Alastair Wareham solo winner but Steve Bate & Adam Duggleby of SportGrub Kuota fastest in the Ravensthorpe CC Open 10 mile time trial
Result – Ravensthorpe CC Open 10
TWO UP
1 Philip Turton & Mike Cross Yorkshire RC 00:22:53
2 Pete Nixon & Ed Nicholson Seacroft Whs/York Cycleworks 00:23:12
3 Paul Hickman & Matthew Enticknap Malton Whs 00:24:08
4 Philip Batin & Alasdair Bruce Cyclesense/Yorkshire RC 00:24:43
5 Jason Procter & Howard King Valley Striders CC 00:24:49
6 Paul Craven & Paul Harris Featherstone RC 00:25:03
7 John Hanson & Karl Caton Elmsall Road Club 00:25:04
8 Mike Furby & Gavin Taylor Valley Striders CC/Vertex 00:25:38
9 Shaun Newbitt & Tim Higgins Scunthorpe RC 00:26:34
10 Peter Neal & Janice McWilliam VTTA North Mids/Bolsover & District 00:26:43
11 Richard Drake & Dan Murray Valley Striders CC 00:27:12
12 Peter Macklam & Kevin Macklam Leeds St.Christopher 00:28:18
13 Alison Gate & Hayley Lawrence Albarosa CC 00:29:43
14 Hannah Stoneman & Anna Hobbs Valley Striders CC 00:30:06
TANDEM
1 Steve Bate & Adam Duggleby SportGrub Kuota CT 00:21:04
SOLO
1 Alastair Wareham Team Swift 00:21:36
2 Richard Dean Barnsley RC 00:22:27
3 Darryl Wall Out of the Saddle 00:22:31
4 Ed Nicholson York Cycleworks 00:23:12
5 Nathan Allatt Holmfirth CC 00:23:20
6 Nigel Goscinski Team Swift 00:23:29
7 Robbie Krygsman Team Swift 00:23:30
8 Pete Nixon Seacroft Whs 00:23:40
8 Matthew Wilde HD Revolutions 00:23:40
10 Chay Curtin Knottingley Velo 00:23:44
11 Steve Gore-Browne Team Swift 00:23:55
12 Nick Griffiths Calder Clarion CC 00:23:59
13 John Rowland Cyclesense 00:24:08
14 Matthew Enticknap Malton Whs 00:24:18
14 Stu Wood Wetherby Whs 00:24:18
16 Ross Burton Calder Clarion CC 00:24:26
17 Jim Trevor Hull Thursday RC 00:24:33
18 Wayne Thorpe Team Swift 00:24:36
19 Gavin McIntosh Albarosa CC 00:24:42
20 Chris Last Carnac Planet X 00:24:53
21 Jo Blackburn Team Swift 00:25:00
22 Paul Hickman Malton Whs 00:25:08
23 Mark Booth Kiveton Park CC 00:25:17
24 James Grainger Wakefield CC 00:25:23
25 Steve Burrows Team Swift 00:25:25
26 Brian Sunter Condor Road Club 00:25:33
27 Michael Lamb Kiveton Park CC 00:25:35
27 Ben Hancock Calder Clarion CC 00:25:35
27 Reece Hackney Wetherby Whs 00:25:35
30 Richard Bielby Hull Thursday RC 00:25:40
31 Paul Brierley Huddersfield RC 00:25:49
32 Dave Morgan Tickhill Velo Club 00:26:00
33 Mark Rowland Selby CC 00:26:03
34 Andrew Whitehead Rockingham CC 00:26:04
35 Andrew Ziemacki Rotherham Whs 00:26:15
36 Stephen Glenwright VTTA Merseyside 00:26:17
37 Robert Keyte Team Cystic Fibrosis 00:26:34
38 Simon Skelton Albarosa CC 00:26:38
39 Nigel Austin Ilkley CC 00:26:57
40 James Asquith Ravensthorpe CC 00:26:58
40 David Percival Team Swift 00:26:58
42 Dave Cook Clifton CC (York) 00:26:59
43 Paul Rota Barnsley RC 00:27:00
44 Mark Cooke Ravensthorpe CC 00:27:08
45 Anthony Mcnamara Rockingham CC 00:27:12
46 Richard Parry Calder Clarion CC 00:27:20
47 Anthony Keyworth Kiveton Park CC 00:27:22
48 William Goddard Seacroft Whs 00:27:26
49 Chris Bairsto Ravensthorpe CC 00:27:41
50 Paul Lee Calder Clarion CC 00:27:49
51 Jonathan Reid Calder Clarion CC 00:28:04
52 Barry Dawson Ravensthorpe CC 00:28:10
53 John Savage Hull Thursday RC 00:28:13
54 Andy Shaw Ravensthorpe CC 00:28:18
55 Simon Davison Garforth Whs 00:28:22
56 Karl Asbridge Ravensthorpe CC 00:28:41
57 Mel Bentley Walkefield CC 00:28:43
58 Ian Parry Calder Clarion CC 00:28:50
59 Peter Stirk Elmsall Road Club 00:29:35
60 Geoff Bryan Featherstone RC 00:29:39
61 John Slater Doncaster Whs 00:29:54
62 Neil Bisby Rockingham CC 00:30:19
63 Howard Newton Ravensthorpe CC 00:30:41
64 Karl Osborne Valley Striders CC 00:31:06
65 Caitlin Hampson Ravensthorpe CC 00:34:03
66 Ala Jackson Rockingham CC 00:35:21
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique