Brendan Drewett & Elizabeth-Jane Harris winners at round 3 of the Ludgershall Winter Series on Saturday, January 17
Results – Ludgershall Winter Series
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
4th Cat only
1 Steven Williams Army Cycling Union
2 Nathan Starnes Tri UK
3 Darrell Russell Veloton Team
4 Nicholas Buck Salisbury Road and Mountain CC
5 Toby Franks Outdoor Traders Cycling Club
6 Paul Ransom Sotonia CC
7 Rhys Lippiatt Portsmouth North End CC
8 Alex Hart
9 Sam Oliver RP Racing Team
10 Michael Champion Southampton University RC
11 Warren Holton
12 Andrew Banks Westbury Wheelers
13 Ricky Henstock Army Cycling Union
14 William Sawyer Abbotts Ann Cycles
15 Michael Wilcox Behind The Bikeshed
16 Ryan Whitney London Dynamo
17 Sam Dorkings
18 Dominic Laval Odiham Cycling Club
19 Edward Wu Sotonia CC
20 Aaron Thompson Portsmouth North End CC
21 Adam Whitfield Outdoor Traders Cycling Club
22 Simon Walters Velo Club Venta
23 Matthew Robinson London Dynamo
24 Andrew Guest Sarum Velo
25 Rob Taylor Army Cycling Union
26 Tom Adams In Gear Quickvit Trainsharp RT
3rd Cat only
1 Richard Smith Army Cycling Union
2 Harvey McNaughton I-Team Cyclists’ Club
3 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club
4 Timothy Allen RP Racing Team
5 Charlie Cooper VC St Raphael
6 Simon Potter WyndyMilla
7 James Vanieris Southdown Velo
8 Spencer Robinson Newbury RC
9 Richard Klee Andover Whls
10 Kerry Greenham Army Cycling Union
11 Gary Hill JMJ RT
12 Christian Hatton VC St Raphael
13 Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC
14 Ben Scott-Munden Sotonia CC
15 Douglas Tandy Fareham Wheelers Cycling Club
16 Kevin Baker
17 Shaun Green Army Cycling Union
18 James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club
19 Jack Freeman Alton CC/Owens Cycles
20 Edward Rollitt
21 Tom Stocker Bournemouth Jubilee Wheelers
22 Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC
E/1/2/3
1 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club
2 David Billings VC St Raphael
3 Tom Morris Portsmouth North End CC
4 Simon Brooks VC St Raphael
5 James Champken VC St Raphael
6 Simon Potter WyndyMilla
7 George Stainton-Ellis ASL Projects Racing Team
8 Ryan Keynes Odiham Cycling Club
9 Jed Webber Andover Whls
10 Phil Dempsey
E/1/2/3/4 Women
1 Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union
2 Kimberley Preston Army Cycling Union
3 Samantha Wilson Army Cycling Union
4 Chanel Mason Army Cycling Union
5 Becky Hoare Army Cycling Union
6 Charmaine Porter Army Cycling Union
7 Florence Collyer-Powell Southampton University RC
8 Hannah Beaumont Army Cycling Union
9 Elizabeth Campbell Bournemouth Jubilee Wheelers
10 Sarah Hardy Army Cycling Union
11 Sulette Klopper Army Cycling Union
12 Helen Blake Army Cycling Union
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)