UK Youth’s Chris Opie winner at the circuit racing at Redruth, Cornwall on Saturday at week 1 of the Cornish Race Series
RESULTS
Women
1. Mathilde Pauls Exeter Wheelers
2. Wiebke Rietz 1st Chard Whls
3. Louise Benn Exeter Wheelers
4. Elena Bremer Exeter Wheelers
5. Claire Elworthy Exeter Wheelers
6. Alison Hooper
7. Charlotte Hurst Cardiff Ajax CC
8. Josephine Gilbert One and All Cycling
9. Rachael Tyers Newquay Velo
4th Cat only
1. Matthew Noble
2. Jeremy Gusterson Royal Navy & Royal Marines
3. Lee Adams Tavistock Wheeler Road CC
4. Harry Snow North Devon Wheelers – South F
5. Russell Parkin
6. William Jones Certini Bicycle
7. Ben Farrer Certini
8. Gavin MacDougall Okehampton CC
9. Chris Whitehouse Exeter Wheelers
10. John Morse VC Velocake
3/4
1. James Varah www.cyclelogic.co.uk
2. Philip Coad
3. Shane Williams www.cyclelogic.co.uk
4. Thomas Weston Exeter Wheelers
5. Keith Satchwell Rutrainingtoday CC
6. Sean Faulkner Devon & Somerset Fire &
7. Colin Tyrer Devon & Somerset Fire &
8. Craig Lawson Exeter Wheelers
9. Alessandro Gourley Penzance Wheelers
10. Stacey Bray Newquay Velo
E/1/2/3
1. Chris Opie Team UK Youth (UCI Team)
2. James Williams Spin Rotor Primal C-Originals
3. Adrian Sluman Plymouth Corinthian CC
4. Robert Willcocks Royal Air Force CC
5. Tom Moran Rutrainingtoday CC
6. Jason Kettle Mid Devon CC
7. Owen Owen Rutrainingtoday CC
8. Ben Hooppell Exeter Wheelers
9. Daniel Watts Royal Air Force CC
10. Duncan Heywood One and All Cycling
YOUTH
Under 10 Boys
1. Samuel Medlyn One and All Cycling
2. Jake Kettle Mid Devon CC
3. Ewan Warren Tavistock Wheeler Road CC
Under 14 Boys
1. Alfie Peters One and All Cycling
2. Josef Fitzgerald-Patrick
3. Joseph Lister Wolverhampton Whls
Under 16 Boys
1. Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq
Under 16 Girls
1. Hester Stembridge Hammer Sports
Under 8 Boys
1. James Donaldson Mossley CRT
2. Magnus Larsen 1st Chard Whls
3. Henry Howells Cycle Sport South Hams
Under 12 Boys
1. Robert Donaldson Mossley CRT
2. Toby Peters One and All Cycling
3. Oliver Brunnock One and All Cycling
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)