Milton Keynes Corley Cycles – Drops Racing team are organising their 3 day stage race in and around the city’s roads this weekend
Preview – Corley Cycles – Drops RT 3 Day Stage Race
from – Gordon Wiseman
The Milton Keynes based Corley Cycles – Drops RT are organising their 3 day stage race in and around the city’s roads this weekend giving over 160 exciting racing miles to the full, 80 strong E/1/2/3 field.
Held as a two day event in 2013, when the winner was Ben Stockdale (Metalek-Knights of Old), the third day was added last year when Pedal Heavens Lewis Atkins went home with the winner’s spoils.
The format for the four stages follows that of 2014 with an opening classic MK Bowl format of racing for 1 hour plus 5 laps on Friday evening. Saturday is a double stage day starting with 50 miles around Cranfield’s ‘tricky triangle’ circuit followed by a 5 mile TTT in the afternoon.
The final stage has always be held on the demanding Astwood circuit where the riders face 80 miles with an always exciting finish uphill into Astwood village. Such is the impact the race has had in its short two year history – such as a generous £1700 prize fund – that race organiser Sarah Hooper had already received more than 80 entries by the middle of April
The race forms part of Corley Cycles Festival of Cycling weekend with Milton Keynes premier bike shop hosting a sportive on Bank Holiday Monday with fully timed distances of 50 and 100 miles available around the roads of Beds, Bucks and Oxfordshire.
Rider List
1 Malcolm Dixon Dream Cycling Race Team 2nd
2 Tom Ilett Dream Cycling Race Team 2nd
3 Craig Wallduck Dream Cycling Race Team 1st
4 Henry Farrell Endeavour RT 2nd
5
6 Tom Black Team Manx Telecom 3rd
7 Jamie Fletcher Chester RC 3rd
8 Robin Garry Manx Viking Whls CC 3rd
9 Edward Perry Manx Viking Whls CC 3rd
10 Robert Sorby Manx Mountain Bike Club 3rd
11 Kieran Brady Richardsons-Trek RT 1st
12 Jamie Caldwell Richardsons-Trek RT 1st
13 Rhys Howells Richardsons-Trek RT Elite
14 Owen Lake Richardsons-Trek RT 1st
15 George Wood Richardsons-Trek RT 1st
16 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Elite
17 David Creeggan Pedal Heaven RT Elite
18 Chris McNamara Pedal Heaven RT 1st
19 Robert Moore Pedal Heaven RT Elite
20 Jamie Pine Pedal Heaven RT Elite
21 Albert Ellison TBW Bottecchia Wigmore RT 2nd
22 Billy Fairman TBW Bottecchia Wigmore RT 3rd
23 Peter Merritt TBW Bottecchia Wigmore RT 3rd
24 Jacob Nicholson TBW Bottecchia Wigmore RT 2nd
25 David Williams TBW Bottecchia Wigmore RT 2nd
26 Tim Allen Corley Cycles – Drops RT 2nd
27 Matt Exley Corley Cycles – Drops RT 2nd
28 Luke Morgan Corley Cycles – Drops RT 2nd
29 Jamie Scott Corley Cycles – Drops RT 2nd
30 Edward Watkiss Corley Cycles – Drops RT 2nd
31 Peter Anderson The Racers 2nd
32 Jack Barrett The Racers 1st
33 Ryan Fenwick The Racers 1st
34 Philip Trodden The Racers 1st
35 Sean Dines CC Luton 2nd
36 Paul Londors Arbis – Colbert Cycles RT 2nd
37 Christopher Palfreeman Arbis – Colbert Cycles RT 2nd
38 Richard Wood Arbis – Colbert Cycles RT 1st
39 Mike Wragg Arbis – Colbert Cycles RT 1st
40 Ashley Cox CC Luton Elite
41 Andy Brown Glasgow Cycle Team 2nd
42 Angus Claxton Glasgow Cycle Team 2nd
43 Ruari Yeoman Spokes Racing Team 2nd
44 Fraser Knox Glasgow Cycle Team 3rd
45 Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team 2nd
46 Gregory Holmes Hillingdon Cycling Club 3rd
47 Scott Holmes Hillingdon Cycling Club 2nd
48 Will Houghton Hillingdon Cycling Club 2nd
49 Stephen Cavey 34 Nomads CC 2nd
50 Nick Gasson 34 Nomads CC 2nd
51 Roy Chamberlain Corley Cycles – Drops RT Elite
52 William Goulbourne Corley Cycles – Drops RT Elite
53 Robert Hogg Corley Cycles – Drops RT 1st
54 Edward Palfreeman Corley Cycles – Drops RT 1st
55 Michael Smith Corley Cycles – Drops RT 1st
56 Craig Barnett WyndyMilla 2nd
57 Robin Basford WyndyMilla 3rd
58 Andrew Critchlow WyndyMilla 3rd
59 Henry Furniss WyndyMilla 3rd
60 Simon Potter WyndyMilla 3rd
61 Bevan Humphreys Easton Ritte 1st
62 Tom Neale Catford CC Equipe/Banks Elite
63
64
65
66 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team 1st
67 Jake Hales Spirit Bikes Racing Team 1st
68 Stuart Travis-Beames Spirit Bikes Racing Team 1st
69 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team 1st
70 Cameron Woolsey Spirit Bikes Racing Team 2nd
71 Oliver W Bates Rhino Racing 2nd
72 Michael Cowland Rhino Racing 2nd
73 George Fox Rhino Racing 2nd
74 Joel Lewis Rhino Racing 2nd
75 Jordan Peacock Rhino Racing 2nd
76 David Bates Mammoth Lifestyle 1st
77 Will Corden Mammoth Lifestyle 2nd
78 James Notley Mammoth Lifestyle 1st
79 Dave Starkey Mammoth Lifestyle 2nd
80 Jacob Tipper Neon-Velo Cycling Team Elite
The rider list is in the order of Saturday afternoon’s TTT.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team