Nathan Huynh, Cotswold Veldrijden made the trip from Swindon to South Somerset worthwhile when he won 1st Chard Wheelers’ inaugural Youth Stage Race
Report: 1st Chard Wheelers Youth Stage Race
Saturday 27th June 2015 – thanks Brandon Ellis
Nathan Huynh, Cotswold Veldrijden made the trip from Swindon to South Somerset worthwhile when he won 1st Chard Wheelers’ inaugural Youth Stage Race, with over 100 young riders taking part in the event on Saturday.
After winning the opening time trial, a third in the points race and second in the final stage road race secured the overall win.
Jamie Plummer T1Diabetes won the points race with an attacking ride that saw the Devon rider off the front for long periods, while Evan Rouse, North Devon Wheelers, prized himself off the front of a rapid bunch to win the road race, securing himself third place overall, while second place on the closing stage gave Josh Price, Ride 24/7, second in the general classification.
In the girls races Sophie Williams, Cardiff JIF put on an assured performance to win overall with two wins and a second. Second overall was Team Welwyn visitor Josie Griffin who also won the under 14 title, while Georgia Bailey , Newport Olympic finished third.
Evie Lane, Certini won the opening time trial to prevent Sophie taking a clean sweep of all the stages. Freya Thatcher, Newport Velo and Jess Morrish, North Devon Wheelers rounded out the under 14 girls podium.
In the boys under 14s, 1st Chard Wheelers’ Rowan Ellis won overall with wins in the time trial and points, then placing second to Harry Birchill in the closing road stage to win from the Certini rider. Club mate Evan Richards finished third overall to put two riders on the podium for the promoting club.
Under 16 Boys
Stage 1 Time Trial
1. Nathan Huynh Cotswold Veldrijden
2. Will Tidball 1st Chard Wheelers – Redchilli
3. Zach Bridges Cardiff JIF
Stage 2
1. Jamie Plummer T1Diabetes.Info
2. Josh Price Ride 24/7
3. Nathan Huynh Cotswold Veldrijden
Stage 3
1. Evan Rouse North Devon Wheelers- Southfork
2. Nathan Huynh Cotswold Veldrijden
3. Josh Price Ride 24/7
Overall
1. Nathan Huynh Cotswold Veldrijden
2. Josh Price Ride 24 /7
3. Evan Rouse North Devon Wheelers – Southfork
4. Will Tidball 1st Chard Wheelers – Redchilli
5. Jamie Plummer T1Diabetes.Info
6. Joe Saunders Mid Devon CC – Colin Lewis
Under 14 Boys
Stage 1 Time Trial
1. Rowan Ellis 1st Chard Wheelers – Redchilli
2. Evan Richards 1st Chard Wheelers – Redchilli
3. Harry Birchill Certini
Stage 2
1. Rowan Ellis 1st Chard Wheelers – Redchilli
2. Harry Birchill Certini
3. Evan Richards 1st Chard Wheelers – Redchilli
Stage 3
1. Harry Birchill Certini
2. Rowan Ellis 1st Chard Wheelers – Redchilli
3. Dylan Gosling North Devon Wheelers – Southfork
Overall
1. Rowan Ellis 1st Chard Wheelers – Redchilli
2. Harry Birchill Certini
3. Evan Richards 1st Chard Wheelers – Redchilli
4. Dylan Gosling North Devon Wheelers – Southfork
5. Jack Lee Maindy Flyers CC
6. Tristan Davies One & All CC
Under 16 and 14 Girls
Stage 1 Time Trial
1. Evie Lane Certini
2. Sophie Williams Cardiff JIF
3. Hetty Summerhayes Mid Devon CC – Colin Lewis
Stage 2
1. Sophie Williams Cardiff JIF
2. Josie Griffin Welwyn Wheelers (U14)
3. Georgia Bailey Newport Olympic
Stage 3
1. Sophie Williams Cardiff JIF
2. Josie Griffin Welwyn Wheelers (U14)
3. Grace Jordan RUTrainingtoday CC
Overall
1. Sophie Williams Cardiff JIF
2. Josie Griffin Welwyn Wheelers (U14)
3. Georgia Bailey Newport Olympic
4. Freya Thatcher Newport Velo (U14)
5. Evie Lane Certini
6. Isabel Ellis Newport Olympic
Under 12 Boys Overall
1. Lewis Ross North Devon Wheelers
2. Sam Medlyn One & All CC
3. Lawrence Martindale Chippenham & Dist Wheelers
Under 12 Girls Overall
1. Laura Curle VC Walcot
2. Elenor Ley North Devon Wheelers
3. Olivia Earthy Team Tor 2000
Under 10 Boys Overall
1. Kyle Jones Maindy Flyers
2. Fin Mead Taw Velo
3. Henry Howells CS South Hams
Under 10 Girls
1. Bethany Bennett Towey Riders
2. Ellen Gamsworthy Taw Velo
Under 8 Boys
1. Louis Gamsworthy Taw Velo
2. Max Standen Taw Velo
3. Morgan Wilson
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique