Tony Gibb & David Ryan at week one of the Hillingdon Cycle Circuit’s Tuesday Night circuit race league
Results – Tuesdays Hillingdon Week 1 – thanks Mark
ELITE/1/2/3
1 Tony Gibb CSE Racing
2 Tony Lock Nuun Sigma Sport
3 Tom Smith Felt – Colbournes – Hargroves RT
4 Jake Martin Pedal Heaven RT
5 Rory Townsend Pedal Heaven RT
6 Ben Rowe Zappis Cycling Club
7 Adam Capes Finchley RT
8 Jacob Nicholson Team Bottecchia UK
9 Luke Merrilees WyndyMilla
10 Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC
11 Matthew Clarke London Dynamo
12 Ralph De Kamer Norwood Paragon
13 Leszek Wuziak Twickenham CC
14 Matthew Carden Team Quest / the bike shop
15 Matt Barker Team Quest / the bike shop
16 Rudie Marais Sigma Sport
17 Dominic Gabellini Rapha Condor
18 Luke Taylor Kingston Wheelers
19 Henry Peacock Nuun Sigma Sport
20 George Gori Nuun Sigma Sport
21 Matthew Butt Speg Projects 51
22 Benjamin Allen Dulwich Paragon CC
23 Richard Poynter London Pheonix
24 Jaco Van Grass Team Battle Back
25 Will Platt Cadence Performance
26 Robin Basford WyndyMilla
27 Andy Betts Felt – Colbournes – Hargroves RT
28 Stephen Tribe VeloSport RT
29 Anthony Anderson Sigma Sport
30 Matthew Bone I Team CC
31 Riyadn Khamis Personal Bike Fit
32 Jake Holmes Private
33 Ian Wrightson Team Dassi
34 Richard Jerome Team Dassi
35 Eric Young Private
36 James Butterworth Twickenham CC
37 Louis Francis Watford Velo
38 Brian O’Kelly Bristol RC
39 Cameron Fraser Sigma Sport
4TH CATEGORY
1 David Ryan Swindon RC
2 Krisztian Borbely Cycle Lab
3 James Ayres Private
4 Andrew Brown VC Peloton
5 Alex Pierce Willesden
6 Phil Pearson VC Revolution
7 Ben Seneviatre Private
8 Richard Keeping Private
9 Reg Pay WDMBC
10 Mike Diggins VC Peleton
11 Jon Shillingford Private
12 Connor Woodford Willesden
13 James Bishop Private
14 Massimo Saetta Kingston Wheelers
15 Scott Sheperd London Dynamo
16 Darryl Lusurdi Willesden
17 Andrew Davis Kingston Wheelers
18 Mike Woodland Dassi RC
19 Sean Warner Twickenham CC
20 Dan Bone Private
21 Alex Hepton Private
22 Ian Long Private
23 Kyle Lacy-Andrews London Dynamo
24 Nick Glazier London Pheonix
25 Nick Sumes Look Mum No hands
26 Paul Buckley Thames Velo
27 Tim Childs Westerley
28 Semus Kelly Kingston Wheelers
29 Chris Bakal Pearsons CC
30
31 Jamie Carey Private
32 Shaun O’Hara Chelmer CC
33 Ryan Savage Team Milton Keynes
34 Suzanne Shaw Private
35 Stuart Wrigley Private
36
37 Paul Ryan Swindon RC
38 Ryan Finestone Willesden
39 Andy Fowkes Thames Velo
40 Sean Brennan I Ride
41
42 Des Gayler Kenton RC
43 Tim Sales Redhill CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique