Michael Jones of Derwentside CC winner of the two stage GS Metro Hill Climb for the first North East hill climbs of the season
Results – GS Metro 2 Stage Hill Climb
(Thanks Ben)
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
A bright clear day greeted the record field for the first North East hill climbs of the season. Upgraded to a 2 stage event the host club GS Metro included the shorter steep climb of East Gate Bank as a second stage. Good numbers of spectators made for a cracking atmosphere with many riders commenting on how the crowd helped them dig deep on the tougher sections of the climbs. Cowbells were rung, airhorns blown and much cheering, applause and flag waving drove the riders on.
The big talking point was whether the CR set in 2013 by Luke Mullen on the first stage of Hedley on the Hill would stand. As the riders picked their way up the climb it transpired that Mullen’s record was safe.
Stage One saw Michael Jones of Derwentside CC victorious with Angela Hibbs TVCC taking the ladies category.
Stage Two was shorter and started off on a steep incline which would be a test. Again large crowds encouraged every man and woman up the climb. Promoting club rider Andy Mallen was a firm favourite of the Mickley residents.
This more explosive climb seemed to suit a younger man as Ian Lee of RAF CA romped up the slopes to win in 3’06 from Mullen and Jones. Hibbs again took the ladies award.
Overall though Jones had done enough and made up for the disappointment of missing out on Hartside the previous week. Hibbs won the ladies, Michael Openshaw (Cestria CC) fastest of the V40s, Dave Goodwin (Newcastle Cheviot CC who had a fantastic mob of supporters on the climb) was quickest of the V50’s and Thomas Horden won both stages and the overall in the U18’s.
1 Michael Jones Derwentside CC 07:37.7 Senior 04:28.3 03:09.4
2 Luke Mullen Hetton Hawks 07:46.5 Senior 04:37.3 03:09.2
3 Carl Donaldson GS Metro 07:50.1 Senior 04:36.3 03:13.8
4 Ian Lee RAF CA 07:54.1 Senior 04:47.3 03:06.8
5 Mark Harrison Houghton CC 07:58.6 Senior 04:42.1 03:16.5
6 Michael Openshaw Cestria C.C. 07:59.5 V40 04:38.7 03:20.8
7 Jonathan Bayley Gosforth RC 08:04.0 Senior 04:41.6 03:22.4
8 Stephen Lee Derwentside CC 08:08.0 Senior 04:48.5 03:19.5
9 Ben Lane GS Metro 08:18.2 V40 04:54.5 03:23.7
10 Thomas Hordon Barnesbury CC 08:19.6 U18 04:48.9 03:30.7
11 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 08:35.0 Senior 05:04.2 03:30.8
12 Chris Burns Cestria C.C. 08:36.7 Senior 05:11.2 03:25.5
13 Michael Mallen GS Metro 08:40.5 Senior 05:10.4 03:30.1
14 Steve Gordon Sunderland Clarion 08:44.4 V40 05:07.7 03:36.7
15 Nathan Allatt Holmfirth C C 08:47.3 U18 05:12.0 03:35.3
16 Darren Robson North Tyneside Riders 08:51.5 V40 05:18.3 03:33.2
17 Andrew Hall GS Metro 08:54.4 Senior 05:18.6 03:35.8
18 John Bowman North Tyneside Riders 08:55.3 Senior 05:20.7 03:34.6
19 Paul Hague Gosforth RC 08:57.3 V40 05:16.6 03:40.7
20 Mark Armstrong Barnesbury CC 08:57.6 Senior 05:21.5 03:36.1
21 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 09:00.2 Senior 05:17.4 03:42.8
22 James Furniss Tyneside Vagabonds CC 09:01.7 Senior 05:19.2 03:42.5
23 Josh Reid Gosforth RC 09:05.7 U18 05:22.7 03:43.0
24 Craig Gow Tyneside Vagabonds CC 09:09.7 U18 05:22.7 03:47.0
25 Neil Souter GS Metro 09:14.1 Senior 05:25.4 03:48.7
26 Steve Clark Barnesbury CC 09:14.3 Senior 05:25.5 03:48.8
27 Dan Leather M Steel Cycle Racing Team 09:16.1 Senior 05:29.5 03:46.6
28 Chris Barnard Sunderland Clarion 09:25.5 Senior 05:33.1 03:52.4
29 David Goodwin Newcastle Cheviot CC 09:34.1 V50 05:37.8 03:56.3
30 James Burns GS Metro 09:35.4 Senior 05:41.2 03:54.2
31 Dan Hodson North Tyneside Riders 09:38.8 Senior 05:45.1 03:53.7
32 Dean Madden Barnesbury CC 09:40.5 V40 05:42.1 03:58.4
33 Christian Henderson Allen Valley Velo 09:48.9 V40 05:46.7 04:02.2
34 Carl Mustill Ferryhill Whs/Mountain High 09:52.6 V40 05:51.4 04:01.2
35 Angela Hibbs Tyneside Vagabonds CC 09:54.3 Lady 05:47.1 04:07.2
35 Andy Ibberson Allen Valley Velo 09:54.3 V50 05:52.6 04:01.7
37 Brendan Mcmillan NE31 10:02.7 Senior 05:50.0 04:12.7
38 Ingrid Shepherd Sunderland Clarion 10:03.8 Lady Vet 05:55.7 04:08.1
39 John Warrington Tyneside Vagabonds CC 10:19.9 V40 06:09.4 04:10.5
40 Lindy Edwards EMC 10:28.6 Lady Vet 06:01.9 04:26.7
41 Ivan Newton Allen Valley Velo 10:29.7 V40 06:15.8 04:13.9
42 Alistair Macdonald Sporting Club Gothic 10:42.0 V50 06:24.5 04:17.5
43 Caroline Freeman GS Metro 10:50.3 Lady 06:17.4 04:32.9
44 Phil Green GS Metro 11:03.5 V40 06:23.6 04:39.9
45 Andy Mallen GS Metro 11:09.9 Senior 06:28.3 04:41.6
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique