Mark Arnold breaks the course record to win the Wolsley RC Open 25 mile time trial, Verity Smith first woman on Sunday
Result – Wolsley RC Open 25Â
AWARDS
SCRATCH:
1st Mark Arnold CC Desiragear 00:53:45
(plus additional £10-00 for breaking course record)
2nd Daniel Bloy Team Velo Velocity 00:54:19
3rd Martin Reynolds Cambridge CC 00:56:55
4th John Swindells Iceni Velo 00:57:26
LADIES AWARDS
1st Verity Smith Stowmarket & Dist CC 01:05:58
2nd Isla Aimee Rush Wyndy Milla 01:06:30
3rd Karen Eaton Wolsey RC 01:10:55
4th Jenny Anderson Gt Yarmouth CC 01:13:02
FASTEST VETS
CAT (40-44 yrs Group A)
1st Andrew Leggett Team Velo Velocity 00:57:13
CAT (45-49 yrs Group B)
1st Chris Tye Plomesgate CC 00:59:26
CAT (50-54 yrs Group C)
1st Simon Daw Veloschils Interbike RT 00:57:52
CAT (55-59 yrs Group D)
1st Philip Hargreaves VC Norwich 00:58:12
CAT (60-64 yrs Group E)
1st Gary Buckle Stowmarket & Dist CC 01:04:07
CAT (65-69 yrs Group F)
1st Chris Nudds CC Breckland 01:01:37
CAT (70-74 yrs Group G)
1st John Parkes Stowmarket & Dist CC 01:05:25
FASTEST TEAM OF 3 RIDERS
Ipswich BC – Simon Hance, Angus Jardine and Andrew Kennedy (3-00-10) £7-00 each
TANDEM
1 Don Saunders CC Breckland Vet 00:58:28
1 Declan Davies CC Breckland Jun 00:58:28
OPEN
1 Mark Arnold CC Desiragear Vet (A) 00:53:45
2 Daniel Bloy Team Velo Velocity Sen 00:54:19
3 Martin Reynolds Cambridge CC Vet (C ) 00:56:55
4 Andrew Leggett Team Velo Velocity Vet (A) 00:57:13
5 John Swindells Iceni Velo Vet (A) 00:57:26
6 Jason Turner Norwich ABC Vet (A) 00:57:38
7 Simon Daw Veloschils Interbike RT Vet (C) 00:57:52
8 Philip Hargreaves VC Norwich Vet (D) 00:58:12
9 Simon Hance Ipswich BC Vet (A) 00:59:03
10 David Procter Team VO2 Bikes Vet (C) 00:59:10
11 James Rush CC Sudbury Sen 00:59:20
12 Chris Tye Plomesgate CC Vet (B) 00:59:26
13 Angus Jardine Ipswich BC Vet (B) 00:59:33
14 Chris Leggett Stowmarket & Dist CC Vet (A) 01:00:45
15 Adrian Pettitt Stowmarket & Dist CC Vet (B) 01:00:50
16 David Gigg East Anglian CC Vet (B) 01:01:00
17 Mark Yale VC Revolution Sen 1:01:18
18 Andrew Kennedy Ipswich BC Vet (C) 01:01:34
19 Chris Nudds CC Breckland Vet (F) 1:01:37
20 Patrick Ellis Diss & District CC Vet (B) 01:01:39
21 Ian McCluskey Diss & District CC Vet (D) 01:01:46
22 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Vet (D) 01:02:02
23 Jeff Wharton Veloschils Interbike RT Vet (A) 01:02:06
24 Tom Sharpe VC Norwich Sen 01:02
25 Paul Moss Stowmarket & Dist CC Vet (B) 01:02:44
26 Jamie Doy Sole Bay Cycle Sport Vet (B) 01:03:11
27 Gary Buckle Stowmarket & Dist CC Vet (E) 01:04:07
28 Mark Fairhead CC Breckland Vet (C) 01:04:58
29 Adam Gordon Essex Roads CC Sen 01:05:00
30 Guy Stevens East Anglian CC Vet (D) 01:05:20
31 John Parkes Stowmarket & Dist CC Vet (G) 01:05:25
32 Verity Smith (W) Stowmarket & Dist CC Sen 01:05:58
33 Paul White Diss & District CC Vet (A) 01:06:26
34 John Swanbury VC Baracchi Vet (F) 01:06:29
35 Isla Rush (W) Wyndy Milla Jun 01:06:30
36 Roger Graham CC Breckland Vet (F) 01:07:28
37 David Howes West Suffolk Whs & TC Vet (E) 01:07:34
38 Nick Parravani CC Breckland Vet (F) 01:08:06
39 Henry Wood West Suffolk Whs & TC Vet (E) 01:08:15
40 Jim Erith LFGSS CC Vet (B) 01:08:29
41 Stewart Harrison Andover Wheelers Vet (B) 01:09:45
42 Marc Lynch Stowmarket & Dist CC Vet (A) 01:10:29 **
43 Karen Eaton (W) Wolsey RC Vet (B) 01:10:55
44 Hannah Shean (W) Southend Wheelers Jun 01:11:16
45 Jenny Anderson (W) Gt Yarmouth CC Vet (D) 01:13:02
46 Peter Beard Stowmarket & Dist CC Vet (C ) 01:13:37
47 John Thompson VC Baracchi Vet (E) 01:14:42
48 David Fenn CC Sudbury Vet (F) 01:16:04
49 Jacques Groen East Anglian CC Vet (F) 01:16:18
50 Emma Beard (W) Stowmarket & Dist CC Sen 01:17:41
51 Zena Shean (W) Southend Wheelers Vet (C ) 01:18:43
52 Daryl Butcher Wolsey RC Vet (D) 01:19:40
53 Agata Milk (W) VC Norwich Sen 01:20:52
54 Nicola Hark (W) Essex RC Sen 01:23:49
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)