Molly Weaver wins the final round of the Women’s Team Series Coalville organised by Coalville Wheelers
Result – Women’s Team Series Coalville
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Molly Weaver Epic Cycles – Scott WRT
2 Elizabeth Malins Fusion RT
3 Laura Massey Epic Cycles – Scott WRT
4 Jennifer George Les Filles Racing Team
5 Holly James Composite Team
6 Helen Ralston Les Filles Racing Team
7 Louise Mahe Team Mulebar Girl – Sigma Sport
8 Jennifer Hudson VC St Raphael
9 Natalie Grinczer Fusion RT
10 Bethany Hayward Matrix Fitness – Vulpine
11 Heidi Viles BCF South West
12 Lou Collins Beeston RC
13 Emma Rata Bonito Squadra Corse
14 Melissa Brand Epic Cycles – Scott WRT
15 Charlotte Colclough Squadra Donne
16 Abby-Mae Parkinson RST Racing Team
17 Kate George Composite Team
18 Alexandra Willey Cardiff JIF
19 Sophie Faulkner Fusion RT
20 Lucy Harper Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
21 Ellie Campbell Fusion RT
22 Melissa Pritchard West Bridgford Cycle Club
23 Josephine Gilbert BCF South West
24 Rebecca Rimmington Merlin Cycles
25 Bethany Taylor Fusion RT
26 Clemence Copie Mulebar Girl Sigma Sport
27 Suzetta Guerrini Les Filles Racing Team
28 Sarah Bell Squadra Donne
29 Sarah Burke Composite Team
30 Jessica Stoddart Kingsnorth International Whlrs
31 Georgina Panchaud Cycleworks.co.uk
32 Susan Freeburn WyndyMilla
33 Mary McFadzean BCF South West
34 Ann Walsham Womens Cycling Sheffield Race Team
35 Amy Gornall RST Racing Team
36 Jennifer Crouch London Dynamo
37 Julia Matheson Composite Team
38 Clover Murray BCF Eastern
39 Louise Burnie Loughborough Students CC
40 Lucy Harper Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
41 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
42 Nicole Oh Les Filles Racing Team
43 Wiebke Rietz BCF South West
44 Linda Young GB Cycles
45 Clare Spencer Composite Team
46 Hedvika Toncrova Zappis Racing Team
47 Victoria Strila WyndyMilla
48 Hester Stembridge Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
49 Caroline Guest BCF Eastern
50 Alexis Barnes WyndyMilla
51 Rose Osborne Team WNT
52 Lydia Adelin Composite Team
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique