Chris McNamara & John Dewey winners in the SCCU Sporting 10 and 25 mile time trial on the weekend
Results – SCCU Sporting 10 & 25
1 Chris McNamara Pedal Heaven 00:22:24
2 Robert Moore Pedal Heaven 00:22:55
3 Wayne Van Ry Bigfoot – SCU 00:23:13
4 Keith Lea Paceline RT 00:23:31
5 Jack Donaldson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:23:54
6 Gareth Barnes Charlotteville CC 00:24:11
7 Ben Hopwood Charlotteville CC 00:24:19
8 Jamie Francis London Dynamo 00:24:30
9 Phil Ember Paceline RT 00:24:41
9 Iain Brogden Eastbourne Rovers CC 00:24:41
11 Michael Davey Eastbourne Rovers CC 00:24:57
12 Richard Cartland South Downs Bikes 00:25:07
13 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 00:25:37
13 Richard Birtwhistle Sydenham Whs 00:25:37
15 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 00:25:38
16 Philip Murrell Finsbury Park CC 00:25:41
17 Richard Bayfield London Phoenix CC 00:25:50
18 Michael Deen Redmon CC 00:26:08
19 David Churchill Bigfoot CC 00:26:19
20 Robert Royston Sydenham Whs 00:26:40
21 Drew Hosie …a3crg 00:26:41
22 David Watt Kingston Phoenix RC 00:26:43
23 Timothy Peters Horsham Cycling 00:26:52
24 Graham Hurrell Basildon CC 00:26:56
24 Alasdair Wylie Redmon CC 00:26:56
26 Craig Perkins Cranleigh Cycling Club 00:26:59
27 Jon Fry Horsham Cycling 00:27:18
28 Ian Graver Bec CC 00:27:20
29 Nick McCormick Epsom CC 00:27:27
30 Alexander Kew Kingston Phoenix RC 00:27:30
31 Geoff Smith Eastbourne Rovers CC 00:27:46
32 Jonathan Hemming Addiscombe CC 00:27:52
33 Bill Dolan New Malden Velo 00:27:54
34 Andrew R Green Bec CC 00:27:55
35 Richard Vaudin Redmon CC 00:28:08
36 Michael Page Epsom CC 00:28:13
37 James Horan South Downs Bikes 00:28:26
38 Jay Chisnall VTTA (Surrey & Sussex) 00:28:29
39 Christopher Boocock Sussex Nomads CC 00:28:37
40 Luca Taborelli New Malden Velo 00:28:44
40 Justin Steele Sussex Nomads CC 00:28:44
42 Billy McNamara Clarencourt CC 00:28:51
43 Sarah Matthews …a3crg 00:28:59
44 Bryn Reeves Horsham Cycling 00:29:23
45 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 00:29:30
46 Paul Tweehuysen Cranleigh Cycling Club 00:29:32
47 Joseph Bertorelli Kingston Phoenix RC 00:29:37
48 Simon Waller Kingston Phoenix RC 00:29:50
49 Paul Tunnell Addiscombe CC 00:29:51
50 Gavin Hughes Kingston Phoenix RC 00:30:04
51 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 00:30:25
52 David Armstrong Cranleigh Cycling Club 00:30:46
53 Robin Johnson Brighton Mitre CC 00:30:47
54 Jack Churchill Brighton Excelsior CC 00:30:51
55 Steve Hillier Kingston Phoenix RC 00:30:59
56 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC 00:31:04
57 David Eccles Redmon CC 00:31:34
58 Stephen Allport Bec CC 00:31:43
59 Rachel Watkins Kingston Phoenix RC 00:32:02
60 Selena Bartley Sussex Nomads CC 00:32:18
61 Edward Boorman East Grinstead CC 00:33:22
62 Mike Morley Kingston Phoenix RC 00:33:34
63 Geraldine Glowinski VC de Londres 00:33:57
64 Grant Pyke Kingston Phoenix RC 00:35:12
65 Richard Hoskin Redmon CC 00:41:00
SUNDAY
1 John Dewey Dorking CC 00:57:05
2 Liam Maybank Twickenham CC 00:58:24
3 Jack Donaldson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:59:45
4 Pat Wright Paceline RT 01:00:49
5 Joel Garner …a3crg 01:01:36
6 Christian Yates East Grinstead CC 01:01:43
7 James Stuart Norwood Paragon CC 01:01:47
8 Paul Callinan London Dynamo 01:01:49
9 Gavin Starling Brighton Mitre CC 01:01:59
10 Simon Berogna VC St Raphael 01:02:09
11 Mark Newton Elite Cycling 01:02:19
12 Michael Davey Eastbourne Rovers CC 01:02:36
13 Gareth Barnes Charlotteville CC 01:02:41
14 Adam Wolley Pearson Cycling Club 01:02:45
15 David Webborn London Dynamo 01:02:49
16 Alexander Donaldson London Dynamo 01:03:10
17 Leon Fielding …a3crg 01:03:27
18 Dan Cole i-team Cyclists Club 01:03:33
19 Damian Poulter Hounslow & District Whs 01:03:59
20 Richard Tully Elite Cycling 01:04:29
21 Dominic Hill Bec CC 01:04:49
22 Michael Deen Redmon CC 01:05:07
23 Dave Warne Old Portlians CC 01:06:45
24 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 01:07:02
25 Peter Moon Eastbourne Rovers CC 01:08:34
26 Ian Bashford Old Portlians CC 01:08:47
27 Alice Lethbridge gbcycles.co.uk 01:08:57
28 Alexander Kew Kingston Phoenix RC 01:09:13
29 Alasdair Wylie Redmon CC 01:09:17
30 Robert Royston Sydenham Wheelers 01:09:47
31 Nick McCormick Epsom CC 01:10:31
32 Geoff Smith Eastbourne Rovers CC 01:10:38
33 Andrew Gibson Gravesend CC 01:10:42
34 Richard Vaudin Redmon CC 01:10:52
35 Michael Draper VTTA (Surrey & Sussex) 01:10:59
36 Peter Owen Norwood Paragon CC 01:11:43
37 Andrew Green Old Portlians CC 01:11:46
38 Jon Frost Redmon CC 01:12:05
39 Andrew R Green Bec CC 01:12:36
40 Derek Taylor Sydenham Wheelers 01:12:38
41 Mark Owens Lewes Wanderers CC 01:13:08
42 Mike Boyce …a3crg 01:13:10
43 Paul Tunnell Addiscombe CC 01:14:23
44 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 01:14:25
45 Simon Waller Kingston Phoenix RC 01:15:32
46 Colin Toppin Brighton Excelsior CC 01:16:23
47 Steve Hillier Kingston Phoenix RC 01:17:57
48 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC 01:19:18
49 Robin Johnson Brighton Mitre CC 01:20:06
50 Rachel Watkins Kingston Phoenix RC 01:20:39
51 David Eccles Redmon CC 01:24:02
52 Geraldine Glowinski VC de Londres 01:26:01
53 Mike Morley Kingston Phoenix RC 01:26:44
54 Bob Loader Sydenham Wheelers 01:34:14
55 Peter Archer Morden CRC 01:36:25
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique