Hayley Simmonds fastest ahead of Trainsharp’s Bronwen Ewing in the race to the Women’s 10 Championship
Result – Women’s 10 Championship
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Hayley Simmonds Velosport-Pasta Montegrappa 00:21:43
2 Bronwen Ewing Trainsharp Racing Team 00:22:01
3 Rebecca Rimmington Trainsharp Racing Team 00:22:19
4 Nicola Juniper Team Echelon – Rotor 00:22:24
5 Emily Robertson CC Luton 00:22:26
6 Jo Blackburn Team Swift 00:22:31
7 Ayse Vahiboglu Exeter Whs CC 00:22:40
8 Jasmijn Muller Kingston Wheelers CC 00:22:53
9 Vicky Gill www.drag2zero.com 00:22:56
10 Liz Powell Mike Vaughan Cycles 00:22:57
11 Elizabeth Malins Fusion RT 00:23:02
12 Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union 00:23:09
13 Gillian Pears Procycling Magazine RT 00:23:09
14 Joanne Blakeley gbcycles.co.uk 00:23:10
15 Crystal Spearman Scuderia R T 00:23:13
16 Lauren Creamer Pearl Izumi Sports Tours International BOBC 00:23:15
17 Alice Cobb Squadra Donne – SCU 00:23:16
18 Lindsey Ackland Zappi’s Cyling Club 00:23:17
19 Helen Mckay Look Mum No Hands! 00:23:20
20 Clarice Chung Twickenham CC 00:23:21
21 Maryka Sennema Kingston Wheelers CC 00:23:22
22 Rosie Armitage Team Echelon – Rotor 00:23:24
23 Karen Ledger Women’s Cycling Sheffield Race Team 00:23:25
24 Denise Bayliss Women’s Cycling Sheffield Race Team 00:23:27
25 Alice Lethbridge Kingston Wheelers CC 00:23:30
26 Stephanie Post Cardiff Ajax CC 00:23:34
27 Laura Massey Epic Cycles-Scott WRT 00:23:34
28 Sarah Short Bonito Squadra Corse 00:23:37
29 Heather Mackay Maidenhead & District CC 00:23:47
30 Sophie Lankford Team WNT – SCU 00:23:48
31 Rachael Mellor Holmfirth C C 00:23:49
32 Adel Tyson-Bloor Mule Bar Girls – Sigma Sport 00:23:53
33 Vanessa Whitfield Velo Club St Raphael 00:23:54
34 Samantha Boswell Saracen RC 00:23:54
35 Mary Mcfadzean Revo Racing 00:23:55
36 Clare Campbell-Smith Bridgtown Cona Testa Triathlon Team 00:24:00
37 Emma Coldwell Team Vertex 00:24:02
38 Katja Rietdorf Team Milton Keynes 00:24:03
39 Karina Bowie Trainsharp Racing Team 00:24:06
40 Claire Kitching Newbury RC 00:24:07
41 Karen Taylor East Bradford CC 00:24:15
42 Nikola Butler Pearl Izumi Sports Tours International BOBC 00:24:18
43 Louise Burnie Loughborough Students C C 00:24:21
44 Keri Parton RAF CA 00:24:23
45 Zoe Betteridge North Devon Wheelers 00:24:26
46 Ann Walsham Women’s Cycling Sheffield Race Team 00:24:29
47 Libby Mclaren Coventry RC 00:24:31
48 Susan Semple Stafford RC 00:24:38
49 Annis Moore Stafford RC 00:24:43
50 Rebecca Mason Coventry RC 00:24:45
51 Fay Barrington Banbury Star CC 00:24:46
52 Natasha Cutmore RST Sport/Aero-Coach 00:24:51
53 Alison Bagnall Stratford CC 00:24:53
54 Sally St Leger Team Echelon – Rotor 00:24:58
55 Athena Mellor Holmfirth C C 00:25:01
56 Faye Faber Wightlink/Offshore RT 00:25:04
57 Jemima Line Oxonian CC 00:25:08
58 Rhiannon Davies RST Sport/Aero-Coach 00:25:15
59 Laura Morgan Manx Viking Wheelers 00:25:18
60 Arja Scarsbrook Team Echelon – Rotor 00:25:24
61 Deborah Sheridan Warwickshire RC 00:25:39
62 Emma Bexson Stratford CC 00:25:45
63 Sally Edney Revo Racing 00:26:01
64 Alice Leclercq Manchester Wheelers Club 00:26:20
65 Rose Willis St Austell Whs CC 00:26:25
66 Anne Staley Mercia Lloyds Cycles CC 00:26:36
67 Moira Goodway Banbury Star CC 00:26:36
68 Clair Parfrey Trek Bicycle Coventry 00:27:57
69 Cheryl Trueman Team Swift 00:29:05
70 Gill Henshaw V.C. Long Eaton 00:29:13
71 Louise Green Stratford CC 00:34:38
72 Gail Summerlin South Pennine CC 00:40:40
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
Other News on VeloUK
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT