Andrew Martin won the Frank Morgan Memorial Road Race on Sunday (20th April) over 57 miles
Results – Frank Morgan Memorial Road Race
(thanks Tom)
1 Andrew Martin Champion Systems 2hr. 16m, 16s.
2 Kristian Zentek Team Chronomaster @ 2 Secs.
3 Giles Pidcock Chevin Cycles Com Trek (V) @ 31 Secs.
4 Jordan Rigby Team Wallis CHH st
5 Richard Haughton Hoppers Rollers st
6 Paul Brady I-Ride.co.uk st
7 Alexander Simmons Swinerton Cycles st
8 Karl Freeman Team Wheelguru st
9 Andy Eagers Derby Mercury st
10 Tony Greenhalgh Onimpex BIO Racer st
11 Richard Binks PH – MAS Cycling st
12 James Risk Weaver Valley CC (J) st
13 Jacob Booth Weaver Valley CC st
14 Oliver Payton PH – MAS Cycling st
15 Alister Wareham Team Swift st
16 John Rigby Champion Systems st
17 Billy Stewart Team Chronomaster st
18 Ryan Pike High on Bikes st
19 Paul Allen Dinnington Road Club st
20 Benjamin Forsyth Spokea Racing Team st
21 David Reece Clay Cross RT st
22 Spencer Coltman Southport CC st
23 James Claydon Bill Nickson Cycles RT st
24 Luke Beswick Buxton CC st
25 Robert Shirley BC Private Member st
26 Martin Boakes Paramount CC st
27 Aaron Handley Bike Box T st
28 Joshua Townson PH – MAS Cycling st
29 Matthew Robinson All Terrain Cycles RT st
30 Chris Thompson VS Cycles st
31 Benjamin Rowe Zappis CC st
32 David Williams Kuota – Spinergy -GSG st
33 Roy Holmes Bott Cycle Team st
34 Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT st
35 Phil Grey Kuota – Spinergy -GSG st
36 Mike Harrison Audlem CC st
37 Benjamin Goddard Newport Shropshire st
38 Matthew Lythgoe Ribble Valley CRC st
39 James Meadows Liverpool Mercury (Dolan) CC st
40 Mark Hassall Dave Hind Racing st
41 Rick Flynn GMP Racing McAuley Fin st
42 Matt Hacker North Cheshire Clarion st
43 Ryan McGillick Summit Cycling st
44 Duncan Smith Team Hopper st
45 Nigel Kershaw Kuota – Spinergy -GSG st
46 Simon Hopkinson Wigan Wheelers st
47 Matthew Ullmer Performance Cycles st
48 Christian Ellis Team Wheelguru st
49 Ian Roberts Champion Systems st
50 Mark Astles Dave Hind Racing st
51 Kenny Gray Kuota – Spinergy – GSG st
52 Terry Glynn VC Melyd st
53 Hector Lancaster Spokes Racing Team st
54 Wayne Greenhalgh Champion Systems st
55 Chris Waters Ribble Valley CRC st
56 Joshua Vincent Bott Cycle Team st
57 Leigh Cowell Kuota – Spinergy – GSG st
58 Matthew Bulmer All Terrain Cycles RT st
59 Craig Battersby Team Chronomaster st
60 John Guy High on Bikes st
61 Chris Diggle Kuota – Spinergy – GSG st
Points
=1 Andrew Martin Champion Systems 25 points
=1 Kristian Zentek Team Chronomaster 25 points
=3 Billy Stewart Team Chronomaster 7 points
=3 Benjamin Forsyth Spokea Racing Team 7 points
Winners of the Donated Primes for passed members
Ben Acdred Team Chronomaster John Higgins
Leigh Cowell Kuota – Spinergy – GSG Geof Edwards
Billy Stewart Team Chronomaster Ken Hill
Kristian Zentek Team Chronomaster Mike Weir
Andrew Martin Champion Systems Bill Perkins
Vets Prize Winner
Giles Pidcock Chevin Cycles Com Trek
Junior Prize Winner
James Risk Weaver Valley CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)