Josh Teasdale of In-Gear Trainsharp RT fastest in the Holme Valley Whs Hill Climb on Saturday (V997)
Result – Holme Valley Whs Hill Climb
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Josh Teasdale In-Gear Quickvit Trainsharp RT 06:53.7 S
2 Dan Evans Team Elite/Paul Bethall Electrical 06:54.0 S
3 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 07:06.2 S
4 Ben Jacobs Albarosa CC 07:36.0 S
5 Jack O’Neill Mike Vaughan Cycles 07:51.8 S
6 Kieran Savage Jackpot Racing 07:58.0 JUN
7 Andrew Pearson Huddersfield Star Whs 08:01.1 V
8 Mark Tickle Leigh Premier RC 08:08.0 S
9 Aidan Linskill Chesterfield and Totley Cycling Club 08:09.1 S
10 Tom Brazier Chester RC 08:13.6 S
11 Nathan Allatt Holmfirth C C 08:15.2 JUV
12 David Thompson Scarborough Paragon CC 08:19.3 V
13 John Sanderson Manchester Wheelers Club 08:22.8 V
14 Carl Saint Yorkshire Road Club 08:22.8 V
15 Sam Ward PH-MAS Cycling 08:26.4 S
16 Trevor Mayne Birdwell Whs 08:28.0 V
17 Michael Harcourt NRT/Godleys RT 08:31.5 S
18 Kieran Manchester Saddleworth Clarion 08:32.9 S
19 Jamie Fletcher Chester RC 08:33.3 S
20 Blair Buss Team Swift 08:34.8 V
21 Mark Nulty Manchester Wheelers Club 08:40.3 S
22 Joe Varga City RC (Hull) 08:44.4 JUN
23 Jack Brown Holmfirth C C 08:51.5 JUV
24 Andy Aswith Bridlington CC 08:53.1 V
25 Natasha Cutmore RST Sport/Aero-Coach 09:40.3 L
26 John Garnett Ilkley CC 09:40.5 V
27 Steven Smith Yorkshire Road Club 09:50.8 V
28 Lee Speight Holme Valley Whs 09:55.4 S
29 Ian Garbett Holme Valley Whs 10:00.0 V
30 Isaac Appleby SportCity Velo 10:01.6 JUV
31 Madeline Crosswaite York Cycleworks 10:10.2 L
32 Paul Brierley Huddersfield RC 10:30.9 V
33 Andrew Farquhar Holme Valley Whs 10:33.9 JUV
34 Chris Smith Condor RC 10:44.6 S
35 Lucy Farquhar Holme Valley Whs 10:50.1 JL
36 Kath Farquhar Holme Valley Whs 11:19.7 V
37 Alan Kinnear Ilkley CC 11:34.5 V
38 Natalie Hodson PH-MAS Cycling 11:45.3 S
39 Nicky Farquhar Holme Valley Whs 11:59.5 JUV
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)