Jack Pullar & Adam Hall winners on Tuesday night at week 14 of the Edge Cycleworks Salt Ayre Circuit Race Series in Lancaster
Results – Salt Ayre Circuit Race Series
(thanks Nev)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
It was a small but quality field that contested the E/1/2 race at The Edge Cycleworks Salt Ayre Series week 14. The action started immediately with Julian Pearson (Spirit Bikes) and John Agnew (BC PM) away in the opening laps. They were then replaced by Steve Abbott (Team Hoppers Rollers), Sam Dobson (Green Jersey RT), Andy Markham (Lune RCC) and Alex Foster (Border City Whls) until this too was pulled back and it was “gruppo compato” for a while but not for long with Dillon Byrne (Champion System) and Alex Luhrs (PH-MAS) jumping away and Jack Pullar (Starley Primal) bridging to them with Alex Foster (Border City Whls).
This group stuck and build up almost a full lap lead as the bunch lost interest and the 4 sprinted it out for the win with Jack Pullar taking it from Dillon Byrne. Meanwhile John Agnew took off alone for 5th and Julian Pearson won the bunch sprint for 6th.
In the support race all 30 starters finished together in a big bunch sprint won for the 2nd week in a row by local youth rider Adam Hall (Salt Ayre Cog Set) whilst Eve Dixon (Team 22) continued her dominance of the Total Cycle Coach womens event.
Category 3/4
1st Adam Hall Salt Ayre Cog Set
2nd Sam Ashcroft BC PM
3rd Rob Bagot Warrington
4th Chris Vaughan Team Hoppers Rollers
5th Nicholas Marsdin Lune RCC
6th Garry Jackson Lune RCC
7th Robert Patchett BC PM
8th Alasder Fairhurst Lune RCC
9th Simon Mulholland Team Hoppers Rollers
10th Phil Peake Lune RCC
11th Eve Dixon Team 22
12th Simon Mumford Lune RCC
13th Hugo Walters New Forest CC
14th Mark Stickland Settle www
15th Leon Barnes Lancaster CC
16th Austin Aldren Bella in Sella
17th Dave Cockram Southport CC
18th John Dodgin The Edge Cycleworks
19th Mike Wilson Mercury Performance
20th Jess Atkinson Team 22
21st Paul Andrews Lancaster CC
22nd Rob Barton Lancon
23rd David Wilson BC PM
24th James Lyon BC PM
25th Gaby Duckworth Salt Ayre Cog Set
26th Callum Young The Edge Cycleworks
27th Peter Hailwood Lancaster Uni CC
28th Andrew Parker BC PM
29th Paolo Brucciani Lune RCC
30th Neil Hamilton Cleveleys RC
THE EDGE CYCLEWORKS SERIES 14 – E/1/2
1st Jack Pullar Starley Primal
2nd Dillon Byrne Champion System
3rd Alex Foster Border City Whls
4th Alex Luhrs PH-MAS
5th John Agnew BC PM
6th Julian Pearson Spirit Bikes
7th Jordan Rigby Team Wallis
8th John Didsbury Summit Cycling
9th Harry Craig PH-MAS
10th Sam Dobson Green Jersey RT
11th Ian Rutherford Lune RCC
12th Ben Harrison Lune RCC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)