Round 9 of the WTTA Hill Climb Series was last Saturday hosted by University of Bristol Cycling Club on the very local and popular Belmont Hill and won by Ben Davis
WTTA Hill Climb Series – Ben Davis Wins Latest Round
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Round 9 of the series was last Saturday hosted by University of Bristol Cycling Club on the very local and popular Belmont Hill. It was the first open hill climb organised by the Uni and 68 riders lined up on the start line, an impressive feat in itself.
Ben Davis – BH Solidor WAM Youth won another hill climb to add to his tally.
Kate Baker – University of Bath CC won the Ladies event, her second in the series.
Adrian Lawson – Cadence RT was the fastest of the Vets once again
George Jones – Clevedon & District RC was the fastest Junior
But the biggest shout out must have to go to Joanna Knight from Bristol South CC who did an impressive time for a Vet Lady nearly beating the youngsters and showing them how its done.
The last 2 rounds of the series is this weekend so it’ll be a bunfight for top placings as well as in the café afterwards.
RESULT
1 Ben Davis BH Solidor WAM Youth S 03:04.1
2 Charles Coleman Felt Colbournes Hargroves RT S 03:11.7
3 Mark Bleakley University of Bath CC S 03:14.3
4 Richard Spink Bristol South CC S 03:15.5
5 Robert Borek Bristol South CC S 03:15.5
6 Joe Norledge Procycling Magazine RT S 03:16.8
7 Dan Bigham Oxford Brookes University CC S 03:19.4
8 Adrian Lawson Cadence RT V4 03:21.3
9 Alastair Barnard University of Bath CC S 03:21.9
10 Kevin Thomas Chippenham & District Wheelers S 03:24.9
11 William Bourne University of Bristol CC S 03:25.4
12 Tom Ilett Dream Cycling S 03:25.5
13 Glyndwr Griffiths Arctic Tacx RT S 03:27.1
14 Paul Jones Bristol South CC S 03:27.2
15 Sam Calder Oxford Brookes University CC S 03:29.5
16 Andrew Kirby University of Bristol CC S 03:30.6
17 William Barr University of Bristol CC S 03:31.1
18 James Cook Veloton Team S 03:33.2
19 George Jones Clevedon & District RC Juv 03:33.8
20 Daniel Alford Bristol South CC S 03:34.0
21 Theo Flack University of Bristol CC S 03:35.1
22 Gordon Marcus Severn RC S 03:35.3
23 Cameron Toms University of Bristol CC S 03:36.2
24 Donald Fraser University of Bristol CC S 03:38.9
25 David Bolton Bristol South CC V4 03:39.1
26 Callum Hunter University of Bristol CC S 03:39.5
27 Matt Edwards Strada Cycles S 03:40.1
28 Steve McGuigan Bristol RC S 03:42.1
29 Michael Gallagher University of Bristol CC S 03:42.2
30 Daniel Alanine Oxford University CC S 03:42.5
31 James Lambton Oxford University CC S 03:42.7
32 Alasdair Morrison Oxford University CC S 03:43.2
33 Matthew Jacobs University of Bristol CC S 03:45.4
34 Fred Cook University of Bristol CC S 03:46.1
35 Daniel Burbridge Bristol South CC S 03:50.3
36 Robert Straker Oxford University CC S 03:50.9
37 William Mennesson Oxford Brookes University CC S 03:51.2
38 Sam Maddrell-Mander University of Bristol CC S 03:51.8
39 Chris Parker University of Bristol CC S 03:54.7
40 Alastair Stephenson University of Bristol CC S 03:55.8
41 Ben Alexander University of Bristol CC S 03:56.4
42 John Ashcroft University of Bristol CC S 03:57.4
43 David Pleming Bristol & District Triathletes S 04:02.1
44 Teo Lopez Bernal University of Bristol CC S 04:09.5
45 Thomas Saminaden University of Bath CC S 04:11.6
46 Sam Game University of Bristol CC S 04:13.0
47 George Edwards Oxford University CC S 04:13.3
48 James Kelly Oxford Brookes University CC S 04:13.7
49 Christopher Broughton University of Bristol CC S 04:15.3
50 Jonathan Ball University of Bristol CC S 04:17.6
51 Hugo Palmer Oxford Brookes University CC S 04:23.8
52 Gareth Baines Bristol South CC S 04:24.8
53 Kate Baker University of Bath CC W 04:27.7
53 Robert Edwards University of Bristol CC S 04:31.1
55 Kate Mactear University of Bristol CC W 04:34.8
56 Tamara Davenne Oxford University CC W 04:35.5
57 Lucy Burgess Bristol South CC W 04:37.2
58 Andrew Turner Bristol South CC S 04:40.2
59 Claire Greenfield Bristol South CC WV4 04:44.1
60 Josie Rawes University of Bristol CC W 04:48.8
61 Thomas Farrugia University of Bristol CC S 04:49.8
62 Harriet Simpole-Clarke University of Bristol CC W 04:50.7
63 James Sherwood Oxford Brookes University CC S 05:04.3
64 Richard Turpin Wellington Wheelers V6 05:06.3
65 Christina Gyles Bristol South CC W 05:11.2
66 Hannah Ricketts Bristol South CC W 05:18.4
67 Joanna Knight Bristol South CC WV5 05:32.6
68 Charles Ormerod University of Bristol CC S 18:48.0
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique