Francesco Ferri – Ita                @ 9.12 Czech
1952

Ian Steel – GB

2135 km in.57.06.17

Jan Vesely – Cze 

@ 2.35

Jean Stablinski – Fra              @ 3.08 6 Ken Jowett 

8 Ian Greenfield

13 Bev Wood

17 Frank Seel

41 Les Scales

94 start – 65 finish

GB

1953 Christian Pedersen – Den 

2239 km in 62.41.12

Hans Edmund Andersen – Den 

@ 2.45

Gustaf Schur – E Ger              @ 5.15 15 Stan Jones 

16 Gordon Thomas

dnf Bob Maitland

dnf Peter Proctor

dnf Alf Newman

dnf Bill Bellamy

East Germany
1954 Eluf Dalgaard – Den 

2033 km in 53.53.11

Vlastimil Ruzicka – Cze              @ 2.58 Rene Van Meenen – Bel            @ 7.43 26 Les Gill 

47 John Perks

56 Frank Garvey

64 Derek Clarke

dnf Brian Haskell

dnf Ted Gerrard

Czech
1955 Gustaf Schur – E Ger 

2214 km in 58.51.20

Jan Vesely – Cze 

@ 8.28

Stan Brittain – GB 

@ 11.14

Stage Winner

19 Owen Blower 

71 John Pound

77 Bill Baty

dnf Ron Jowers

dnf Ray Booty

Czech
1956 Stanislaw Krolak – Pol 

2212 km in 59.11.56

Constantin Dumitrescu – Rom 

@ 2.24

Nikolaj Kolumbiet – USSR          @ 4.15 15 Don Sanderson !st Stage Winner 

50 Owen Blower

dnf Stan Brittain

dnf Jim Grieves

dnf Tony Hewson

dnf Dave Twedell

USSR
1957 Nenczo Kristov – Bul 

2201 kms in 58.01.19

Stan Brittain – GB 

@6.27

Viktor Kapitanov – USSR        @ 11.37 20 Owen Blower 

24 Jimmy Rae

49 Richard McNeil

dnf Alan Jackson

dnf John Gough

East Germany
1958 Piet Damen – Hol 

2210 km in 59.27.05

Boris Biebienin – USSR          @ 2.28 Alfons Hermans – Bel               @ 7.12 9 Stan Brittain 

12 Owen Blower

17 Bill Bradley

Stage Winner

41 Brian Haskell

dnf John Pound

dnf Gil Taylor

 

USSR
1959 Gustaf Schur – E Ger 

1961 km in 54.48.59

Rene Vanderveken – Bel            @ 5.14 Romeo Venturelli – Ita                @ 5.25

Points Brian Haskell

9 Dave Bedwell

20 Joe Christison

32 Brian Haskell

37 Bill Bradley

65 George O’Brien

81 Frank Evans

USSR
1960 Eric Hagen – E Ger 

2290 km in 56.34.38

Jean Baptiste Claes – Bel 

@ 2.22

Wily Vandenberghen – Bel               @ 4.04 10 Bill Bradley 

27 Vin Denson

30 Ken Laidlaw

37 Ken Hill

53 Doug Collins

dnf Brian Wiltcher

East Germany
1961 Juri Melichov – USSR 

2259 km in 61.15.24

Viktor Kapitanov – USSR        @ 11.05 Bernard Eckstein – E Ger        @ 14.50 17 Vin Denson 

31 Ken Laidlaw

33 Albert Hitchen

45 Ken Hill

52 Brian Haskell

dnf Norman Sheil

USSR
1962 Gajnan Sadjuchin – USSR 

2413 km in 58.58.04

Juri Melichov – Ussr          @ 2.28 Stanislaw Gazda – Pol               @ 6.49 42 AlanJacob 

43 Bob Addy

51 Keith Butler

53 Gerry Blake

71 Hugh McGuire

dnf Bernard Burns

USSR
1963 Klaus Ampler – E Ger 

2558 km in 61.53.51

August Verhaegen – Bel            @ 5.51 Camiel Vyncke – Bel               @ 8.35 14 John Woodburn 

67 Ged Coles

74 John Harvey

75 Mick Shea

76 Dick Goodman

dnf Ken Daniels

East Germany
1964 Jan Smolik – Cze 

2246 km in 54.49.08

Gunter Hoffmann – E Ger          @ 7.45 Dieter Wiedemann – E Ger       @ 7.55 Joseph Spruyt – Bel 

40 Tony Woodcock

47 George Bennett

dnf John Froud

dnf Jim Hendry

dnf Billy Perkins

dnf John Bettinson

East Germany
1965 Genadij Lebiediev – USSR 

2315 km in 56.41.26

Pavel Dolezel – Cze             @ 2.08 Jan Kudra – Pol 

@ 2.19

35 Billy Bilsland 

61 Ray Barker

82 Bill Townsend

85 Ken Kipping

dnf Dave Nie

dnf Barry Lawton

USSR
1966 Bernard Guyot – Fra 

57.49.33

Aleksander Dochljakov – USSR 

@ 1.39

Axel Peschel – E Ger              @ 3.45 35 Billy Bilsland 

61 Ray Barker

82 Bill Townsend

85 Ken Kipping

dnf Dave Nie

dnf Barry Lawton

USSR
1967 Marcel Maes – Bel 

2307 km in 55.23.24

Angel Kirilov – Bul 

@ 5.09

Jan Magiera – Pol 

@ 6.34

Marcel Maes – Bel 

32 Geoff Wiles

47 Danny Horton

59 Billy Bilsland

Stage Winner

75 Roy Hempsall

dnf Alan Lloyd

dnf Dave Mitchell

Poland
1968 Axel Peschel – E Ger 

2317km in 57.45.58

Keral Vavra – Cze 

@ 16s

Jan Magiera – Pol 

@ 54s

Zenon Czechowski – Pol 

31 Geoff Wiles

55 Brian Jolly

58 Roy Cromack

65 Owen Davis

66 Andy McGhee

dnf Pete Smith

Poland
1969 Jean-Pierre Danguillaume – Fra 

2030 km in 51.19.25

Ryszard Szurkowski – Pol 

@ 42s

Dieter Gonschorek – E Ger       @ 1.58 Dieter Gonschorek –   E Ger East Germany
1970 Ryszard Szurkowski – Pol 

2079 km in 47.24.42

Marcel Duchemin – Fra              @ 1.32 Zygmunt Hanusik – Pol               @ 5.32 Kean Van De Wiele – Bel Poland
1971 Ryszard Szurkowski – Pol 

1895 km in 46.17.12

Zenon Czechowski – Pol            @ 3.50 Anatolij Starkow – USSR          @ 4.12 Kean Van De Wiele – Bel 

51 Dave Vose

62 Geoff Dutton

67 Alan Mellor

73 Phil Carnall

77 Ricky Garcia

85 John Sutcliffe

USSR
1972 Vlastimil Moravec – Cze 

2014 km in 47.41.25

Wladislaw Nielubin – USSR          @ 2s Wolfram Kuhn – E Ger              @ 1.13 Ryszard Szurkowski – Pol 

55 Ian Greenhalgh

dnf Phil Cheetham

dnf Howard Darby

dnf Sandy Gilchrist

dnf Mick Potts

dnf Alan Mellor

USSR
1973 Ryszard Szurkowski – Pol 

2083 km in 48.30.27

Stanislaw Szozda – Pol               @ 3.32 Walerij Lichaczew – USSR          @ 6.11 Ryszard Szurkowski – Pol 

22 Doug Dailey

30 Phil Griffiths

51 Dennis Mitchell

57 Jack Kershaw

75 Sandy Gilchrist

dnf Tony Gornall

Poland
1974 Stanislaw Szozda – Pol 

1806 km in 42.17.44

Nicolaj Gorelov – USSR          @ 3.04 Milos Hrazdire – Cze             @ 4.47 Nicolaj Gorelov – USSR 

33 Bill Nickson

36 Phil Corley

57 Jack Kershaw

83 Phil Griffiths

86 Harry Vilkaitis

dnf Richie Gregson

Poland
1975 Ryszard Szurkowski – Pol 

1930 km in 44.25.30

Hans-Joaquim Hartnick – E Ger 

@ 46s

Aavo Pikkus – USSR          @ 1.04 Jan Brezny – Pol 

27 Ray Taylor

41 Bob Downs

52 Mick Wishart

60 Dave Pittman

71 Alan Kemp

74 Colin Davidson

USSR
1976 Hans-Joaquim Hartnick – E Ger 

1974 km in 47.07.11

Stanislaw Szozda – Pol               @ 1.37 Gerhard Lauke – E Ger              @ 4.04 Siergie Morozov – USSR 

40 Dave Broadbent

51 Tony Gornall

55 Mick Wishart

66 Dave Pittman

dnf Roy Taylor

dnf Ken Platts

USSR
1977 Aavo Pikkus – USSR 

1648 km in 39.27.40

Vladimir Osokin – USSR           @ 30s Tadeusz Mytnik – Pol               @ 5.00 Aavo Pikkuus – USSR 

34 Dudley Hayton

40 Graham Jones

82 Dave Broadbent

dnf Des Fretwell

dnf Mark Robinson

dnf Joe Waugh

USSR
1978 Alexander Averin – USSR 

1796 km in 46.43.07

Juri Sacharov – USSR          @ 2.23 Mircea Romascanu – Rom         @ 3.09 Krystof Sujka – Pol 

dnf Paul Milnes

dnf Nigel Hartle

dnf Clive Oxborrow

dnf Mark Robinson

Mike Williams

dnf Phil Thomas – d/q

USSR
1979 Sergei Soukhoroutchenkov USSR 

1941 km in 47.03.56

Andreas Petermann – E Ger        @ 7.27 Krystof Sujka – Pol 

@ 7.41

Sergei Soukhoroutchenkov USSR 

53 Steve Wakefield

74 Steve Noble

86 Andy Llewellyn

dnf John Harrison

dnf John Herety

dnf Paul Milnes

USSR
1980 Yuri Barinov – URRS 

2089 km in 52.09.55

Peter Winnen – Hol 

@ 3.48

Olaf Ludwig – E Ger              @ 4.12 Tadeusz Wojtas – Pol 

50 John Herety

68 Steve Poulter

dnf Bob Downs

dnf Shaun Fenwick

dnf Des Fretwell

dnf Andy Llewellyn

USSR
1981 Szachid Zagretdinov – USSR 

1890 km in 48.13.48

Sergei Soukhoroutchenkov USSR          @ 4.43 Ivan Mitchtenko – USSR          @ 6.13 Sergei Soukhoroutchenkov USSR 

50 Glen Mitchell

55 Geoff Taylor

dnf Don Awcock

dnf Brian Pownall

dnf Gerry Taylor

dnf Mike Williams

USSR
1982 Olaf Ludwig – E Ger 

1946 km 45.56.20

Szachid Zagretdinov – USSR           @1.10 Yuri Barinov – USSR          @ 1.22 Henryk Santysiak – Pol 

 

East Germany
1983 Falk Boden – E Ger 

1899 km in 46.02.57

Oleg Czuzda – E Ger                @32s Olaf Ludwig – E Ger               @ 42s Olaf Ludwig – E Ger 

58 Chris Wreghitt

74 Steve Wakefield

81 Hugh Ashworth

dnf Russell Harrington

dnf Nigel Bloor

East Germany
1984 Sergei Soukhoroutchenkov USSR 

1689 km in 41.53.43

Nenczo Stajkow – Bul                @ 15s Olaf Ludwig – E Ger               @ 22s Sergei Soukhoroutchenkov – USSR 

50 Steve Sefton

62 Alan Gornall

69 Hugh Ashworth

81 Tim Harris

86 Vinny Smith

88 Dave Smith

USSR
1985 Lech Piasecki – Pol 

1712 km in 39.45.07

Andrzei Mierzejewski – Pol 

@ 1.47

Falk Boden – E Ger 

@ 1.57

Jjell Nilsson – Swe 

88 Kevin Morgan

91 Kenny Clark

94 Mark Gornall

97 Geoff Davison

100 Martin Eadon

dnf Neil Miller

USSR
1986 Olaf Ludwig – E Ger 

2138 km in 50.51.12

Vladimir Poulnikov – USSR        @ 34s Asiate Saitov – USSR          @ 1.35 Petar Petrov – Bul USSR
1987 Uwe Ampler – E Ger 

1987 km in 48.45.41

Petar Petrov – Bul 

@1.47

Andrzei Mierzejewski – Pol 

@ 2.44

Uwe Ampler – E Ger 

51 Mark Gornall

71 Geoff Platts

106 Glenn Longland

108 Martin Coll

113 Kevin Morgan

dnf Paul Brown

East Germany
1988 Uwe Ampler – E Ger 

2013 km in 50.45.02

Vladimir Poulnikov – USSR        @ 33s Piorte Ugrumov – USSR           @ 45s Uwe Ampler – E Ger 

72 John Charlesworth

73 Glenn Longland

75 Geoff Platts

80 Roger Dunne

87Geoff Davidson

88 Keith Jones

USSR
1989 Uwe Ampler – E Ger 

1918 km in 47.30.43

Olaf Jentzsch – E Ger               @ 26s Zenon Jaskula – Pol               @ 2.42 Uwe Ampler – E Ger 

63 Glenn Longland

65 Mark Jones

71 Tim Hall

72 Richard Bradley

87 Brian Johnson

98 Martin Coll

East Germany
1990 Jan Svorada – Slo 

1525 km in 37.30.06

Bert Dietz – Ger 

@ 1.01

Pavel Padrnos – Cze             @ 1.34 Pavel Tonkov – USSR 

27 Alan Gornall

59 Gary Speight

60 Mark Gornall

67 John Hughes

dnf Chris Boardman

dnf Simon Lillistone

East Germany
1991 Viktor Rzaksinski – USSR 

1261 km in 32.13.39

Dariusz Baranowski – Pol               @ 4s Miroslav Liptak – Cze                @16s Vassili Davidenko – USSR Poland
1992 Steffen Wesemann – Ger 

1348 km in 35.31.07

Bert Dietz – Ger 

@ 27s

Tomasz Brozyna – Pol               @ 1.54 Steffen Wesemann – Ger Germany
1993 Jaroislav Bilek – Cze 

1278 km in 32.08.28

Frantisek Trkal – Cze             @ 3.08 Pavel Padrnos – Cze             @ 3.37 Jaroislav Bilek – Cze Czechoslovakia
1994 Jens Voigt – Ger 

1352 km in 36.21.05

Ralf Grabsch – Ger 

@ 42s

Frantisek Trkal – Cze             @ 1.35 Jaroislav Bilek – Cze N/A
1995 Pavel Padrnos – Cze 

1371 km in 37.18.41

Dariusz Baranowski – Pol            @ 1.30 Tomasz Brozyna – Pol               @ 2.18 Dariusz Baranowski – Pol Poland
1996 Steffen Wesemann – Ger 

1716 km in 45.09.34

Michael Andersson – Swe          @ 1.43 Serguei Ivanov – Rus             @ 2.47 Jaroslav Bilek – Cze 

49 Wayne Randle

50 John Tanner

68 Chris Lillywhite

71 Gary Speight

72 Matt Stephens

78 Mark Walsham

 

Wales

47 Simon Bray

63 Keith Reynolds

64 Matt Postle

75 John Evans

81 Daniel Wedley

dnf Paul Eposti

Deutsche Telecom
1997 Steffen Wesemann – Ger 

1472 km in 40.28.55

Christian Henn – Ger 

@ 1.57

Jens Voigt – Ger 

@ 2.21

Christian Henn – Ger 

 

Deutsche Telecom
1998 Uwe Ampler – Ger 

1607 km in 40.55.15

Steffen Wesemann – Ger          @ 1.34 Piotr Wadecki – Pol 

@ 2.23

Bert Dietz – Ger MROZ
1999 Steffen Wesemann – Ger 

1590 km in 42.16.56

Raimundas Rumsas – Lit 

@ 19s

Tomasz Brozyna – Pol 

@ 1.04

Mat Anand – Can MROZ
2000 Piotr Wadecki – Pol 

1609 km in 41.02.15

Piotr Przydzial  – Cze 

@ 1.50

Steffen Wesemann – Ger 

@ 2.15

Arkadiusz Wojtas – Pol 

20 Charlie Wegelius

Hiekmann
2001 Jacob Piil – Den 

1429 km in 39.21.57

Aito Arbillo – Esp 

@ 18s

Radoslav Romanik – Pol             @ 35s Radoslav Romanik – Pol Deutsche Telecom
2002 Ondrej Sosenka – Pol 

1488 km in 35.14.56

Aitor Garmendia – Esp 

@ 5.16

Piotr Chmielewski – Pol 

@ 5.39

Piotr Przydzial  – Cze MROZ
2003 Steffen Wesseman – Ger 

1556 km in 39.21.43

Ondrej Sosenka – Pol 

@ 49s

Tomas Konecny – Cze 

@ 6.29

Arkadiusz Wojtas – Pol N/A
2004 Michele Scarponi – Ita 

1580 km in 39.16.14

Slavomor Kohut – Pol 

@ 17s

Roger Beuchat – Sui 

@ 18s

Srweryn Kohut – Pol T Mobile
2005 NOT HELD
2006 Giampaolo Cheula – Ita 

1197 km in 31.36.46

Andrea Tonti – Ita 

@ 6s

Christian Gasperoni – Ita 

@ 6s

Unibet.com
2007

 

 

 

Tags: