Paul Jones (Primera-sport.com) Â wins Poole Wheelers’Â Gary Dighton Memorial 10 mile time trial by three seconds
Report & Results – Gary Dighton Memorial 10
(by Eamonn Deane, more photos here)Â
“If I could only win one open this year this one is it†said a clearly emotional Paul Jones (Primera-sport.com) after winning the Poole Wheelers Gary Dighton Memorial 10. Jones, good friend and training partner of the late Dighton took the win by three seconds from Mike Ford (Pewsey Racing) with Gregg Parker (VC ST Raphael/Waites Contracts) a further 14 seconds back in third place.
Parker, still nursing a shoulder injury from a crash the previous week led St Raphael to the team award backed up by Jimmy Little & Terry Icke. The cheap speed offered by the P415 “Ski Slope†course on the edge of Poole harbour always attracts a big field, though most of the 95 who entered lost time on the headwind trip down to the Bakers Arms roundabout.
Full Provisional Results
1, Paul Jones (Primera-Sport.Com) 20.13
2, Michael Ford (Pewsey Racing) 20.16
3, Gregg Parker (Vc St Raphael/Waites Contracts) 20.30
4, Jimmy Little (Vc St Raphael/Waites Contracts) 20.38
5, Paddy Dunn (Cc Weymouth) 20.53
6, John Samways (Bournemouth Jubilee Wh) 20.55
7, Les Pick (Poole Wh) 21.10
8, William Grainger (Andover Wh) 21.11
9, John Sibley (Velorefined) 21.12
10, Dave Dalton (Fareham Wh) 21.13
11, Mark Denney (Poole Wh) 21.15
12, Dave Pickering (Bournemouth Jubilee Wh) 21.17
13, Terry Icke (Vc St Raphael) 21.32
14=Paul Ashley (Fareham Wh) 21.36
14=Sam Wadsley (Poole Wh) 21.36
16=Barrie Watkinson (Bournemouth Arrow) 21.37
16=Cliff Rowe (Bournemouth Jubilee Wh) 21.37
18, Nick Young (Yeovil Cc) 21.40
19, Daniel Edwards (Sotonia Cc) 21.44
20, Bryce Riglar (Cc Weymouth) 21.57
21, Tom Aliban (1st Chard Wh) 21.58
22, John Chapman (Cc Weymouth) 21.59
23, Chris Ewing (Fareham Wh) 22.00
24, Steve Legg (Rt 316) 22.02
25, Brendan Reese (Bournemouth Arrow) 22.04
26, Richard Davidson (Poole Wh) 22.05
27, Stu Thompson (Vc St Raphael/Waites Contracts) 22.06
28, Doug Parker (Sid Valley Cc) 22.11
29=Craig Harris (Bournemouth Jubilee Wh) 22.14
29=Phil Wilks (Sotonia Cc ) 22.14
31=Jonathan Hyndman (Sotonia Cc) 22.15
31=Pete Perrin (Bournemouth Arrow) 22.15
33, Hugo Baldachino (Yeovil Cc) 22.17
34, Alan Millward (Yeovil Cc0 22.18
35, Chris Martin (Yeovil Cc) 22.24
36, Stephen Wood (Antelope Rt) 22.30
37, Darren Lewis (Poole Wh) 22.34
38, Gary Tuskin (Poole Wh) 22.35
39, Stuart Peckham (New Forest Cc) 22.39
40, Stuart Martingale (Sotonia Cc) 22.44
41, Alistair Gain (Poole Wh) 22.51
42=Will Soloman (Bournemouth Jubilee Wh) 22.52
42=Craig Weston (Poole Wh) 22.52
44, Gary Cure (Bournemouth Arrow) 23.00
45, Andy Morgan (Kinetic-One Cd) 23.07
46, Andrew Hanley (New Forest Cc) 23.08
47,Kevin Ridge (Bournemouth Jubilee Wh) 23.10
48,Peter Wilson (Bournemouth Arrow) 23.32
49,Matt Blythe (Bournemouth Arrow) 23.37
50, Peter Lynk (Bournemouth Jubilee Wh) 23.48
52, Thomas Piloni (Zoom Tri) 23.55
53, Stephen Skinner (New Forest Cc) 24.01
54, Pete Trunwitt (New Forest Cc) 24.02
55, Marc Barfoot (Vc Venta) 24.14
56, Phil Harvey (Bournemouth Jubilee Wh) 24.19
57, Andrew Parkhill (Zoom Tri) 24.34
58, Adrian Watkins (Tornado Cc) 24.39
59, Howard Pankhurst (Poole Wh) 24.46
60, Dave England (Crabwood Cc) 24.52
61, Colin Crocker (Sotonia) 24.55
62, William Simmons (Bournemouth Jubile Wh) 25.00
63, Caroline Light (Sarum Velo) 25.01
64=Sarah Wise (Mud Sweat Gears) 25.05
64=Andrew Jackson (Cc Weymouth) 25.05
66, Mark Usher (Bike City T3) 25.07
67,Terry Belbin (Poole Wh) 25.08
68,Christopher Mullet (Gillingham & Dist Wh) 25.22
69, Sarah Wheeler (Gillingham & Dist Wh) 25.44
70, Sergio De Noto (Tri London) 26.04
71, Chris Summers (Sotonia Cc) 26.32
72, Nick Friend (Wessex Rc) 26.35
73, Alan Sparkes (Poole Wh) 27.08
74, Bob Jolliffe (New Forest Cc) 27.28
75, Elaine Pearson (Mud Sweat Gears) 27.29
76, Doug Ward (Yeovil Cc) 28.20
77, John Pick (Chronos Rt) 29.59
78,Doug Conroy (Redmon Cc) 30.46
Tandem
John Marriner /Luca De Noto (Bournemouth Jubilee Wh) 26.44
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT