GB Academy riders out in force at the Tuesday night racing at Manchester Velodrome withGeorge Atkins back in form as he dominates the results
Under the watchful eye of coach Chris Newton, the Great Britain Under 23 Academy squad added some fire power to the Manchester Premier division track league last night. All eight riders in 100% me team kit was a pretty intimidating sight. Man of the match was George Atkins with three out of four wins but the ride of the night was by youngster Ollie Wood (Airevalley RT) winner of the 20km Scratch final race of the night.
Event 1 – 40 Lap Scratch Race (Group 1)Â Â Â 13:05.180
1 Dave Heald VC St Rapahel 5
2 Jack Lush Sportcity Velo 3
3 Leon Gledhill Planet X 2
4 Alistair Thomas Sportcity Velo 1
Event 2 – 40 Lap Scratch Race (Group 2)Â Â Â 11:54.080
1 George Atkins 100% Me 10
2 Simon Yates 100% Me 6
3 Adam Duggleby SIS.com 4
4 Robert Crampton Team Wallis CHH 2
Event 3 – 50 Lap Points Race (Group 1)Â Â Â 16:38.425
1 James Claydon Sportcity Velo 5
2 Joshua Hunt UVCA Troyes 3
3 Leon Gledhill Planet X 2
4 Jerry Cross Manchester Wheelers 1
Event 4 – 50 Lap Points Race (Group 2)Â Â Â 15:12.070
1 George Atkins 100% Me 10
2 Tom Moses 100% Me 6
3 John Mould 100% Me 4
4 Adam Duggleby SIS.com 2
Event 5 – Devil Take The Hindmost (Group 1)Â Â Â 05:54.352
1 William Thomas Velocity RT 5
2 Alistair Thomas Sportcity Velo 3
3 John Rigby Maxgear RT 2
4 Jerrod Hartley Horwich CC 1
Event 6 – Devil Take The Hindmost (Group 2)Â Â Â 05:56.890
1 George Atkins 100% Me 10
2 Joseph Kelly 100% Me 6
3 Owain Doull 100% Me 4
4 Mark Christian 100% Me 2
Event 7 – 64 Lap Scratch Race (Group 1)Â Â Â 20:05.336
1 James Claydon Sportcity Velo 5
2 William Thomas Velocity RT 3
3 Paul Johnson Yasumitsu Schlapp 2
4 Jack Lush Sportcity Velo 1
Sprint Joshua Hunt UVCA Troyes 2
Event 8 – 80 Lap Scratch Race (Group 2)Â Â Â 25:21.673
1 Ollie Wood Aire Valley RT 10
2 Robert Crampton Team Wallis CHH 6
3 John Mould 100% Me 4
4 Adam Duggleby SIS.com 2
Sprint Simon Yates 100% Me 2
Other Results on VeloUK (including reports containing results
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR