1-2 for NFTO as James Lewis leads Jon Mould home in the Elite event at the Castle Combe Summer Series on Thursday night
Result – Castle Combe Summer Series
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
E/1/2/3
1 JAMES LEWIS NFTO
2 JON MOULD NFTO
3 WILL BERGFELT METALTEK KUOTA
4 GRANT BAYTON RIDE 24/7
5 MARK PERRY RIDE 24/7
6 TRISTAN ROBBINS BH SOLIDOR
7 DEACON CUTTERHAM NFTO
8 JAMES PHILLIPS DREAM CYCLING
9 BEVAN HUMPHREY BH SOLIDOR
10 BEN DAVIS BH SOLIDOR
Cat 3/4
1 MATTY HODGSON RIDE 24/7
2 WILLIAM FOTHERINGHAM HACC
3 MATT WITTS DREAM CYCLING
4 NATHAM MARCH DURSLEY RC
5 DAVID JENKINS ON IT SPORTS
6 NEIL WOLSTENCROFT BCDS
7 NOEL WALDRON VC BRISTOL
8 PAUL FERGUSON VC WALCOT
9 MATT DUMBSBOROUGH VELOTON
10 LEE ASTON SODBURY CYCLESPORT
WOMEN
1 REBECCA WATERS PERFORMANCE CYCLES
2 JOANNE JAGO PERFORMANCE CYCLES
3 JENNIFER HUDSON VC ST RAPHAEL
4 HOLLY JAMES BRISTOL RC
5 ALEX WHILLEY CARDIFF JIF
6 DIANE MOORE RIDE 24/7
7 LUCY WALKER BRISTOL SOUTH
8 GEMMA STEWART PERFORMANCE CYCLES
9 KEELEY SPATE SALISBURY RMCC
10 CHARLOTTE JENNINGS BYNEA CC
11 JULIA HESSELBERG PERFORMANCE CYCLES
YOUTH
U16
1 TOM SEWELL COTSWOLD VELDRIJDEN
2 TED COLLYER RIDE 24/7
3 SAM ADEY PERFORMANCE CYCLES
4 BRADLEY DAY RIDE 24/7
5 MARK NEWELL PERFORMANCE CYCLES
6 HARRY PHILLIPS SOMER VALLEY CC
7 SIMON McCLELLAND COTSWOLD VELDRIJDEN
8 JONATHAN OXLEY RIDE 24/7
9 GEORGE BECK SAS
10 NIC McKIBBEN CHIPPENHAM WHS
11 BEN HOGAN RIDE 24/7
12 LEWIS GOULD BCDS
U16 GIRLS
1 SOPHIE JO WYLIE MORRIS M & D CYCLES
U14 BOYS
1 NATHAN HUYNH COTSWOLD VELDRIJDEN
2 WIL MATTHEWS RIDE 24/7
3 CHARLIE KELLY BCDS
4 HARRY HUNT ILKLEY CC
5 MORGAN CURLE SULIS SCORPIANS
U14 GIRLS
1 ELLIE SHAW MAINDY FLYERS
2 ELYNOR BACKSTEDT MAINDY FLYERS
3 FREYA THATCHER SAS
U12 BOYS
1 JOSHUA GIDDINGS HEANOR CLARION CC
2 RHYS THOMAS M & D CYCLES
3 HARRY KIRBY PEPPARD
4 EUAN TAYLOR M & D CYCLES
5 TOM DAY POOLE WHS
6 LIAM JAMES-MORRIS M & D CYCLES
7 SAM KELLY BCDS
8 JENSON COPPEN MAINDY FLYERS YOUTH CC
9 TYLER SMITH COTSWOLD VEL
U12 GIRLS
1 IASABELLA ESCALERA HILLINGDON SS
2 RACHEL O CONNELL MAINDY FLYERS
3 LAURA CURLE SULIS SCORPIANS
U10 BOYS
1 LAWRENCE MARTINDALE CHIPPENHAM WHS
2 RUFUS THOMAS BCDS
3 DANILE WYLIE MORRIS M & D
4 KYLE JONES MAINDY FLYERS
5 LEWIS EVANS COTSWOLD VEL
U10 GIRLS
1 BETHANY BENNETT
2 NIAMH MURPHY COTSWOLD VEL
3 HOLLY THOMAS SULIS SCORPIANS
U8 BOYS
1 JOSEPH MARTINDALE CHIPPENHAM WHEELERS
2 HARVEY SMITH
3 CHARLIE PEARS BATH CC
U8 GIRLS
2 GRACE METCALFE CHIPPENHAM WHS
3 REBECCA CODD MAINDY FLYERS
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
Other News on VeloUK
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT