Daniel Barnett fastest by four seconds in the Bolsover and District 10 mile time trial
Result – Bolsover and District 10
1 Daniel Barnett www.drag2zero.com 00:21:18
2 Simon Beldon Team Swift 00:21:22
3 Shaun Eden Mapperley CC 00:21:35
4 Dominic Smith Team Polypipe 00:21:50
5 Dan Taylor Bikebox alan 00:22:02
6 Xavier Scott Bolsover & District CC 00:22:23
7 Michael Brammall Sugarcane Velo Club 00:22:24
8 Christopher Bevan University of Sheffield CC 00:22:33
9 Matthew Wilde HD Revolutions 00:22:44
10 Ian Dalton Cherry Valley RT (B&C Express) 00:22:49
11 Robby Krygsman Team Swift 00:22:52
12 Andy Turner Sheffrec CC 00:22:54
13= John Pilgrim Witham Wheelers 00:22:58
13= Michael Dodson Bolsover & District CC 00:22:58
15 Stewart Smith Carnac Planet X 00:22:59
16 David Partridge Team Cystic Fibrosis 00:23:05
17 Peter Morris Carnac Planet X 00:23:06
18 Stephen Paterson Doncaster Whs CC 00:23:11
19 Daryl May Sheffrec CC 00:23:12
20 David Thompson scarborough paragon cc 00:23:17
21 Trevor Mayne Birdwell Whs 00:23:19
22 Marc Fairclough Leicester Forest CC 00:23:21
23 Ross Barton North Notts Olympic CC 00:23:23
24= Richard Walker Scunthorpe Polytechnic CC 00:23:24
24= Liam Bosley Derby Mercury RC 00:23:24
24= Adam Machan Sheffrec CC 00:23:24
27 Simon Parkin Belper BC 00:23:25
28 Ady Dench Sheffrec CC 00:23:26
29= Bill Seddon Bolsover & District CC 00:23:27
29= Chris Ledger Langsett Cycles RT 00:23:27
31 Timothy Fearn Sheffrec CC 00:23:31
32 Gary Symons Witham Wheelers 00:23:33
33 Lawrence Burrows Team Swift 00:23:44
34= Steven Hollowood Kiveton Park CC 00:23:46
34= ? ? 00:23:46
36 Andy Smith North Notts Olympic CC 00:23:48
37 Jack Hugill Mercia Lloyds Cycles CC 00:23:50
38 Sam Walsham Bolsover & District CC 00:23:51
39 Matthew Harris Sheffrec CC 00:23:54
40 Andrew Cutts Birdwell Whs 00:23:55
41= Richard Hemborough team swift 00:23:59
41= David Uttley HD Revolutions 00:23:59
43= Steve Burrows Team Swift 00:24:02
43= Jack Levick Tuxford Clarion C C 00:24:02
43= Micheal Lamb Kiveton Park CC 00:24:02
46= Wayne Thorpe Team Swift 00:24:04
46= Karen Ledger Langsett Cycles RT 00:24:04
46= Richard Lunt Rossington Whs 00:24:04
49 Shaun Randall Sugarcane Velo Club 00:24:05
50 Patrick Murphy Bolsover & District CC 00:24:07
51 Ian Clarke Tuxford Clarion C C 00:24:08
52 Craig Devonshire Bolsover & District CC 00:24:16
53 Lee Woodhead Sheffrec CC 00:24:17
54 Mark Booth Kiveton Park CC 00:24:26
55 Michael Lawrenson Ilkley CC 00:24:29
56 Thomas Webb University of Sheffield CC 00:24:31
57= John Martins VTTA 00:24:41
57= Matthew Rodgers Harworth&District 00:24:41
59= Gary Bates Team Swift 00:24:49
59= Richard Bielby hull Thursday RC 00:24:49
61 Phil Hodges Team Cystic Fibrosis 00:24:50
62 Chris Bailey Lyme Racing Club 00:24:52
63 Andrew Whitehead Rockingham CC 00:24:53
64 Ian Garbett Barnsley RC 00:24:58
65 Samuel Bennett University of Sheffield CC 00:25:08
66 Patrick Gould Matlock CC 00:25:10
67 David Staniland Sheffrec CC 00:25:13
68 Alan Holloway Sheffrec CC 00:25:15
69 Martin Hedley Witham Wheelers 00:25:17
70 Dave Morgan Tickhill Velo Club 00:25:21
71 Craig Preece Carnac Planet X 00:25:26
72= Sam Case Out of the Saddle CC 00:25:29
72= Paul Brierly Huddersfield Road Club 00:25:29
74 John Hind Bolsover & District CC 00:25:30
75 Ann Walsham WCS Racing Team 00:25:31
76 Richard Bramhall Fusion CC (Dronfield) 00:25:38
77= Anthony Keyworth Kiveton Park CC 00:25:40
77= Oliver Wright Common Lane Occasionals 00:25:40
79 Robert Cooke Rockingham CC 00:25:49
80 Gary Irvine Rossington Whs 00:25:56
81= Jonny Wright Bolsover & District CC 00:25:59
81= Steve Mccall Huddersfield Star Whs 00:25:59
83 Andrew Marsden Sheffield Tri 00:26:07
84= Philippa Shubert High Wycombe CC 00:26:10
84= Jason Goulty Sugarcane Velo Club 00:26:10
86 James Westwood Witham Wheelers 00:26:11
87 Andy Birdsall Tickhill Velo Club 00:26:19
88 Jamie Flaxman Chesterfield Spire Cycling Club 00:26:20
89= Mike Shacklock yorkshire road 00:26:29
89= Richard Brown Bolsover & District CC 00:26:29
91= Mark Bridgman Smith Bolsover & District CC 00:26:30
91= Ian Ambler Rockingham CC 00:26:30
93 Andrew Vaughan City RC (Hull) 00:26:35
94 Paul Winwood Sheffield Tri 00:26:38
95 Paul Wormald Rossington Whs 00:26:39
96 David Bowen Barnsley RC 00:26:44
97 Adrian Jackson Retford & District Whs 00:26:46
98 Luc Webster Common Lane Occasionals 00:26:53
99 Andy Shaw Ravensthorpe CC 00:27:00
100 Dave Johnson Bolsover & District CC 00:27:05
101 Alix Archer WCS Racing Team 00:27:18
102 Daniel Farrand Bolsover & District CC 00:27:22
103 Thomas Booth Geared Up Cycles 00:27:29
104 Lee Hyson Bolsover & District CC 00:27:34
105 Shaun Wright Geared Up Cycles 00:27:37
106 Nicola Holloway Sheffrec CC 00:27:49
107 Mel Bentley Wakefield CC 00:28:03
108 Paul Bailey Bolsover & District CC 00:28:11
109 David Wright Cheshire Roads Club 00:28:12
110 Luke Hind Bolsover & District CC 00:28:13
111 John Smith Thurcroft CC 00:28:17
112 Zoe Hibbard Bolsover & District CC 00:28:25
113 Colin Roberts Lindsey Roads CC 00:28:39
114 John Slater Doncaster Wheelers 00:28:54
115 Jordan O’Mara Bolsover & District CC 00:28:56
116 Helen Bailey Lyme Racing Club 00:29:07
117 Mike Garvey Bolsover & District CC 00:29:23
118 Chloe Selman Barnsley RC 00:29:25
119 Alastair Goldman Common Lane Occasionals 00:29:50
120 Sara Rodgers Harworth&District 00:30:41
121 Emma Bradbury Bolsover & District CC 00:30:52
122 Bob Mason Lindsey Roads CC 00:30:54
123 Ian Palmer Bolsover & District CC 00:31:24
124 Allison Preece Bolsover & District CC 00:32:26
125 Ala Jackson Rockingham CC 00:32:31
126 Amanda Davies Bolsover & District CC 00:34:06
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique