Peter Holdsworth & Brad Dransfield winners at the final round for 2014 of the Tameside Circuit Race league in Greater Manchester on Tuesday night
Results – Tameside Circuit Races
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
2/3/4
1 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy A U
2 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team J 2nd
3 Mark Hammersley Team Wheelguru 2nd
4 Andrew Webster GKV RT 2nd
5 Adrian Lawrence Team Elite 2nd
6 Geoff Martin Huddersfield Star Whlrs 3rd
7 Lee Brown Holmfirth Cycling Club 2nd
8 Paul Cheetham Champion Systems 2nd
9 Wayne Lacey Stone Wheelers 2nd
10 Mike Smith Cycleworks.co.uk 2nd
11 Dave Bates Mammoth Lifestyle 2nd
12 Matt Barnes Sowerby Brothers CRT 3rd
13 Phil Guest 3rd
14 Jonothan Stanlake PM 3rd
15 Daniel Worrall Mossley CRT 3rd
16 Joseph Robinson Wills Wheels CC J 2nd
17 Jorden Stanworth Bolton Hot Wheels CC A U
18 Chris Bateson PM 3rd
19 Carl Fairclough St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services 3rd
20 Edward Billingham Wills Wheels Cycling Club 3rd
21 Brian Byland 3rd
Category 4
1 Peter Holdsworth Huddersfield Star Whlrs
2 Michael Hargreaves Huddersfield Star Whlrs
3 John Hind Bolsover & District CC
4 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion
5 Brenden Devlin 3RT
6 David Hunt PM
7 Jon Longworth Bury Clarion Cycling Club
8 Ian Haywood PM
9 Wesley Inskip PM
10 David Shaw PH Mas
11 Karl McLelland Manchester Whlrs Club
12 Harvey Salt Wills Wheels Cycling Club
13 Andrew James Holmfirth Cycling Club
14 Andrew Farley Manchester Whlrs Club
15 Katie Toft Mossley CRT
YOUTH
1 Jake Wright Sportcity Velo A
2 Sam Travis Kirklees Cycling Academy A
3 George Greenhalgh Sportcity Velo A
4 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set A
5 Jack Ford Holmfirth Cycling Club B
6 Jim Brown Holmfirth Cycling Club B
7 Halley Woods Eastlands Velo B
8 Luke Cheetham Eastlands Velo B
9 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy B
10 Robert Donaldson Mossley CRT B
11 Thomas Bates Mossley CRT C
12 Lewis Cook Holmfirth Cycling Club B
13 Karl Richter Mossley CRT B
14 Tristan Pilling Middleton CC B
15 Ava may Oxley-szilaggi Kirklees Cycling Academy B G
16 Luke Hind Bolsover & District Cycling Club A
17 Aidan Lawrence Eastlands Velo C
18 Jack Smith Sportcity Velo B
19 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy C
20 Kiera Byland Sportcity Velo A G
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)