Results from round 19 of the Science in Sport Criterium League on the 11th of August where Dexter Gardius of the Forme team won the main race
Elite/1/2
1   Dexter Gardius   Forme
2   Robert Smail   Cycle Premier / Metaltec
3   Richard Bott   Herbalife / Wheelbase
4   John Crellin   Manchester Wheelers
5   Andy Coupe   Herbalife / Wheelbase
6   Andrew Udall   Mammoth Lifestyle Racing Team
7   Jack Adams   Forme
8   Craig Battersby   Team Bglobal
9   Chris Sherriffs   Team Bglobal
10   Shane O’Neill   Team Bglobal
11   Dillon Byrne   Herbalife / Wheelbase
12   Tom Armstrong   Wheelbase / Cannondale
13   Chris Latham   Planet X
14   Russell Falder   Mammoth Lifestyle Racing Team
15   Tom Dalton   Bill Nickson Cycles
16   Sean Farraday   Aire Valley Cycles
17   Gary Spencely   Biketreks RT
18   Hugh Carthy   Jewson MI Racing
19   Rob Ormrod   Manchester Wheelers
20   Martin Woffindin   Cycle Sport Pendle
21   Jack Pullar   Vanilla bikes. Com
22   Paul Ray   H Middleton CC
23   Will Fox   Forme
24   Dave Clarke   Endura RT
25   Andrew Brind-Surch   VC St Raphael
26   Graeme Rose   JD Cycles
Category 3/4
1 Matt Gibson Warrington RC
2 Patrick Pennepather VC Cumbria
3 Jack Sadler Herbalife / Wheelbase
4 Dave Christian Liverpool Century
5 Paul King Border City Wheelers
6 Philip Hargreaves VC Norwich
7 Joe Larner Edinburgh RC
8 Geoff Burgess Stockport Clarion CC
9 Andrew Stott Liverpool Mercury
CATEGORY A/B/C
1   Jack Robinson   A   Seamons CC
2   Mark McGavock   A   Ribble Valley Juniors
3   Jacob Peatfield   A   Bolton Hot Wheels
4   Samuel Pickering   A   PM
5   Connor French   A   Cycle Sport Pendle
6   Joe Westwood   A   Red Rose Olympic
7   Austin Pilkington   A   Cycle Sport Pendle
1   Ryan McGillick   B   Mossley CRT
2   Matthew Walls   B   Velocity 3in1 CNP
3   Joseph Peatfield   B   Bolton Hot Wheels
4   Thomas Figgins   B   Bolton Hot Wheels
5   Tom Clarke   B   Red Rose Olympic
6   Jack Bailey   B   Bolton Hot Wheels
7   Bill Cooper   B   Red Rose Olympic
8   Harry French   B   Cycle Sport Pendle
9   Bailey Paine   B   Cycle Sport Pendle
1   Nathan Hawthorn   C   Cycle Sport Pendle
2   Alistair Leivers   C   Blackpool Youth Cycle Association
3   Dexter Sparrow   C   Blackpool Youth Cycle Association
4   Sam Rathbone   C   Eastlands Velo
5   Andrew Hathaway   C   Bolton Hot Wheels
6   Tom Stewart   C   Southport CC
7   Owen Dillworth   C   PM
8   Connor Richardson   C   PM
Category D/E
1   Tristan Pilling   D   Middleton CC
2   Addam Hathaway   D   Bolton Hot Wheels
3   Tyler Koch   D   Bolton Hot Wheels
4   Alfie Payne   D   Cycle Sport Pendle
5   Joseph Rathbone   D   Eastlands Velo
6   Shannon Hawthorn   D   Cycle Sport Pendle
1   Benjamin Peatfield   E   Bolton Hot Wheels
2   Joe Stewart   E   Southport CC