The Cheltenham and County Road Race returns this Sunday (13th July) as round four of the Cotswold Cycle Racing League.
Preview – Cheltenham and County Road Race
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
A full field will complete 5 laps of a challenging 12 mile circuit near Bourton on the Water, which completes with a 2.5km to the finish line. Grant Bayton, winner of the previous two rounds, is on the start list though is said to be riding for his Ride 24/7 team mates this weekend.
This leaves the race wide open. Michael Cripps (Army Cycling Union), Christopher Morrison (Cadence Cycle Performance) and Steve Fidler (Dave Hinde Racing Team) have all shown good form this season. Craig Wallduck has featured strongly in the Cotswold league this year and will be competing for the win.
However, the crowd will be cheering for local rider Richard Cleaver (LeisureLakesBikes.com), the housewives’ favourite who missed the wind by a fraction last year
STARTLIST
1 Rory Gilling Performance Cycles U23 2nd
2 David Arthur Performance Cycles 2nd
3 Paul Carson Performance Cycles 2nd
4 Robert Edgell Performance Cycles 2nd
5 Daniel Guest Performance Cycles 2nd
6 Matthew Ullmer Performance Cycles 2nd
7 Michael Cripps Army Cycling Union 2nd
8 Richard Bussell Beacon Roads CC 2nd
9 Wayne Coombs BH-Solidor-WAM Youth 2nd
10 Rob Yeatman BH-Solidor-WAM Youth U23 2nd
11 James Cowan Bristol RC 3rd
12 Casimir Ludwig Bristol RC 4th
13 Stuart McCombie Bristol RC 3rd
14 Geoff Ripley Bristol RC 2nd
15 Christopher Morrison Cadence Cycling Performance 2nd
16 Krzysztof Chrostek Cardiff Ajax CC 2nd
17 Michael Auty Cheltenham & County CC 4th
18 Daniel Cooper Cheltenham & County CC 4th
19 Jake Osborne Cheltenham & County CC Day
20 Dean Robson Cheltenham & County CC 2nd
21 Stuart Trigg Cheltenham & County CC Day
22 Joseph Hole Cheltenham and County CC Day
23 Philip Mason Climb On Bikes CC 2nd
24 Aaron Collins Cotswold Veldrijden U23 3rd
25 Matthew Cooper Cotswold Veldrijden 4th
26 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 3rd
27 Callum Lister Cotswold Veldrijden 3rd
28 Trevor Smith Cotswold Veldrijden 3rd
29 Nick Walmsley Cotswold Veldrijden 3rd
30 Steven Fidler Dave Hinde Racing Team 2nd
31 Tom Ilett Dream Cycling 2nd
32 Steve Thomas Dream Cycling 2nd
33 Craig Wallduck Dream Cycling 2nd
34 John Russell Dymag-T-1-D 2nd
35 James Morris Evesham & District Whls CC U23 3rd
36 Ben Carty Felt-Colbornes-Hargroves RT 2nd
37 Scott Chalmers Felt-Colbornes-Hargroves RT 2nd
38 Charles Coleman Felt-Colbornes-Hargroves RT 2nd
39 Christopher Davis Giant Cycling Club – Halo Films 2nd
40 Peter Blencowe Gloucester City CC 3rd
41 Garry Jones Gloucester City CC 3rd
42 Anthony Lake Gloucester City CC 3rd
43 Matthew Woods Hargroves Cycles RT-Specialized-Trant-Next-Elliott’s U23 2nd
44 Dion Black Kenilworth Wheelers CC 2nd
45 Richard Cleaver Leisure Lakes Bikes.com 2nd
46 Tom Marshall Leisure Lakes Bikes.com Junior 3rd
47 James Local London Dynamo 2nd
48 William Corden Lyme RC 2nd
49 Jordan Bason NFTO Race Club U23 2nd
50 Steven Roach Private Member 2nd
51 Simon Coles Norwood Paragon CC 2nd
52 William Baxter Radeon Cycle Coaching Junior 3rd
53 Ross Evans Radeon Cycle Coaching 2nd
54 Stuart Gourley Radeon Cycle Coaching 4th
55 Jamie Penton Radeon Cycle Coaching 3rd
56 Michael Porter Radeon Cycle Coaching 4th
57 Ben Strain Radeon Cycle Coaching Junior 4th
58 Joe Barry Ride 24/7 2nd
59 Grant Bayton Ride 24/7 2nd
60 Mark Perry Ride 24/7 2nd
61 Michael Ward Ride 24/7 2nd
62 Marc Flay Stratford Cycle Studio – RPC 2nd
63 Cameron Thompson VC St Raphael Junior 2nd
64 Liam Walsh VC St Raphael U23 2nd
65 James Coleman Velo Club Walcot 2nd
66 Jonathan Fowles Velo Club Walcot U23 2nd
67 Lee Davis Velosure – Giordana RT 2nd
68 Luke Nolan Westbury Wheelers 2nd
69 Adrian Bird Worcester St Johns CC 2nd
70 Mark Corbett Worcester St Johns CC 2nd
Reserves
71 Timothy Poole Performance Cycles 4th
72 Adrian Lawson Cadence RT 2nd
73 Daniel McKimm Dream Cycling U23 2nd
74 Stuart Thompson VC St Raphael 2nd
75 Malcolm Dixon Dream Cycling 2nd
76 Luke Souter Banbury Star CC 2nd
77 Jack Billyard Swindon RC Junior 3rd
78 Don White North Cotswold CC 4th
79 Neal Garside North Cotswold CC 4th
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique