Martin Ruepp & Sian Botteley winners at the final round of the Lotus Circuit Race League on July 30 (Wed)
Results – Lotus League 13
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2/3/4
1st Martin Ruepp Iceni Velo 2 60 min + 1 lap
2nd Stuart Pryce Strada Sport 2 @ 2 lths
3rd Dan Zagni Ipswich BC 3 All same time
4th Harley Mathews Strada Sport 2
5th Jason Keirman St Ives CC 2
6th Freddy Pett Kings Lynn CC 3
7th Dougal Toms Iceni Velo A
8th Nick Esser Strada Sport 2
9th James Palmer Hethersett Velo 4
10th Adam Keer Ipswich BC 4
E/1/2/3/4 Ladies
1st Sian Botteley Squadra Donne J2 45min +1 lap
2nd Jen Smart VC Norwich 2
3rd Rebecca Johnson Stowmarket 3
4th Nicola Flynn Autostrasse 3
Go Race & U16/U14 Youth
1st Simon Tabiner Iceni Velo 15 laps – 12 miles
2nd Lee Shipp Diss CC st
3rd Kieran Jarvis Gt Yarmouth CC YA
4th Adam Colbert Ipswich BC YA
5th Mark Kitto North Norfolk Whs
6th Brandon Thorne Bike Art J4
7th Ian Bell Iceni Velo
8th Jon Burrill
9th Ian Nixon Diss CC
10th Darren Sharman West Suffolk Whs
11th Hector Corey Haverhill CC A
12th Mark Humphries VC Norwich
13th Neil Collins Diss CC
14th Paul Lyons Diss CC
15th Peter Bussey Norwich ABC
16th Dave Wilby Diss CC
17th Alex Cross Oakley Pedals A
Youth U12 (C) / U10 (D) / U8 (E)
1st Angus Toms Iceni Velo C 5 laps – 4 Miles
2nd Callum Laborde Iceni Velo D
3rd Ned Coke C
4th Freddy Power D
5th Mia Rutterford Iceni Velo E
6th Daisey Grantham Norfolk CA E
7th Theo Tabiner Iceni Velo E
8th Jess Nixon C
9th Tristan Kitto D
10th Grace Laborde Iceni Velo E
League Winners – 7 events
Men
1st Martin Reupp Iceni Velo 45 Points
2nd Jason Kierma St Ives CC 31
3rd Freddy Pett Kings Lynn CC 22
4th Dan Zagni Ipswich BC 20
5th Hugo Robinson Neon Velo 19
6th Liam Gentry Strada Sport 17
7th Nick Esser Strada Sport 15
8th Lewis Stevens Strada Sport 14
9th Andrew Bean Wisbeach Whs 13
Peter Hargreaves VC Norwich 13
11th Stuart Pryce Strada Sport 12
12th Chris Bartlett Metaltek 10
Chris Guy Vceni Velo
14th Dieter Rowe Strada Sport 9
Frank Longstaff Team Terminator
Phil Hetzel Ipswich BC
17th James Bevan VC Meudon 8
Joe Skipper Strada Sport
Max Sahota St Ives CC
20th Andrew Brinkley West Suffolk Whs 7
Harley Mathews Strada Sport
22st Paul Wright Autostrasse 5
Dougal Toms Iceni Velo
24rd Spencer Laborde Iceni Velo 4
25th Tom Bicknell PCH 3
26th Chris Jackson Strada Sport 2
Phillip Large Iceni Velo
Simon Millard Iceni Velo
James Palmer Hethersett Velo
30th Adam Kerr Ipswich BC 1
Ladies
1st Jen Smart VC Norwich 50
2nd Isla Rush Wyndymiller 38
3rd Nicola Flynn Autostrasse / Porsch 33
4th Renee Fo Autostrasse /Porsch 24
5th Louise Marsden VC Norwich 22
6th Jenifer McAndrew Witham Whs 19
7th Sally Ormond Stowmarket & Dist 14
Rebecca Johnson Stowmarket & Dist
9th Sophie Lankford Team WNT 10
Sophie Wright Iceni Velo
Sian Botteley Squadra Donne
12th Clover Murray Braintree Velo 9
Georgina Pymer Plomesgate CC
14th Nicola Clipstone Ipswich BC 8
15th Verity Smith Stowmarket & Dist 7
16th Becky McCorquadale Stowmarket & Dist 5
Melissa Chandler Stowmarket & Dist
18th Jane Williams Autostrasse / Porsch 3
19th Catherine Lee Gt Yarmouth CC 1
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique