Results from the Science in Sport Criterium League held on Thursday nights at Preston arena
Seniors E 1 2Â Â Â 19 start : 30 laps : 1:08:13Â Â
 1 Conan Mayman Raleigh Racing Team Â
 2 Hugh Carthy Jewson MI Racing Â
 3 Robert Crampton Team Wallis CHH Â
 4 Andrew Udall Mammoth Lifestyle Racing Team Â
 5 Chris Latham Planet X Â
 6 Richard Bott Herbalife / Wheelbase Â
 7 Simon Wilson Cycle Premier / Metaltec Â
 8 Tom Armstrong Wheelbase / Cannondale Â
 9 Ben Dean Clayton Velo Â
 10 Chris Sherriffs Team Bglobal Â
 11 Steve Whitehurst  Wills Bros Racing Â
 12 Dillon Byrne Herbalife / Wheelbase Â
 13 Jerrod Hartley Horwich CC Â
 14 James Claydon Sport City Velo Â
 15 Matthew Bulmer Dirtwheels Cycles Â
 16 Gary Spencely Biketreks RT Â
 17 Paul Ray H Middleton CC Â
 18 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Â
    Â
     Â
    Â
Results Seniors 3 4 W   20 start  Â
 1 Graham Atkinson Lancaster CC Â
 2 Andy Warren PM Â
 3 Zack Whitehead Dirt Wheels Cycles Â
 4 Jack Sadler Herbalife / Wheelbase Â
 5 Richard Hawkens Private Member Â
 6 Andrew Stott Liverpool Mercury Â
 7 Jacob Ragan Team Wallis CHH Â
 8 Calby Vreall VC Melyd Â
 9 Ashley Clitheroe Red Rose Olympic Â
 10 Tom Bracegirdle Warrington RC Â
 11 Giles Dumont Moonglu RT Â
 12 Stephen Duffell Southport CC Â
 13 Brit Tate Dirt Wheels Cycles Â
 14 John Tate Dirt Wheels Cycles Â
 15 John Rutter Cycle Sport Pendle Â
    Â
     Â
    Â
Results Youth A B C   29 start : 8 Laps big : 20m 44s Â
 1 Robert Richardson A Bolton Hot WheelsÂ
 2 Matt Gibson A Warrington Road ClubÂ
 3 Fabian Brennan – Dispensation B Salt Ayre Cog SetÂ
 4 Jacob Peatfield A Bolton Hot WheelsÂ
 5 Mark McGavock A Ribble Valley JuniorsÂ
 6 Gareth Williams A Bolton Hot WheelsÂ
 7 Joe Westwood A Red Rose OlympicÂ
 1 Adam Hartley B Eastlands VeloÂ
 2 Joseph Peatfield B Bolton Hot WheelsÂ
 3 Timothy Jones B Cycle Sport PendleÂ
 4 Tom Clarke B Red Rose OlympicÂ
 5 Thomas Figgins B Bolton Hot WheelsÂ
 6 George Jones B Southport CCÂ
 7 Jack Bailey B Bolton Hot WheelsÂ
 1 Kim Baptista C Freeagentbmx,comÂ
 2 Lewis Hartley C Eastlands VeloÂ
 3 Nathan Hawthorn C Cycle Sport PendleÂ
 4 Sam Rathbone C Eastlands VeloÂ
 5 Tom Stewart C Southport CCÂ
 6 Adam Riley C Salt Ayre Cog SetÂ
 7 Jack Barlow C Cycle Sport PendleÂ
 8 Andrew Hathaway C Bolton Hot WheelsÂ
 9 Cory Edmondson C Cycle Sport PendleÂ
 10 Georgia Savory C Cycle Sport PendleÂ
 11 Lewis Tonge C Bolton Hot WheelsÂ
 12 Dominic Rutter C Cycle Sport PendleÂ
 13 Matthew Turner C Cycle Sport PendleÂ
    Â
     Â
    Â
Results Youth D E   10 start : 6 laps small : 8m  Â
 1 Isaac Peatfield D Bolton Hot WheelsÂ
 2 Addam Hathaway D Bolton Hot WheelsÂ
 3 William Holmes D PMÂ
 4 Joseph Rathbone D Eastlands VeloÂ
 5 Georgina Bailey D 0Â
 6 Shannon Hawthorn D Cycle Sport PendleÂ
 1 Matthew Baptista E Eastlands VeloÂ
 2 Benjamin Peatfield E Bolton Hot WheelsÂ
 3 Joe Stewart E Southport CCÂ
 4 Ella Dorrington E Pendle Cycle Sport