Andy Jackson (18:16) & Ben McIntosh among the winners in the Bridlington CC Open 10 mile time trial
Result – Bridlington CC Open 10TT
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Andy Jackson Team Swift 18:16
2 David Crawley Fibrax-Wrexham RC 18:43
3 Alexander Royle Army Cycling Union 19:11
4 Daniel Barnett www.drag2zero.com 19:13
5 Richard Dean Barnsley Road Club 19:21
6 Juian Ramsbottom Pedal Pushers RT 19:25
7 David McGaw Cambridge Cycle Club 19:27
8 Alastair Wareham Team Swift 19:29
9 Warren Gell Coveryourcar.co.uk/RT 19:33
10 Mark Wolstenholme Team Swift 19:38
11 Benjamin Harvey Birdwell Whs 19:40
12 Richard Harrison Oxford City RC 19:57
13 Carl Saint Yorkshire Road Club 20:01
14 Colin Parkinson South Western Road Club 20:08
15 Dan Taylor Bikebox Alan/Whiston Velo 20:09
16 Shaun Eden Mapperley CC 20:13
17 Matthew Wilde Huddersfield Star Whs 20:21
18 Nick Frewin Bourmouth Jubilee Wheelers 20:22
19 Anthony Gill Pedalsport CC 20:22
20 Duncan Mullier Harrogate Nova CC 20:24
21 Patrick Lince Flex-Tech Ettridge Cycles RT 20:25
22 Nick Rogers Team Swift 20:29
23 Charles Goodway Malton Whs 20:32
24 Neal Parkin North Notts Olympic CC 20:39
25 Andrew Pearson Huddersfield Star Whs 20:43
26 Stephen Campbell Twickenham CC 20:43
27 Adam Coffey Alford Wheelers 20:45
28 Xavier Scott Bolsover & District CC 20:51
29 Stephen Wood Yorkshire Velo 20:53
30 Neil Buckley Port Sunlight Wheelers 20:53
31 Lee Cairns Team Swift 20:54
32 Ashley Roue Lutterworth Cycle Centre Racing Team 21:03
33 Dave Robinson Flex-Tech RT 21:06
34 Robert Senior Harrogate Nova CC 21:06
35 Michael Schofield Clifton C.C. York 21:09
36 Dave Betts Team Swift 21:10
37 Bill Seddon Bolsover & District CC 21:10
38 Mark Woodley Bridlington CC 21:14
39 Paul Hickman Malton Whs 21:15
40 Stu Wood Wetherby Whs 21:18
41 Greg Melia Clifton C.C. York 21:20
42 Chris Harris Holme Valley Wheelers 21:21
43 Phil Barnes Team Swift 21:29
44 Greg Lewis VC 10 21:31
45 Ian Peacock Harrogate Nova CC 21:32
46 Michael Hudson Harrogate Nova CC 21:35
47 Simon Hudson Harrogate Nova CC 21:38
48 Gary Rhodes Drighlington BC 21:38
49 Peter Fielding-Smith Wisons Wheels RT 21:49
50 Nigel Warnes Team Swift 21:51
51 Tony Boardman Team Swift 21:52
52 Thomas Winn Selby CC 21:53
53 John Hanson Upton CC 21:53
54 Ross Burton Calder Clarion 21:53
55 Stuart Burrows Team Swift 21:53
56 Gary Bates Team Swift 21:55
57 Karl Catton Upton CC 21:55
58 Neil Cleminshaw Hull Thursday RC 22:02
59 Roy Burne Team Swift 22:04
60 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 22:05
61 Nicholas Fairfield City Road Club (Hull) 22:21
62 Steve Gelder Team Swift 22:21
63 Chris Jones Calderdale Tri Club 22:29
64 Robert Granger Scarborough Paragon CC 22:32
65 Kevin Helliwell Bridlington CC 22:36
66 Allen Bell Yorkshire Road Club 22:48
67 Matthew Atkinson Scarborough Paragon CC 22:53
68 Robin Stephenson Scarborough Paragon CC 22:58
69 John Savage Hull Thursday RC 23:02
70 Mike Potter Scarborough Paragon CC 23:10
71 Tony Stott VTTA Yorkshire 23:10
72 John Barnard City Road Club (Hull) 23:17
73 Kevin Taylor Knottingley Velo 23:37
74 Andrew Vaughan City RC (Hull) 23:39
75 Ian Parry Calder Clarion 23:51
76 David Lacy Airedale Olympic 23:58
77 Peter Stirk Upton CC 24:00
78 Peter Macklam Leeds St Christophers CC 24:06
79 Jonathan Reid Calder Clarion 24:13
80 Kieran O’Dhoerty Bronte Wheelers 24:20
81 Richard Walkner Team Swift 24:21
82 John Baines Yorkshire Road Club 24:55
83 Brian Rose Brough Wheelers 25:55
84 Tony Jackson Leeds Westfield CC 25:58
85 Brian Ward Scarborough Paragon CC 26:11
86 Mike Riches Yorkshire Road Club 26:16
87 John Hatfield Leeds Wakefield 26:32
88 Martin Whiteley Holme Valley Wheelers 26:50
89 Paul Watson VTTA Yorkshire 27:20
90 Brian Ashworth East Bradford CC 30:06
91 Arthur Thackray Team Swift 30:08
92 Mike Smith Team Swift 33:39
WOMEN/JUNIORS
1 Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers 19:42
2 James Falconer Ferryhill Whs/Mountain High 20:09
3 George Clark High Wycombe CC 20:17
4 Gregory Holmes Hillingdon CC 21:20
5 Conor Palliser East Bradford CC 21:33
6 Rachel King Coveryourcar.co.uk RT 22:12
7 Suzanne Robinson VC 10 22:15
8 Ben Sixsmith Scarborough Paragon CC 22:16
9 Danuta Tinn Maidenhead and District CC 22:23
10 Rachael Mellor Holmfirth C C 22:38
11 Harry White Out of the Saddle 22:42
12 Jennifer McAndrew Witham Wheelers CC 22:58
13 Athena Mellor Holmfirth C C 23:23
14 Amira Mellor Paul Milnes Cycles 23:31
15 Ann Walsham Women’s Cycling Sheffield Race Team 23:35
16 Theresa Taylor Preston CC 23:52
17 Jemima Line Oxonian CC 23:55
18 Chrissy Higgs Macclesfield Wheelers 24:08
19 Louise Scupham Scarborough Paragon CC 24:09
20 Alison Sarmiento Harrogate Nova CC 24:13
21 Maria Mulleady Drighlington BC 25:09
22 Sharon Clifford Coventry RC 25:32
23 Chloe Selman Barnsley RC 26:05
24 Cheryl Trueman Team Swift 27:58
25 Janice Saleem Halifax Imperial Whs 28:41
26 Janet Tate Leeds Westfield 31:47
TANDEM
1 Richard Dixon Team Swift 19:22
Jo Blackburn Team Swift 19:22
2 Gary Kondor Sherwood Pines Cycle Racing Team 19:25
Lee Cairns Team Swift 19:25
3 Phil Hurst Nottingham Clarion CC 21:21
Jessica Beyer-Lyons Nottingham Clarion CC 21:21
4 Mike Penrice VTTA Yorkshire 26:24
Barbara Penrice VTTA Yorkshire 26:24
5 Alan Shttleworth Weaver Valley CC 27:16
Graham Lawrence VTTA M/C & NW 27:16
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique