Solo victory for Peter Kench in round nine of the Western Cyclo-Cross League at Bristol on Sunday (November 23rd)
Brief Results – Western Cyclo-Cross League
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Rich Lewton Photography – Winner Peter Kench : Link to gallery is
Senior Men
1 Peter Kench Banjo Cycles
2 Doug Hall Bath University Cycling Club
3 Benoit Davies
4 Edward Mason Bath University Cycling Club
5 James Whateley Bath University Cycling Club
6 Jason Painton Rides on Air
7 Andrew Burridge
8 Ben Eardley Southfork Racing.co.uk
9 Tavis Walker Velo Club Walcot
10 Rob Dixon Severn RC
11 Rich Sanders
12 Niall Brown Bristol South CC
13 Adam Nichols Bath University Cycling Club
14 James Byrne
15 Peter Gowland Veloton Team
16 Daniel Burbridge Bristol South CC
17 Iwein Dekoninck Cadence RT
18 Andy Gallow
19 James Britton Bristol CX
20 Nicholas Smale Cheltenham & County CC
21 Patrick Tully Bristol CX
22 Tom Roberts
23 Nick Skardon Velo Club Walcot
24 Robert Haynes Cheltenham & County CC
25 George Dallimore
Veteran Men 50+
1 Donald MacGregor Cheddar Cycle Club
2 Tony Davis Dream Cycling Race Team
3 Alan Green Bristol South CC
4 Gordon Smillie Cheltenham & County CC
5 Paul Loosemore Team Striking Bikes
6 Robin Worman Royal Navy & Royal Marines…
7 John Hawes Cheltenham & County CC
8 Phil Argent
9 Stephen Williams Cheltenham & County CC
Veteran Men 40-49
1 Stephen Brown Dream Cycling
2 Simon Burgess Bristol CX
3 Martyn Green Bristol CX
4 Chris Reed
5 Kevin Brewer Strada Cycles
6 Jamie Britton Severn RC
7 David Cordukes Props Cycling Club
8 Ian Davies
9 David Fong Bristol South CC
10 John Dalton Cheltenham & County CC
11 Graham Forrester Chippenham & Dist Whls
12 Simon Kelly Bristol Cycling Development Sq…
13 Roger Chamberlain Dursley RC
14 Paul Clark
15 Jason Bhanbari
16 Stuart Bees
17 Chris Cooknell Churchill Community School
18 Thomas Parker Royal Navy & Royal Marines…
19 Simon Treglown
20 Paul Meyer Cheltenham & County CC
21 James Denness Bath Cycling Club
22 Nick Dart
Juniors
1 Matthew Fratesi Dream Cycling
2 Oliver Hayward Gloucester City CC
Women
1 Ella Hopkins Epic Cycles – Scott WRT
U14 Boys
1 Harry Birchill Certini
2 George Britton Severn RC
3 Harry Denness Sulis Scorpions YCA
4 Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq…
5 Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq…
6 David Meyer Cheltenham & County CC
U16 Boys
1 Samuel Tippett Severn RC
2 Jos Kertzman Somer Valley CC
3 Jack Thompson
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)