Tomasz Chmielewski & Lewis Atkins among the winners at the Saturday Hillingdon Circuit Races on September 13
Results – Saturday Hillingdon Circuit Races
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Category 3/4
1 Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team
2 Ben Seneviratne
3 David Kingsbury High Wycombe Cycling Club
4 Geoff Williams Python Racing Team
5 Jason Miller Caesarean CC Jersey
6 Andrew Brown Velo Club Peloton
7 Timothy Allen Didcot Phoenix CC
8 Danny Bellion Queen’s Tower CC
9 Anthony Jarrett Finsbury Park CC
10 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers
11 Thomas Davis
12 Leszek Bielecki
13 Unknown Rider
14 Neil Kerr Twickenham CC
15 Seán Warner Twickenham CC
16 Unknown Rider
17 Jason Davis East London Vélo
18 David Spars Caesarean CC Jersey
19 Alvaro Alves da Cunha
20 Ben Bradley Southdown Velo
21 Amritpal Virdi Norwood Paragon CC
22 Massimo Saetta Kingston Whls CC
23 James McCoy
24 Richard Keeping Team Quest – The Bike Shop
25 Andy Keene London Phoenix CC
26 Mike Diggins Velo Club Peloton
27 Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club
28 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers
29 Ross Perks VC Long Eaton
30 Alan Sandford Dulwich Paragon CC
31 Simon Barbour G.S. Henley
32 Andrew Deans GPM10 Cycling
33 Paul Bennett
34 Christoph Pleitgen Dulwich Paragon CC
35 Peter Cornwall
36 Henry Linscott Gregarios Superclub Ciclista
E/1/2/3
1 Lewis Atkins Pedal Heaven Colbornes RT
2 Anthony Gibb CSE Racing
3 Rory Townsend Pedal Heaven Colbornes RT
4 Nick Abraham
5 Philip Glowinski VC Londres
6 Rob Sharland Kingston Whls CC
7 Tom Neale Team Corley Cycles
8 Luke Merrilees WyndyMilla – Reynolds
9 Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team
10 Louis Modell Catford CC Equipe/Banks
11 Thibaul Coeugnet
12 Jason Burrill Bourne Whls CC
13 Tyler Lemmon Team Bottecchia UK
14 Riyadh Khamis Personal Bikefit.com
15 Stephen Tribe Velosport Racing Team
16 Edward Clemens Spirit Bikes Racing Team
17 John Veness Handsling Racing
18 Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team
19 Unknown Rider
20 Andrew Ten-broeke PB Cycle Coaching Racing Team
21 Simon Whiten Handsling Racing
22 Alec Briggs Rollapaluza CC
23 Benjamin Allen Dulwich Paragon CC
24 Philip Peters CSE Racing
25 Ralph de Kanter Norwood Paragon CC
26 Unknown Rider
27 Unknown Rider
28 Leon Boehmer London Dynamo
29 Mike Knight VC Meudon
30 Alistair Gurney Cycling Club Hackney
31 Szilard Pinter Finsbury Park CC
32 Benjamin Knowles London Phoenix CC
33 Graham Austin VC Meudon
34 Henry Furniss WyndyMilla – Reynolds
35 Adam Cotterell WyndyMilla – Reynolds
36 Jali Packer Strada-Sport
37 Kevin Argent
38 Neil Wass TMG Horizon Cycling Team
YOUTH
U16 Boys
1 Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk
2 Charles Page Hillingdon Slipstreamers
3 Joseph Saunders Mid Devon CC
U14 Boys
1 William Raymond Welwyn Wheelers CC
2 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC
3 Frank Moore Cycling Club Hackney
U12 Boys
1 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers
2 Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers
3 Euan Macleod Palmer Park Velo RT
U10 Boys
1 Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers
2 Joseph O’Brien Hillingdon Slipstreamers
3 Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers
U8 Boys
1 Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers
2 Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers
3 Finn O’Brien Hillingdon Slipstreamers
U14 Girls
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers
U12 Girls
1 Abigail Old Hillingdon Slipstreamers
U8 Girls
1 Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers
2 Bobbie O’Brien Hillingdon Slipstreamers
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique