Phoebe Speck, Cameron Foster and Liam Stones of Raleigh winners at the Milton Keynes Bowl on Saturday
Results – MK Bowl Saturday Crits
E/1/2/3/4 Â Womens
1 Phoebe Speck Ride 24/7
2 Charlotte Colclough Team Jadan
3 Sian Botteley Velosure Starley Primal
4 Madeline Verdegaal Boston Whls CC
5 Abigail Van Twisk Corley Cycles – Drops RT
6 Sophie Williams Cardiff JIF
7 Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse
8 Jennifer McAndrew Team Jadan
9 Jennie Tillott St Ives CC
10 Elizabeth Shirley Team Milton Keynes
11 Aimee Fenwick Oxonian CC
12 Sarah Knight Cambridge Triathlon Club
13 Gemma Stuart Mickey Cranks CC
14 Claire Fisk Welwyn Wheelers CC
15 Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club
16 Anneke Prins Welwyn Wheelers CC
17 Christine Anstee Bedfordshire Road Cycling Club
18 Katerina Byrtusova Glade CC
19 Ottilie Quince CC Luton
20 Cara Brooks 45 Road Club
21 Anna Figliola Icknield Road Club
3/4
1 Cameron Foster Club Corley Cycles
2 Bryan Moore Equipe Velo
3 Gavin Howell Bicester Millennium CC
4 Sam Lawson Virgin Active
5 Jeremy Honor Equipe Velo
6 Simon Cannings Equipe Velo
7 Buauna Ball Zappi’s Racing Team
8 Lee Desborough St Ives CC
9 Ed Porteus Bonito Squadra Corse
10 Dale Taylor Hinckley Cycle Racing Club
11 Harry Paine Corley Cycles – Drops RT
12 Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team
13 Mark Botteley Bourne Whls CC
14 Michael Coomber CC Luton
15 Alex Balbi
16 Cai Davies Welwyn Wheelers CC
17 Ben Stowe Hemel Hempstead CC
18 Aleck Hornshaw Team Milton Keynes
19 Angus Mathers Army Cycling Union
20 Steve Torley Team Milton Keynes
21 Jamie Fletcher Chester RC
22 Leigh Smith Alpha Road Club
23 Louis Carter Corley Cycles – Drops RT
24 Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club
25 Christopher Brown Glasgow University Cycling Clu…
26 Jason Lazard Equipe Velo
27 Aaron McCaffrey
28 Archie Wishart Finchley Racing Team
29 Thomas Thorley Outdoor Traders Cycling Club
30 Luke Souter Banbury Star CC
31 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club
32 James Vaughan Equipe Velo
33 John Wade
34 Andy Davies High Wycombe Cycling Club
35 Mark Sharratt Outdoor Traders Cycling Club
36 Matt Thompson VC Londres
37 Andrew Ruane Cowley Road Condors
38 David Allan LBRCC
E/1/2
1 Liam Stones Raleigh GAC
2 Lewis Atkins Pedal Heaven RT
3 Tim Allen Corley Cycles – Drops RT
4 Richard Wood Arbis – Colbert Cycles RT
5 Jake Hales Spirit Bikes Racing Team
6 Matthew Exley Corley Cycles – Drops RT
7 Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA)
8 Glenn McMenamin Equipe Velo
9 Jamie Scott Corley Cycles – Drops RT
10 Andrew Lowe Team Milton Keynes
11 Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club
12 Jason Gurney Arbis – Colbert Cycles RT
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands