Theo Hartley and Jayati Hine of RST Racing winners at the final round of the Dolan Bikes Youth Series at Southport
Results – Dolan Bikes Youth Series
(thanks Anna and team)
Youth A – Race 1
1 Theo Hartley Speedflex Race Team
2 George Wharton Salt Ayre Cog Set
3 Jake Wright Sportcity Velo
4 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Association
5 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle
6 Christopher Heaton Sportcity Velo
7 Michael Hall Furness Future Flyers
8 Halley Woods Inspire VCUK Racing Team
9 Luke Cheetham Inspire VCUK Racing Team
10 Daniel Scarffe Team RL360 Isle Of Man
11 Conor Davies Team RL360 Isle Of Man
12 Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man
13 Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team
14 Jack Barton Furness Future Flyers
15 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man
16 George Greenhalgh Sportcity Velo
17 Joseph Armstrong Achieve Northside Skinnergate
18 Tom Roper Beacon Wheelers
19 Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team
20 Benjamin Barlow Salt Ayre Cog Set
21 Sam Iddon Mid Lancs BMX
22 Ben Christian Team RL360 Isle Of Man
23 Theo Kane Stockton Wheelers CC
24 Danny Harrison Frodsham Wheelers/Twelve50 Bikes
25 Daniel McKenzie Liverpool Century RC
Youth A Girls
1 Jayati Hine RST Racing Team
2 Charlotte Gibson Sportcity Velo
3 Savannah Morgan Liverpool Century RC
4 Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle
5 Annie Doron Beacon Wheelers
6 Rebecca Gregson Sportcity Velo
7 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion
Youth B
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers
2 Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man
3 Thomas Ashcroft Sportcity Velo
4 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC
5 Andrew Lemm Eastlands Velo
6 Tristan Pilling Middleton CC
7 Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man
8 Robert Donaldson Mossley CRT
9 Robert (‘Bobby’) Horton Salt Ayre Cog Set
10 George Elliott Liverpool Century RC
11 Junior Jackson Mossley CRT
12 Ben Ryder Eastlands Velo
13 Robert Waite Eastlands Velo
14 Jake Owens
15 Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man
16 James Storey Eastlands Velo
17 Nathan Rowbotham Mossley CRT
18 David Unsworth Southport CC
19 Cameron Bates Mossley CRT
20 Conor McKinnon Southport CC
21 Ben Wills Liverpool Century RC
22 Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion
23 Joshua Wajzner-Reid Southport CC
Youth B Girls
1 Eve Martin Ribble Valley Juniors
2 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy
3 Anna Armstrong Border City Wheelers CC
4 Maisy Vasic Eastlands Velo
5 Lucy Naylor Cycle Sport Pendle
6 Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set
7 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set
8 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC
Youth C
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC
2 Alfie Savage Furness Future Flyers
3 Kyle Brown Mossley CRT
4 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers
5 Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set
6 Adam Bent Border City Wheelers CC
7 Lestyn Kier Mossley CRT
8 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion
9 Tyler Lloyd Liverpool Century RC
10 Ethan Cuerden Eastlands Velo
11 Daniel Vincent Cycle Sport Pendle
12 William Dykes Salt Ayre Cog Set
13 Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC
14 Adam Mclorey North Cheshire Clarion
15 Thomas Davidson Mossley CRT
16 Samuel Kendall Liverpool Century RC
17 Christopher Eaves North Cheshire Clarion
Youth C Girls
1 Niamha Albones Liverpool Century RC
2 Tilly Percy Salt Ayre Cog Set
3 Harriet King Liverpool Century RC
4 Erin Corrigan Mossley CRT
5 Isabelle McKinnon Southport CC
Youth D
1 Euan Hacker North Cheshire Clarion
2 Eddie McHugh Team Terminator
3 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Association
4 Michael Henderson Southport CC
5 Alex Poulston Birkenhead North End CC
6 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC
7 Harry Ives
8 Tom Elliot Liverpool Century RC
9 Emilia Wood Salt Ayre Cog Set
10 Simeon Killroy North Cheshire Clarion
11 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC
12 Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set
13 Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion
14 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Association
15 Owen Woolland North Cheshire Clarion
16 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC
17 John Bardsley Salt Ayre Cog Set
18 Gareth Maclorey North Cheshire Clarion
19 Leah Wilcox Mossley CRT
20 Maddox Howe Cycle Sport Pendle
21 Harry Roberts Liverpool Century RC
Youth E
1 Charlie Scarffe Team RL360 Isle Of Man
2 Matthew Bell Beacon Wheelers
3 Michael Postlethwaite Mossley CRT
4 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC
5 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Association
6 Emma Poulston Birkenhead North End CC
7 Tom Murphy Liverpool Mercury
8 Megan Lloyd
9 Joel Woods
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique