Wow 3 weeks of beautiful hot sunny weather meant the Halesowen Friday Night track league continued without any worry of rain on July 25th
Results – Halesowen Friday Night Track League
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Wow, three weeks of beautiful hot sunny weather meant the Halesowen Friday Night track league continued without any worry of rain! The relaxed friendly feeling at the league made for some exciting racing with changes to the scheduled programme proving popular with the riders. The Derny came out for some Kieran events for all fixed wheel riders with the exception of the A cat riders who had a paced scratch race with the derny at speeds of 40mph for 8 laps then the derny peeled of and it was a flat out 2 lap sprint. It was a great spectacule to watch and there were some tired riders after.
Another surprise race for the riders was an Italian pursuit where every fixed wheel rider took part split into 2 teams of 12 of mixed ages and ability, it really was the highlight of the evening. Hopefully the good weather will continue for the next week, if you want to come and ride (track riding experience required) or just spectate then come on down.
RESULTS (Thanks Sara)
Race 1 Youth A&B 8 lap scratch
1 Owen Mitchell Halesowen
2 Maasimo DiVito Halesowen
3 Jamieson Blain Halesowen
4 Lorna Sharples Halesowen
5 Helen Davies RRPCC
Race 2 Youth C 8 lap scratch
1 Ryan Brookes Halesowen
2 Simon Wyllie Halesowen
3 Liam Allen Halesowen
4 Georgia Davies RRPCC
Race 3 B cat Hare and Hounds
1 Luke Hardman Bicicielo
2 Oliver dighton Halesowen
3 Daymian Underhill Halesowen
4 Fraser Blain Halesowen
5 Jason Duckworth VC ST Rapheal
Race 4 A Cat Course de Prime
1 Charles Walker – 7 points Halesowen
2 Tom Gregory – 5 points Halesowen
Race 5 Freewheelers 240 dash
Heat 1
1 Thomas Brookes Halesowen
2 Alexander Sharoe Halesowen
3 Ollie Cramp RRPCC
Heat 2
1 Isla Blain Halesowen
2 Ellie Swingell RRPCC
3 Matteo D~iVito Halesowen
Heat 3
1 Jospeh Brookes Halesowen
2 Sullivan Berry RRPCC
3 Jake Nash RRPCC
4 Kian Phillips Halesowen
Race 6 Youth c Keiran
1 Ryan Brookes Halesowen
2 Simon Wyllie Halesowen
3 Liam Allen Halesowen
4 Georgia Davies RRPCC
Race 7 youth A&B Keiran
1 Owen Mitchell Halesowen
2 Massimo DiVito Halesowen
3 Jamieson Blain Halesowen
4 Lorna Sharples Halesowen
5 Helen Davies RRPCC
Race 8 Vets & Ladies Kieran
1 Martin Pockett Halesowen
2 Fraser Blain Halesowen
3 Emma Grayson Wolerhampton Wheelers
4 Lucy Shaw Solihul
Race 9 B Cat Kieran
1 Ollie Dighton Halesowen
2 Jason Duckworth VC St Rapheal
3 Daymian Underhill Halesowen
4 Luke Hardman Bicicielo
5 Fraser Blain Halesowen
Race 10 Paced scratch/Kieran A Cats
1 Tom Gregory Halesowen
2 Charles Walker Halesowen
3 Sam Dighton Halesowen
4 Brad Simkin Halesowen
5 Lucy Shaw Solihull
Race 11 Freewheeler Devil
1 Joseph Brookes Halesowen
2 Sullivan Berry RRPCC
3 Jake Nash RRPCC
4 Kian Phillips Halesowen
5 Thomas Brookes Halesowen
Race 12 Italian Pursuit all fixed wheel riders
Winning team
1 Helen Davies RRPCC
1 Georgia Davies RRPCC
1 Ryan Brookes Halesowen
1 Massimo DiVito Halesowen
1 Luke Hardman Bicicielo
1 Fraser Blain Halesowen
1 Phil Cramp RRPCC
1 Jamieson Blain Halesowen
1 Jason Duckworth VC St Rapheal
1 Sam Dighton Halesowen
1 MartinPockett Halesowen
1 Charles Walker Halesowen
Race 13- Freewheeler 3 lap scratch
1 Joseph Brookes Halesowen
2 Sullivan Berry RRPCC
3 Isla Blain Halesowen
4 Kian Phillips Halesowen
5 Jake Nash RRPCC
Race 14 Youth C 1 lap Handicap
1 Georgia Davies RRPCC
2 Ryan Brookes Halesowen
3 Simon Wyllie Halesowen
4 Liam allen Halesowen
Race 15 Youth A&B 1 lap Handicap
1 Helen Davies RRPCC
2 Massimo DiVito Halesowen
3 Lorna Sharples Halesowen
4 owen Mitchell Halesowen
5 Jamieson Blain Halesowen
Race 16 B cat Kilo Scratch
1 Fraser Blain Halesowen
2 Jason Duckworth VC Ct Rapheal
3 Phil Cramp RRPCC
4 Daymian Underhill Halesowen
5 Oliver Dighton Halesowen
Race 17 – A cat Kilo
1 Tom Gregory Halesowen
2 Charles Walker Halesowen
3 Patrick Fotheringham Halesowen
4 MartinPockett Halesowen
5 Sam Dighton Halesowen
Race 18 Freewheeler points
1 Ellie Swingell- 10 RRPCC
2 Joseph Brookes – 5 Halesowen
3 Thomas Brookes-5 Halesowen
4 Alexander Brown-3 Halesowen
5 Kian Phillips-3 Halesowen
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique