Seth Kay of PMR @ Toachim House fastest in the Wigmore CC 25 mile time trial on the Q25/8 (Sunday, May 3rd)
Result – Wigmore CC 25
1 Seth Kay PMR @ Toachim House 00:51:50
2 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:52:05
3 Adam Atkinson 34 Nomads CC 00:53:42
4 Kevin Tye VeloRefined Aerosmiths 00:54:00
5 Nick Wilson Rye & District Wheelers 00:54:53
6 Nick Malins 4T + Velo Club 00:54:56
7 Tim Bayley Arctic Tacx RT 00:56:09
8 Peter Pav Bryan Rye & District Wheelers 00:56:12
9 Simon Henderson Thanet RC 00:56:55
10 David Emery Dulwich Paragon CC 00:57:04
11 Dean Chiddention Abellio SFA Racing Team 00:57:18
12 Christopher Bedson Dulwich Paragon CC 00:57:20
13 Kevin Grimshaw Bigfoot CC 00:57:40
14 Mark Doxey Abellio SFA Racing Team 00:57:48
15 Oliver Robinson Thanet RC 00:57:54
16 Tim Kingston Deal Tri 00:58:05
17 Neil Couchman Southborough & Dist. Whs 00:58:13
18 Mark Hill VeloRefined Aerosmiths 00:58:13
19 Peter Mahoney Sydenham Wheelers CC 00:58:19
20 Guy Lane Southborough & Dist. Whs 00:58:21
21 Ian Hodge Southborough & Dist. Whs 00:58:37
22 Lee Russell VC Elan – Harry Perry Cycles 00:58:47
23 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 00:58:49
24 Huck Garip Thanet RC 00:58:55
25 Andy Branson Ashford Wheelers CC 00:58:58
26 Dave Warne Old Portlians CC 00:59:00
27 Andrew Ferry Bigfoot CC 00:59:00
28 Neil Mcinerney 7 Oaks Triathlon Club 00:59:06
29 Mark Valios Bigfoot CC 00:59:17
30 Andrew Buckley Adalta Cycling Club 00:59:17
31 Martin Brown 7 Oaks Triathlon Club 00:59:21
32 Rick Perkins Thanet RC 00:59:24
33 Phil Appleby Wigmore CC 00:59:37
34 Rory Hopcraft Medway Tri 00:59:46
35 Paul Smith VeloRefined Aerosmiths 00:59:53
36 Tony Day Bigfoot CC 01:00:07
37 Sam Day CS Grupetto 01:00:56
38 Matthew Stammers Ashford Wheelers CC 01:00:58
39 Dominic Campbell Medway Velo Club 01:01:07
40 Rob Milnes Thanet RC 01:01:13
41 Stewart King Ashford Wheelers CC 01:01:35
42 Robert Yeomans Ashford Wheelers CC 01:01:47
43 Mark Amon Rye & District Wheelers 01:01:54
44 Christopher Bax PMR @ Toachim House 01:01:54
45 James Fosbery Rye & District Wheelers 01:02:04
46 Louise Mason Medway Velo Club 01:02:29
47 Glenn Karpeta Oxted Cycle Club 01:02:29
48 Danny Frost Folkestone Velo Club – SCU 01:02:31
49 Colin Robinson Thanet RC 01:02:34
50 Paul Cloudsdale Bigfoot CC 01:02:54
51 ANDY ROBINSON Ashford Wheelers CC 01:03:08
52 Robert Giles PMR @ Toachim House 01:03:13
53 Sam Bennett 7 Oaks Triathlon Club 01:03:24
54 David Twin Sydenham Wheelers CC 01:03:44
55 Peter Rowe Southborough & Dist. Whs 01:03:53
56 Kevin Gleadow Gravesend CC 01:04:13
57 Jeremy Saynor PMR @ Toachim House 01:04:44
58 Andy Macpherson VC Deal 01:05:01
59 Dave Mastin Thanet RC 01:05:18
60 Mick Claydon Ashford Wheelers CC 01:05:22
61 Adam Grassby Wigmore CC 01:05:26
62 Colin Ashcroft West Kent RC 01:05:42
63 Ian Turner Southborough & Dist. Whs 01:05:59
64 Oliver Dickson Thanet RC 01:06:13
65 David Danton Thanet RC 01:06:59
66 James Dickson Thanet RC 01:07:07
67 Valerie Place 7 Oaks Triathlon Club 01:07:58
68 Chris Alcott Medway Velo Club 01:08:39
69 Graham Strugnell Kassei TeknoFuel 01:09:09
70 Andrew McCall Thanet RC 01:09:52
71 David Bishop Wigmore CC 01:10:05
72 Kristy Howells Ashford Wheelers CC 01:11:26
73 Sarah Dowling Greenwich Tritons Tri Club 01:11:38
74 Rebecca Wilson Rye & District Wheelers 01:11:42
75 Jonathan Gough Old Portlians CC 01:12:12
76 Brian Sturgess Wigmore CC 01:12:19
77 Russ Mason Thornton Road Club 01:12:34
78 Vernon Thomas VC Elan – Harry Perry Cycles 01:12:49
79 Steve Bishop Wigmore CC 01:13:07
80 Colin Inett Thanet RC 01:13:16
81 Paul Simon Griffiths Thanet RC 01:13:47
82 Catherine Humm Oxted Cycle Club 01:14:11
83 Richard Claxton Gravesend CC 01:15:02
84 Jim Hollands Rye & District Wheelers 01:23:57
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)