Win for Danny Grieves in the Tyneside Vagabonds Mountain Time Trial (Sunday 17 May)
Report – Tyneside Vagabonds Mountain TT
Tyneside Vagabonds hosted the latest round of the N&DCA BAR competition on Sunday 17th May, with a 47 mile mountain time trial. The course, which started from Belsay and took in local landmarks such a Bolam, Scots Gap, Rothbury and Elsdon, saw the riders battling strong westerly winds at times and elevation gains of over 3,300 feet.
The event was, like all previous rounds in the series, very well supported by riders with a field of 115. The Mountain Time Trial is now in its 60th year, having first been held in 1947. Back then, it was a very secretive affair, with the route remaining unpublished and only a small number of riders taking part. However, its popularity has increased in recent years, thanks in no small part to the now legendary buffet which awaits riders at the end!
First, in a time of 2:03:28, was Danny Grieves of GS Metro. Fastest lady was Ingrid Shepherd of Sunderland Clarion, with the fastest vets being Ben of GS Metro (V40 class) and Paul Stubbs of Adept Precision RT (V50).
This result means that Grieves is now the joint leader of the N&DCA BAR competition, with Ingrid Shepherd leading the Vets, but it’s tightening up. The new 2015 category of Vets Team BAR looks to be already firmly in the grasp of Breeze Bikes RT.
RESULT (TIME AND TIME FOR CLIMB)
1 Danny Grieves GS Metro 2:03:28 07:00
2 Mark Robertson Army Cycling Union 2:04:51 07:20
3 Blaine Metcalf Team Swift 2:05:30 07:12
4 Andrew Newby Langsett Cycles RT 2:05:50 06:59
5 Niall Paterson Velo Club Cumbria 2:06:39 06:45
6 Ben Lane GS Metro 2:08:07 06:48
7 Ian Taylor Ciclocostablanca.com 2:08:34 06:33
8 Mark Harrison Houghton CC 2:09:22 06:46
9 Mark Breeze Breeze Bikes RT 2:11:40 07:48
10 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 2:11:42 07:28
11 Andrew Hall GS Metro 2:12:08 07:46
12 Harry Armstrong Breeze Bikes RT 2:12:52 07:28
13 Phil Hall Breeze Bikes RT 2:13:12 08:05
14 Paul Stubbs Adept Precision RT 2:13:33 07:22
15 Terry Wilkinson Barnesbury CC 2:13:44 07:19
16 Neil Baxter Blumilk.com 2:13:55 07:27
17 Duncan Orme Kent Valley RC 2:15:38 07:53
18 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 2:15:40 07:23
19 Mark Reed Tyneside Vagabonds CC 2:15:45 07:35
20 Hedley Fletcher Ryton Triathlon Club 2:16:07 08:26
21 Jon Kelly GS Metro 2:17:44 07:21
22 Robert Scothern RAF Tri – SCU 2:17:46 07:11
23 Christian Henderson Allen Valley Velo 2:17:54 07:59
24 Craig Gow Tyneside Vagabonds CC 2:18:23 07:26
25 Craig Fenwick Team Swift 2:19:09 08:13
26 Steve Gordon Sunderland Clarion 2:19:24 07:31
27 Stephen Walton Newcastle Cheviot CC 2:20:45 08:32
28 Greg Melia Tyneside Vagabonds CC 2:21:08 07:43
29 David Lewis-Smith Tyneside Vagabonds CC 2:21:34 07:51
30 Roy Flanagan Rossendale RC 2:21:46 08:06
31 Barrie Robinson Sunderland Clarion 2:22:19 07:32
32 Dean Ridley Derwentside CC 2:22:22 08:07
33 Paul Hague Gosforth RC 2:22:34 08:14
34 Paul Whitehill Houghton CC 2:24:11 08:22
35 William Belcher Clayton Velo 2:24:16 08:28
36 Mark Pardoe Tyneside Vagabonds CC 2:24:34 08:18
37 Andy Ibberson Allen Valley Velo 2:24:53 08:10
38 Craig Berry GS Metro 2:25:56 08:56
39 Kris Adlington Sunderland Clarion 2:26:35 08:29
40 Randle Shenton Team Swift 2:27:38 08:22
41 Ingrid Shepherd Sunderland Clarion 2:27:48 08:03
=42 Ian Crookes Blaydon CC 2:28:12 07:55
=42 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC 2:28:12 08:26
44 Gareth Clarke Cestria C.C. 2:28:28 08:30
45 Thomas Hooper Blaydon CC 2:29:19 08:14
46 Thomas Hordon Barnesbury CC 2:30:04 07:47
47 Terry Ottaway Cestria C.C. 2:30:12 08:42
=48 Dan Leather Achieve Northside Skinnergate Elite Cycling Team 2:30:27 07:52
=48 David Clark Richmond CC 2:30:27 09:15
50 Rick Mitford Cestria C.C. 2:30:28 09:20
51 Nick Badcock Allen Valley Velo 2:30:53 07:55
52 Steven Craggs Blaydon CC 2:30:56 07:57
53 Brian Johnson Barnesbury CC 2:33:18 09:23
54 Stuart Raw Bishop Auckland CC 2:33:32 08:25
55 Ali Bailey Blaydon CC 2:33:47 08:27
56 Ivan Newton Allen Valley Velo 2:34:40 07:57
57 Tony Thompson Wansbeck CC 2:35:19 08:49
58 Adam Hogarth Tyneside Vagabonds CC 2:35:21 08:38
59 Graham Findlater Gosforth RC 2:35:43 08:57
60 Don Speight Tyneside Vagabonds CC 2:36:09 09:11
61 Michael Fisher Tyneside Vagabonds CC 2:37:36 08:37
62 Ian Maddison Ryton Triathlon Club 2:38:28 09:18
63 David Goodwin Newcastle Cheviot CC 2:38:52 08:54
64 Rob Newstead Alnwick Cycling Club 2:39:42 09:00
65 Colin Humphrey Houghton CC 2:39:56 09:47
66 Tony Horsley North Tyneside Riders 2:41:06 08:57
67 Richard Cleathero North Racing 2:41:49 10:19
68 David Hilditch Ribble Valley CRC 2:41:55 09:56
69 Richard Sill Wansbeck CC 2:42:03 09:47
70 Rob Hogarth Tyneside Vagabonds CC 2:42:19 09:40
71 Richard Exley Gosforth RC 2:42:41 09:49
72 Quentin Field-Boden Tyneside Vagabonds CC 2:42:42 09:24
73 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC 2:42:48 09:40
74 Peter McEwan Alnwick Cycling Club 2:43:03 09:21
75 Stephen Roberts Wansbeck CC 2:43:05 09:20
76 Elizabeth Jackson Tyneside Vagabonds CC 2:44:13 09:19
77 Christopher Thompson Wansbeck CC 2:45:00 09:21
78 Michael Weidner Alnwick Cycling Club 2:46:48 09:47
79 Robert Newton Wansbeck CC 2:48:37 10:09
80 Derek Mcguire Alnwick Cycling Club 2:48:46 09:57
81 Richard Knight Tyneside Vagabonds CC 2:49:47 10:04
82 Melanie Sang Sunderland Clarion 2:49:49 10:32
83 Jennifer Holland Tyne Tri 2:50:40 09:58
84 Allon Welsh Wansbeck CC 2:53:59 10:32
85 Andrew Mallen GS Metro 2:54:25 09:53
86 Edward Sarmiento Harrogate Nova CC 2:55:11 10:39
87 Austin Wilcock Tyneside Vagabonds CC 2:55:28 10:49
88 John Hopper Cramlington CC 2:55:55 10:10
89 John Mabbitt Cestria C.C. 2:59:58 10:31
90 Justine Norman Breeze Bikes RT 3:14:25 11:51
91 Joe McMillan Tyneside Vagabonds CC 3:14:53 11:13
92 Joe Applegarth Houghton CC 3:16:11 11:47
93 Tim Matthews Durham Triathlon Club 3:23:30 12:07
94 Angie Doughty Tyneside Vagabonds CC 3:28:36 14:40
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)