Stuart Spies, Ben Foames & Andrew Harrison winners at the Redbridge Saturday Circuit Races (May 16)
Results – Redbridge Saturday Circuit Races
RESULTS
E/1/2
1 Stuart Spies London Dynamo
2 Cameron Woolsey Spirit Bikes Racing Team
3 James Bradley Twickenham CC
4 Matthew Webber Catford CC Equipe/Banks
5 Bartosz Kawka Finchley Racing Team
6 Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club
7 Tom Hargreaves London Dynamo
8 Jon Freeman Paceline RT
9 John Woyton Glendene CC
10 Oliver Cliff Elitecycling
11 Benjamin Allen Dulwich Paragon CC
12 Joshua Outram SP – Torm
13 Graham Crow Handsling Racing
14 Paul Saunders Glendene CC
15 Phil Dempsey
16 Oliver W Bates Rhino Racing
3rd Cat only
1 Ben Foames Wigmore CC
2 Harry Paine Corley Cycles – Drops RT
3 Benjamin Goldsworthy London Dynamo
4 Patrick Manning Strada-Sport
5 Luke Lawrence Welwyn Wheelers CC
6 Peter Merritt TBW Bottecchia Wigmore RT
7 Buauna Ball Zappi’s Racing Team
8 Ben Seneviratne WDMBC/Specialized Ruislip
9 Patrick Christopher Zappi’s Racing Team
10 Antonius Wubben
11 Alex Balbi
12 Julian Mills Club Corley Cycles
13 Cameron Gutteridge Finchley Racing Team
14 Amritpal Virdi Norwood Paragon CC
15 James Graham Paceline RT
16 Oliver Clark RP Racing Team
17 Damien Foy Eagle RC
18 Josh Wakeling BowlPhish BONTRAGER Racing
19 Benoit Ramsay Clapham Chasers Run & Tri …
20 Stephen Fuller Cambridge CC
21 George Garnier The 5th Floor Cycle Club
22 Ian Vagg 4T+ Velo Club
23 Robert Clark
24 Jess Harding Neon-Velo Cycling Team
25 Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC
26 Viktor Kazinec Dulwich Paragon CC
27 Rudy Melo The 5th Floor Cycle Club
28 Jonathon Tomlinson East London Velo
29 Edmond Irwin SD Racing Team
30 Alex Toghill Twickenham CC
31 Michael McLatchie BowlPhish BONTRAGER Racing
32 Nick Busst Dulwich Paragon CC
33 Callum Clarke Sigma Sport.co.uk
34 Patrick Hayes London Phoenix CC
35 Philip Lowe Dulwich Paragon CC
36 Nicholas Owen Outdoor Traders Cycling Club
37 Andrew Self North Hampshire RC
4th Cat only
1 Andrew Harrison Finchley Racing Team
2 Benjamin Davies
3 Tom Forrest Chevaliers
4 Ben Stowe Hemel Hempstead CC
5 Richard Williams Chevaliers
6 Matt Peel Kingston Wheelers CC
7 William Everson Dulwich Paragon CC
8 Fabian Horrocks Velo Schils – Interbike RT
9 Reece Wood The 5th Floor Cycle Club
10 Gregory Smith Finsbury Park CC
11 Andrew Tiller Glendene CC
12 Emmanuel Arthur Finsbury Park CC
13 Jeff Vergy
14 Andrew Greaves BEC Cycling Club
15 Jose Soler Sarmiento
16 Richard Brierley London Phoenix CC
17 David Allan LBRCC
18 Jamie Stokes Cambridge CC
19 Jez Fabes CC London
20 Sam Christy London Dynamo
21 Edward Jackson Islington Cycling Club
22 Martin Galpin
23 Craig Terblanche Army Cycling Union
24 Damian Cashim
25 Samuel Thienel Shaftesbury CC
26 Charlie Harrison Brixton Cycles Club
27 Timothy Murphy Clapham Chasers Run & Tri …
28 Nicholas Wood BowlPhish BONTRAGER Racing
29 William Patterson Clapham Chasers Run & Tri …
30 Jamie Watson Islington Cycling Club
31 Haydon Davis Wigmore CC
32 Daniel Pieters
33 Matthew Hallett Cycling Club Hackney
34 Michael Atkinson North Road CC
35 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club
36 Tom Herbert Kingston Wheelers CC
37 Pasquale Chionchio The 5th Floor Cycle Club
38 William Walls Pretorius Bikes
39 Nick Howick Shaftesbury CC
40 James Beer Daventry CC Leisure Lakes Bike…
41 Adam Tonini Finchley Racing Team
42 Louis Rolfe Para-T
43 Jeff Huot Greenwheel Cycles
44 Panos Parpas Dulwich Paragon CC
45 Nick Clarke Berkhamsted Cycling Club
46 Matthew Christie Clapham Chasers Run & Tri …
47 John Pash Islington Cycling Club
48 Ben Nichol High Wycombe Cycling Club
49 Thomas Hampshire Paceline RT
50 Steve Dunn
51 Stacy Whymark Essex Roads CC
52 Adam Cleaver Dulwich Paragon CC
53 Christopher Cure Team Milton Keynes
54 Kenneth Henning London Dynamo
55 William Laughton Welwyn Wheelers CC
56 Robert Lewis Ipswich Bicycle Club
57 Alex Sweeting Lea Valley CC
58 Ian Tucker Twickenham CC
59 Andy Wyatt Clapham Chasers Run & Tri …
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)