Course record for Mark Arnold on the challenging and sporting Debenham-Pettaugh-Ashfield-Occold-Debenham course (BS33) on Saturday (April 5th).
Result – Stowmarket & District CC Open 20 mile time trial
(thanks Paul Moss)
There was another course record for Mark Arnold on the challenging and sporting Debenham-Pettaugh-Ashfield-Occold-Debenham course. A beautiful, bright and sunny day but with a brisk SSW wind wasn’t ideal for setting fast times but Mark beat the previous best by 11 seconds, all the more impressive riding his customary fixed wheel Cervelo.
The race had an impressive 56 entries but interestingly no ladies. Unfortunately 83 year old Peter Baumber crashed about 2 miles from the finish. He was taken to hospital and we have since learned that he suffered a fractured collar bone, 3 broken ribs, a punctured lung and cuts and bruises. Our best wishes to Peter for a speedy recovery.
Thank you! – Huge thanks to all the marshals, time keepers and helpers who made it such a successful and enjoyable event. Thank you to all those who made cakes for the day and to Colleen & Gary for organising the teas and cakes. Without you all this event would not be possible.
This was a qualifying event for SPOCO East 2014
Results
Scratch
1st Mark Arnold £25
2nd James Trenchard £18
3rd = Steve Gorbutt & Jack Sears £12 each
Age Cat
A Jay Lingwood £10
B Glenn Taylor £10
C Gary Matthews £10
D Chris Nudds £10
E Fergus Muir £10
Team
CC Sudbury (Jonathan Weatherly, Damon Day, Simon Daw) £7 each
RESULT
1 Mark Arnold CC Desiragear 00:43:41
2 James Trenchard Godric CC 00:45:23
3 Steve Gorbutt Diss & District CC 00:46:23
4 Jack Sears Stowmarket & District CC 00:46:23
5 Glenn Taylor Shorter Rochford 00:46:51
6 Jay Lingwood Rock Estate 00:46:52
7 Jonathan Weatherley CC Sudbury 00:47:53
8 David Staff Team Velo Velocity 00:48:27
9 Damon Day CC Sudbury 00:48:56
10 Simon Daw CC Sudbury 00:49:11
11 James Rush CC Sudbury 00:49:22
12 Chris Nudds CC Breckland 00:49:26
13 David Warwick Autostrasse Porsche Racing Team 00:49:37
14 Kevin Norman Stowmarket & District CC 00:49:52
15 Darren Rule CC Sudbury 00:49:54
16 Andrew Kennedy Ipswich BC 00:49:58
17 Paul Rooke West Suffolk Wheelers 00:49:58
18 Jamie Howe CC Sudbury 00:50:09
19 Jody Downs CC Sudbury 00:50:42
20 Kevin Haynes Finsbury Park CC 00:50:46
21 John Bradbury Boxford Bike Club 00:51:01
22 Patrick Ellis Diss & District CC 00:51:30
23 Chris Womack VC Baracchi 00:51:36
24 Colin Lown Ipswich BC 00:51:47
25 Gary Matthews Sole Bay Cycle Sport 00:51:48
26 Daniel Wood Stowmarket & District CC 00:52:51
27 Leigh Butcher Rock Estate 00:53:11
28 David Webster Wisbech Whs 00:53:29
29 Martin Pyne Anglia Velo 00:53:53
30 Giles Sharp Stowmarket & District CC 00:54:22
31 David Crisp CC Sudbury 00:54:27
32 Mark Fairhead CC Breckland 00:54:39
33 Chris Miles Stowmarket & District CC 00:54:42
34 Nick Standley CC Breckland 00:54:43
35 Paul Hayward Rock Estate 00:54:49
36 Roger Graham CC Breckland 00:55:09
37 Trevor Figgitt Plomesgate CC 00:56:18
38 Cliff Matthews Wolsey RC 00:56:41
39 Henry Wood West Suffolk Whs 00:56:55
40 Nic Whitwell West Suffolk Whs 00:56:59
41 Rob Hobbs Diss & District CC 00:58:31
42 Phil Hollingsworth East Anglian CC 00:58:34
43 Lee Nowak Kings Lynn CC 00:59:06
44 Michael Remblance Wolsey RC 00:59:24
45 Barry Lee CC Sudbury 01:01:29
46 Gary Reeve Ipswich Tri Club 01:01:50
47 Gerry Barton West Suffolk Whs 01:03:23
48 Andy Leggett Stowmarket & District CC 01:11:43
49 Fergus Muir (Tricycle) TA East 01:17:09
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique