Veteran Rob Pears of the Bath CC was fastest in the Swindon Road Club 23.4 Mile Hardriders time trial on Sunday
Result – Swindon Road Club 23.4 Mile Hardriders
Team Prize
Ben Anstie Cadence RT 00:54:08 £14
James Cartridge Cadence RT 00:56:39 £14
Simon Snowden Cadence RT 00:57:38 £14
Overall Time 02:48:25
Order of Finish – Other Teams
2nd Dursley Road Club Derek Smetham Simon Williams John Sirett
3rd Swindon RC Peter Garnett Paul O’Driscoll Chris Broad-Drake
4th Bath CC Rob Pears David Summers Tom Ryan
5th Bristol South CC Paul Jones Daniel Kempe Christina Gyles
6th Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe Michael Gibbons Paul Freegard
1st Overall Rob Pears Bath CC 00:53:06 £35
2nd Ben Anstie Cadence RT 00:54:08 £25
3rd Dean Robson Somerset RC 00:54:19 £20
4th Paul Jones Bristol South CC 00:54:46 £15
1st V40-49 Derek Smetham Dursley Road Club 00:55:59 £25
2nd V40-49 Dave Kiddell Cavalier CC 00:56:33 £20
3rd V40-49 Tony Chapman Dream CC 00:56:34 £15
1st V50-59 Steven Cottington Cadence RT 00:58:03 £25
2nd V50-59 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing 00:59:43 £20
3rd V50-59 David Sleigh Clevedon & District RC 01:01:48 £15
1st V60+ David Jones Zamblanity RT 01:05:53 £20
2nd V60+ Robert Latchem Somer Valley CC 01:07:54 £15
1st Lady Susan Jeffery Chippenham & District Wheelers 01:11:36 £15
RESULT
1 Rob Pears Bath CC V50-59 00:53:06
2 Ben Anstie Cadence RT S 00:54:08
3 Dean Robson Somerset RC S 00:54:19
4 Paul Jones Bristol South CC S 00:54:46
5 Tavis Walker VC Walcot S 00:54:47
6 Matt Burden Severn RC S 00:55:56
7 Derek Smetham Dursley Road Club V40-49 00:55:59
8 Dave Kiddell Cavalier CC V40-49 00:56:33
9 Tony Chapman Dream CC V40-49 00:56:34
10 James Cartridge Cadence RT S 00:56:39
11 Simon Williams Dursley Road Club S 00:57:37
12 Simon Snowden Cadence RT V40-49 00:57:38
13 Steven Cottington Cadence RT V50-59 00:58:03
14 Peter Garnett Swindon RC V40-49 00:59:24
15 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing V50-59 00:59:43
16 Iain Hounsell Mendip Cycling Club V40-49 01:00:16
17 Mark Keyford Cadence RT V40-49 01:00:36
18 Neil Reynolds Winchcombe Cycling Club S 01:01:16
19 Paul O’Driscoll Swindon RC V40-49 01:01:42
20 David Sleigh Clevedon & District RC V50-59 01:01:48
21 Chris Broad-Drake Swindon RC V50-59 01:03:13
22 Daniel Kempe Bristol South CC V40-49 01:03:22
23 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers V50-59 01:03:46
24 Paul Coles Team Cycology Bikes V40-49 01:03:50
25 Mick Sharratt Cadence RT V50-59 01:04:28
26 John Sirett Dursley Road Club V50-59 01:05:09
27 Michael Gibbons Chippenham & District Wheelers V40-49 01:05:34
28 David Jones Zamblanity RT V60-69 01:05:53
29 Robert Merrison Swindon RC V40-49 01:06:24
30 Sean Bolton Cotswold Veldrijden V40-49 01:06:36
31 Paul Freegard Chippenham & District Wheelers V50-59 01:07:13
32 David Summers Bath CC V40-49 01:07:53
33 Robert Latchem Somer Valley CC V60-69 01:07:54
34 Christopher Mullett Gillingham & District Wheelers S 01:08:26
35 Tom Ryan Bath CC V70+ 01:08:40
36 Richard Turpin Wellington Wheelers CC V60-69 01:09:40
37 Susan Jeffery Chippenham & District Wheelers L 01:11:36
38 Christina Gyles Bristol South CC L 01:12:06
39 Gerry Peppin Corinium CC V50-59 01:13:20
40 Michael Horsman Gloucester City CC V50-59 01:14:20
41 Steve Barber Chippenham & District Wheelers V40-49 01:14:25
Future WTTA Hardriders Events
Saturday 19th April Gloucester City CC 25 mile TT on U72
Sunday 27th April Bristol South CC 28 mile TT on U14B3
Sunday 11th May Cheltenham & County CC 23 mile TT on U74
Sunday 18th May Westbury Wheelers 24 mile TT on U360
Saturday 7th June Somer Valley CC 19 mile TT on U303
Sunday 17th August Minehead CC 26 mile TT on U26
Sunday 5th Oct Westbury Wheelers 30 mile TT on U33
Sunday 20th Oct Bristol South CC HC on UH26
Sponsored by Hargroves Cycles & Brunel Scaffolding
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands