Andy Hastings fastest in the Welwyn Wheelers Hilly Time Trial, Annabel Sill first woman
Result – Welwyn Wheelers Hilly TT
Overall
1st Andy Hastings S Richardson Trek 01:14:08
2nd Michael Broadwith S Arctic Tacx RT 01:15:49
3rd Richard Wood S Arbis Colbert Cycles RT 01:18:32
4th Trevor Burke V Finchley RT 01:19:13
5th Anthony Morris S CC Ashwell 01:19:19
6th Kristian Woolf S Kings Cliffe Flyer 01:20:25
Women
1st Lady Annabel Sill L Team Jadan 01:36:05
2nd Lady Lucy Charles L Hoddesdon Tri Club 01:38:47
Juniors
1st Junior Luke Morgan Corley Cycles Drops 01:22:20
2nd Junior Toby Miles Welwyn Wheelers CC 01:32:17
Team
1st CC Luton Mick Jackson, James Fox, Gavin Rumbles 04:13:47
2nd Verulam Cycling Club Nicholas Coe, Jonnie Hall, Jonathan Scott 04:27:37
RESULT
1 Andy Hastings Richardson Trek 01:14:08
2 Mike Broadwith Arctic Tacx RT 01:15:49
3 Richard Wood Arbis Colbert Cycles RT 01:18:32
4 Trevor Burke Finchley RT 01:19:13
5 Anthony Morris CC Ashwell 01:19:19
6 Kristian Woolf Kings Cliffe Flyer 01:20:25
7 Alastair Luxford Endeavour RT 01:21:23
8 Joe Gorman Full Gas Racing Team 01:21:26
9 Henry Farrell Endeavour RT 01:21:44
10 Mick Jackson CC Luton 01:22:00
11 Luke Morgan Corley Cycles Drops 01:22:20
12 Ian Turner North Road Cycling Club 01:23:21
13 James Fox CC Luton 01:23:22
14 Andrew Digby Welwyn Wheelers Cycling Club 01:23:32
15 Jon Friend Beds Road Club 01:24:09
16 Luke Clarke TMG Horizon Cycling 01:24:37
17 Mike Wragg Arbis Colbert Cycles RT 01:24:46
18 John Lacey Hemel Hempstead Cycling Club 01:24:48
19 Tony May TMG Horizon Cycling 01:25:25
20 Alan Crane Chronos Racing Team 01:25:31
21 Frank Rawlins North Road Cycling Club 01:26:17
22 Geoffrey Reynolds Hemel Hempstead Cycling Club 01:26:54
23 Roy Chamberlain Corley Cycles Drops 01:27:49
24 Mark Ellis Team Milton Keynes 01:27:52
24 Nicholas Coe Verulam Cycling club 01:27:52
26 Gavin Rumbles CC Luton 01:28:25
27 Reece Sladen-Barclay Hoddesdon Tri Club 01:28:51
28 Anthony Collier Hoddesdon Tri Club 01:29:03
29 Jonnie Hall Verulam Cycling Club 01:29:44
30 Jonathan Scott Verulam Cycling Club 01:30:01
31 Richard Weltz Team Trisports 01:30:37
32 Anthony Newland Bossard Wheelers 01:30:58
33 Laurie Bone The Velo Club Peloton 01:31:11
34 Richard Webster Green Arrow RCT 01:31:19
35 Toby Miles Welwyn Wheelers Cycling Club 01:32:17
36 Andrew Brown Welwyn Wheelers Cycling Club 01:32:21
37 Nick Hickman Hitchin Nomads Cycling Club 01:33:06
38 Ian Brinkley Hoddesdon Tri Club 01:33:36
39 Richard Moule Bossard Wheelers Cycling Club 01:33:50
40 Glenn Dossett Welwyn Wheelers Cycling Club 01:34:01
41 James Gomm Hitchin Nomads Cycling Club 01:34:54
42 Michael Parry Welwyn Wheelers Cycling Club 01:35:02
43 Robert Marcus Finchley RT 01:36:47
44 Annabel Sill Team Jadan 01:36:05
45 David Rayman Hoddesdon Tri Club 01:36:42
46 Peter Biggs Hoddesdon Tri Club 01:37:03
47 Ryan Sheppard Tri 20 01:37:55
48 Dan Brockman Welwyn Wheelers Cycling Club 01:38:32
49 Lucy Charles Hoddesdon Tri Club 01:38:47
50 Kate Turner Team Trisports 01:39:00
51 Roberto Luff Bossard Wheelers Cycling Club 01:39:26
52 John Field Bossard Wheelers Cycling Club 01:42:17
53 Richard Thomas Team Tri Sports 01:42:19
54 Christine Pout Verulam cycling club 01:42:30
55 Claire Frisk Welwyn Wheelers Cycling Club 01:42:49
56 Steve Rust Team Tri Sports 01:43:52
57 Paul Thomson Hemel Hempstead Cycling Club 01:44:18
58 Tony Shortland Team Tri Sports 01:45:32
59 Anna Holden Team Tri Sports 01:45:47
60 Trevor Watson Bossard Wheelers Cycling Club 01:47:30
61 Peter Holden Team Trisports 01:50:17
62 David Craddock Hoddesdon Tri Club 01:50:26
63 Ian Wilkinson Hoddesdon Tri Club 01:50:35
64 Caia Casciello Welwyn Wheelers Cycling Club 01:52:40
65 Carol MacDonald Hemel Hempstead Cycling Club 01:54:32
66 Natasha Pack Hoddesdon Tri Club 01:55:12
67 Jackie Perry Team Trisports 01:58:40
68 Annette Lacey Hemel Hempstead Cycling Club 02:03:35
69 Jo Puttock Welwyn Wheelers Cycling Club 02:05:55
70 Emma Rayman Hoddesdon Tri Club 02:06:24
71 Robert Scott Hoddesdon Tri Club 02:25:15
72 Ian Hobbs Team Trisports 02:29:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT