Lucy Lee & Jamie Fletcher among the winners at the Marsh Tracks circuit races on Sunday, March 22 in North Wales
Results – Marsh Tracks Crits
4th Cat only
1 David Parry Clwb Rasio Mona
2 Oliver Atkin Audlem Cycling Club
3 Dave Saunders
4 James Wilkinson Audlem Cycling Club
5 Glyn Jones
6 Robert Mansell Clwb Rasio Mona
7 Dafydd Evans University of Sheffield CC
8 James Roberts
9 Dan Owen Holyhead Cycling Club
10 Gareth Hind Clwb Rasio Mona
11 Kieran Wynne-Cattanach Rhos On Sea Cycling Club
12 Callum Dixon Rhos On Sea Cycling Club
3rd Cat Only
1 Jamie Fletcher Chester RC
2 Jonathon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC
3 Kristian Bond Ystwyth Cycling Club
4 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers
5 William Lewis High Peak Cycles RT
6 Mike Morris
7 Ryan Forster Chester RC
8 Matt Bithell Chester RC
9 Phillip Faulder Chester RC
10 Jack Clements Audlem Cycling Club
2/3/4 Women
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team
2 Frances White Team Jadan
3 Laura Ellis Marsh Tracks Race Team
4 Anita Saycell Ystwyth Cycling Club
5 Heather Bamforth The Racing Chance Foundation
6 Charlotte Mckernon Rhos On Sea Cycling Club
7 Claire Rutherford Team Wheelguru
8 Annie Glover Holyhead Cycling Club
9 Jasmine Sharp Holyhead Cycling Club
10 Karen Ager Holyhead Cycling Club
E/1/2
1 Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers
2 Edward Roberts Team Elite
3 Richard Hughes Graham Weigh Racing
4 Tomos Owens Paramount CRT
YOUTH
U16 Boys
1 Jack Nash Marsh Tracks Race Team
2 Isaac Appleby Sportcity Velo
3 George Higgins Birkenhead North End CC
4 Tom Davies Rhyl Cycling Club
5 Max Moss Birkenhead North End CC
U14 Boys
1 Benjamin Lewis Marsh Tracks Race Team
2 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers
3 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con…
4 Adam Smith Birkenhead North End CC
5 James Wright Birkenhead North End CC
6 Ieuan Jones Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con…
7 Oliver Nickson Birkenhead North End CC
U14 Girls
1 Maisy Vasic Eastlands Velo
U12 Boys
1 Osian Jones Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con…
2 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club
3 Joseph Lycett Mid Shropshire Wheelers
4 Nathan Smith Birkenhead North End CC
U10 Boys
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team
2 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con…
3 Andrew Clarke Birkenhead North End CC
4 Max Bufton Hafren CC
5 Sam Oliver
U10 Girls
1 Cerys Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu…
U8 Boys
1 Jacob Welsh
2 Alex Oliver
U8 Girls
1 Jessica Bufton Hafren CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT