Andy Jackson of Team Swift fastest in the 30 mile YCF time trial whilst teammate Robby Krygsman is fastest in the 15 mile test
Results – Yorkshire Cycling Federation TTs
30 mile TT
1 Andy Jackson Team Swift 1:02:10
2 Barry Charlton Swinnerton Cycles 1:07:28
3 Duncan Mullier Harrogate Nova CC 1:07:49
4 Stephen Ayres Bronte Wheelers 1:07:58
5 Jim Trevor Hull Thursday RC 1:08:58
6 Doug Hart Ilkley CC 1:09:41
7 Stu Wood Wetherby Whs 1:09:51
8 Gavin McIntosh Albarosa CC 1:10:59
9 Dave Bramley Team Swift 1:11:11
10 Stewart Pickard Vive le Velo 1:11:23
11 Rob Weir Ilkley CC 1:11:37
12 Andrew Askwith Bridlington CC 1:12:20
13 Gareth Metcalfe Otley CC 1:12:22
14 Chris Harris Holme Valley Whs 1:13:48
15 Peter Hook Clifton CC (York) 1:14:18
16 Alasdair Bruce Yorkshire RC 1:14:42
17 Paul Brierley Huddersfield RC 1:17:12
18 Andrew Whitehead Rockingham CC 1:17:51
19 Daniel Shaw Halifax Imperial 1:17:58
20 Mark Johnson Yorkshire RC 1:18:17
21 Laurence Corbett Richmond CC 1:18:28
22 Paul Heggie Birdwell Wheelers 1:18:43
23 Craig McGowan Pedal Power SCU 1:19:18
24 Chris Goode Yorks Coast Cln 1:19:39
25 Peter Haigh Nelson Wheelers 1:19:46
26 Mike Cole Huddersfield RC 1:20:08
27 Greystone Small Bridlington CC 1:21:16
28 Mike Shacklock Yorkshire RC 1:22:33
29 Michael Cox North Lancs RC 1:24:57
30 Rod Goodfellow North Lancs RC 1:26:16
31 John Baines Yorkshire RC 1:26:27
32 Peter Yates Otley CC 1:27:42
33 Richard Haigh Holme Valley Whs 1:31:35
34 Mick Phillips Drighlington BC 1:32:08
35 Alan Sides Rotherham Whs 1:32:36
36 Keith Richardson Leeds Westfield 1:34:57
37 Brian Ward Scarborough Pgn 1:35:50
15 mile Time Trial
1. Robby Krygsman Team Swift 33:10
2. Emma Coldwell Team Vertex W 37:46
3. Kirsty Smith Team Swift W 37:51
4. Maria Mulleady Drighlington BC W 38:58
4. Simon Wright York Cycleworks 38:58
6. Claire Jessop Otley CC W 40:06
7. Keith Alderson Cleveland Whs 42:17
8. Ala Jackson Rockingham CC W 49:54
9. Brenda Littlefair East Bradford CC W 51:45
Tandem
1 Chris Duggleby/Graham Barker 35:44
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique