Giro: Garmin crush their rivals in race against the watch

Stage 3: Team Sky, and others endured a disappointing team time trial at the Giro d’Italia as Garmin – Barracuda dominated the event to take over the pink jersey

Related Link: Previous Stage (3) Report Results & Photos

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

With former Endura Racing rider Jack Bauer part of the Garmin team, they started well before Vande Velde had a moment through a corner and was a little gapped. The team had to wait and it took three kilometres before they were in full flight and at the first split we were up on Katusha. At the second split, they still led and as they turned onto the main road after the climb, the director sportifs knew their riders just had to maintain the speed to win. As fatigue set in, the formation got a big ragged over the final five kilometres but they kept the speed and held on to win and win well.

A kilometre and a half out, Navardauskas did a huge turn at the front and as he pulled off, Vande Velde lifted the pace. Into the final straight it was eyeballs out to the finish with Kiwi Bauer doing his final turn and coming off and Stetina losing contact in the last meters.

Team Sky meanwhile finished well down at 30 seconds with a time of 37 minutes and 34 seconds over the 33.2-kilometre course around Verona. In an impressive show of strength after his crash, it was Mark Cavendish who led the team into the final metres, returning to the race following his hard high speed crash during the sprint finish to Monday’s stage three. The result meant that Geraint Thomas slipped to seventh overall, 21 seconds behind new race leader Ramunas Navardauskas.

It was also a race to forget for BMC who’s race leader Taylor Phinney lost his Pink jersey. BMC set off last and before the departure, Taylor Phinney – pink jersey’s holder at that moment- knew it would be hard to keep the race lead considering the misfortune he had on stage 3, with a crash in the last 200 meters that cost him three stiches at the right ankle.

Eventually, BMC Racing Team finished in 10th position, 31 seconds behind stage winner Garmin Barracuda Team which includes new race leader Ramunas Navardauskas. Right after he crossed the finish line, Phinney thanked all his team mates for their help “I gave the maximum I had, but I had nothing to give. I am so thankful to my team mates because without their great help and strong support I’m not even sure I could have done it to the finish and I look forward to pay them back during the rest of the Giro”, Phinney said.

BMC Racing Team’s Assistant Sport Director Fabio Baldato said the team did a great job despite a mistake at a point during the second part of the trial “One of our guys went too fast into a bend while he was taking the relay and he cut straight in the grass, which has slowed down the pace and then they had a good reaction to wait each other and then, they made the fastest time in the third part of the trial” Baldato said.

Marco Pinotti, said he was impressed by the outcome of the day “In the end, we only lost 31 seconds, that’s great considering the bad condition of Taylor with his injury, I think with a good Phinney, we could have won today. The team is in strong condition so I’m confident for the rest of the race” said Pinotti.

RESULT
1. Garmin – Barracuda 00:37:04
Jack Bauer, Tyler Farrar, Ryder Hesjedal, Robert Hunter, Ramunas Navardauskas, Alex Rasmussen, Sebastien Rosseler, Peter Stetina, Christian Vande Velde,

2. Katusha Team @5 seconds
Pavel Brutt, Mikhail Ignatyev, Alexander Kristoff, Aleksandr Kuschynski, Alberto Losada Alguacil, Daniel Moreno Fernandéz, Joaquin Rodriguez Oliver, Gatis Smukulis, Ángel Vicioso Arcos

3. Team Saxo Bank @ 22
Manuele Boaro, Mads Christensen, Volodymyr Gustov, Juan Jose Haedo, Lucas Sebastian Haedo, Jonas Aaen Jorgensen, Anders Lund, Luke Roberts, Matteo Tosatto

4. Astana Pro Team @ same time
Alexandr Dyachenko, Enrico Gasparotto, Tanel Kangert, Roman Kreuziger, Evgeni Petrov, Simone Ponzi, Kevin Seeldraeyers, Paolo Tiralongo, Andrey Zeits,

5. Omega Pharma – Quickstep @ 24 secs
Marco Bandiera, Dario Cataldo, Francesco Chicchi, Michal Golas, Michal Kwiatkowski, Nikolas Maes, Serge Pauwels, Martin Velits, Julien Vermote

6. Orica – GreenEDGE @ 25 seconds
Fumiyuki Beppu, Jack Bobridge, Matthew Goss, Daryl Impey, Jens Keukeleire, Brett Lancaster, Christian Meier, Svein Tuft, Tomas Vaitkus

7. Liquigas – Cannondale @ 26
Valerio Agnoli, Ivan Basso, Maciej Bodnar, Eros Capecchi, Damiano Caruso, Paolo Longho, Fabio Sabatini, Cristiano Salerno, Sylvester Szmyd

8. RadioShack – Nissan @28
Jan Bakelants, Daniele Bennati, Ben Hermans, Giacomo Nizzolo, Nelson Oliveira, Thomas Rohregger, Frank Schleck, Jesse Sergent, Oliver Zaugg

9. Sky Procycling @ 30
Mark Cavendish, Bernhard Eisel, Juan Antonio Flecha, Sergio Luis Henao Montoya, Jeremy Hunt, Peter Kennaugh, Ian Stannard, Geraint Thomas, Rigoberto Uran

10. BMC Racing Team @ 31
Alessandro Ballan, Mathias Frank, Thor Hushovd, Taylor Phinney, Marco Pinotti, Mauro Santambrogio, Ivan Santaromita, Johann Tschopp, Danilo Wyss

11. Movistar Team @ 32
Andrey Amador Bakkazakova, Marzio Bruseghin, Jose Herrada Lopez, Benat Intxausti, Pablo Lastras Garcia, Sergio Pardilla Bellon, Branislau Samoilau, Francisco José Ventoso Alberdi, Giovanni Visconti

12. Lampre – ISD @34
Matteo Bono, Damiano Cunego, Adriano Malori, Przemyslaw Niemiec, Daniele Pietropolli, Daniele Righi, Michele Scarponi, Alessandro Spezialetti, Diego Ulissi

13. Team NetApp @ 43
Jan Barta, Cesare Benedetti, Matthias Brandle, Andreas Dietziker, Reto Hollenstein, Bartosz Huzarski, Andreas Schillinger, Daniel Schorn, Timo Seubert

14. Farnese Vini – Selle Italia @59
Alfredo Balloni, Pier Paolo De Negri, Francesco Failli, Elia Favilli, Oscar Gatto, Andrea Guardini, Luca Mazzanti, Filippo Pozzato, Matteo Rabottini

15. Rabobank Cycling Team @1:01
Theo Bos, Graeme Brown, Stef Clement, Juan Manuel Garate, Tom Leezer, Grischa Niermann, Mark Renshaw, Tom Jelte Slagter, Dennis Van Winden

16. Lotto – Belisol Team @1:05
Lars Ytting Bak, Gaetan Bille, Brian Bulgac, Bart De Clercq, Francis De Greef, Adam Hansen, Olivier Kaisen, Gianni Meersman, Dennis Vanendert

17. Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @1:10
Matteo Carrara, Thomas De Gendt, Stefan Denifl, Romain Feillu, Martijn Keizer, Sergey Lagutin, Gustav Erik Larsson, Tomasz Marczynski, Mirko Selvaggi

18. Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
William Bonnet, Sandy Casar, Mickaël Delage, Arnaud Demare, Francis Mourey, Gabriel Rasch, Dominique Rollin, Geoffrey Soupe, Jussi Veikkanen,

19. Colnago CSF Bardiani @1:12
Enrico Battaglin, Gianluca Brambilla, Sonny Colbrelli, Marco Coledan, Stefano Locatelli, Sacha Modolo, Angelo Pagani, Stefano Pirazzi, Domenico Pozzovivo

20. Androni Giocattoli – Venezuela @1:44
Alessandro De Marchi, Fabio Felline, Roberto Ferrari, Carlos José Ochoa, Jackson Rodriguez, Miguel Angel Chavez, José Humberto Rujano Guillen, Emanuele Sella, Jose Rodolfo Serpa Perez

21. Ag2R – La Mondiale @1:45
Manuel Belletti, Julien Berard, Guillaume Bonnafond, Hubert Dupont, John Gadret, Ben Gastauer, Gregor Gazvoda, Matteo Montaguti, Mathieu Perget

22. Euskaltel – Euskadi 02:22
Victor Cabedo Carda, Pierre Cazaux, Ion Izagirre Insausti, Miguel Minguez, Mikel Nieve Ituralde, Juan José Oroz Ugalde, Adrian Saez De Arregi, Amets Txurruka, Ivan Velasco Murillo,

OVERALL
1. Ramunas Navardauskas Garmin – Barracuda 10:01:53
2. Tyler Farrar Garmin – Barracuda 00:10
3. Robert Hunter Garmin – Barracuda @ same time
4. Ryder Hesjedal Garmin – Barracuda 00:11
5. Taylor Phinney BMC Racing Team 00:13
6. Manuele Boaro Team Saxo Bank 00:19
7. Geraint Thomas Sky Procycling 00:21
8. Sebastien Rosseler Garmin – Barracuda 00:25
9. Christian Vande Velde Garmin – Barracuda 00:26
10. Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team 00:30
11. Brett Lancaster Orica – GreenEDGE @ same time
12. Matthew Goss Orica – GreenEDGE @ same time
13. Peter Stetina Garmin – Barracuda 00:31
14. Daniel Moreno Fernandéz Katusha Team 00:33
15. Enrico Gasparotto Astana Pro Team @ same time
16. Alexander Kristoff Katusha Team 00:35
17. Michal Kwiatkowski Omega Pharma – Quickstep @ same time
18. Jesse Sergent RadioShack – Nissan 00:36
19. Nelson Oliveira RadioShack – Nissan 00:37
20. Dario Cataldo Omega Pharma – Quickstep @ same time
21. Marco Pinotti BMC Racing Team @ same time
22. Maciej Bodnar Liquigas – Cannondale @ same time
23. Ángel Vicioso Arcos Katusha Team 00:38
24. Julien Vermote Omega Pharma – Quickstep 00:39
25. Mark Cavendish Sky Procycling @ same time
26. Roman Kreuziger Astana Pro Team 00:40
27. Tanel Kangert Astana Pro Team @ same time
28. Luke Roberts Team Saxo Bank 00:41
29. Fabio Sabatini Liquigas – Cannondale 00:42
30. Giacomo Nizzolo RadioShack – Nissan @ same time
31. Gatis Smukulis Katusha Team 00:45
32. Jack Bauer Garmin – Barracuda @ same time
33. Ivan Basso Liquigas – Cannondale 00:47
34. Pavel Brutt Katusha Team @ same time
35. Martin Velits Omega Pharma – Quickstep @ same time
36. Adriano Malori Lampre – ISD 00:49
37. Juan Antonio Flecha Sky Procycling @ same time
38. Daryl Impey Orica – GreenEDGE 00:50
39. Paolo Tiralongo Astana Pro Team 00:51
40. Jan Bakelants RadioShack – Nissan @ same time
41. Alessandro Ballan BMC Racing Team 00:52
42. Thomas Rohregger RadioShack – Nissan 00:53
43. Giovanni Visconti Movistar Team 00:55
44. Damiano Caruso Liquigas – Cannondale @ same time
45. Valerio Agnoli Liquigas – Cannondale 00:56
46. Benat Intxausti Movistar Team @ same time
47. Eros Capecchi Liquigas – Cannondale 00:57
48. Mikhail Ignatyev Katusha Team @ same time
49. Marzio Bruseghin Movistar Team @ same time
50. Matteo Tosatto Team Saxo Bank @ same time
51. Jens Keukeleire Orica – GreenEDGE @ same time
52. Michal Golas Omega Pharma – Quickstep 00:58
53. Rigoberto Uran Sky Procycling @ same time
54. Christian Meier Orica – GreenEDGE @ same time
55. Daniele Bennati RadioShack – Nissan 00:59
56. Jan Barta Team NetApp @ same time
57. Peter Kennaugh Sky Procycling 01:01
58. Jonas Aaen Jorgensen Team Saxo Bank @ same time
59. Branislau Samoilau Movistar Team @ same time
60. Serge Pauwels Omega Pharma – Quickstep 01:02
61. Aleksandr Kuschynski Katusha Team 01:03
62. Jose Herrada Lopez Movistar Team @ same time
63. Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team @ same time
64. Sylvester Szmyd Liquigas – Cannondale 01:07
65. Andrey Amador Bakkazakova Movistar Team @ same time
66. Evgeni Petrov Astana Pro Team @ same time
67. Matthias Brandle Team NetApp 01:08
68. Frank Schleck RadioShack – Nissan 01:09
69. Mathias Frank BMC Racing Team @ same time
70. Simone Ponzi Astana Pro Team 01:10
71. Stef Clement Rabobank Cycling Team 01:11
72. Ian Stannard Sky Procycling @ same time
73. Nikolas Maes Omega Pharma – Quickstep 01:12
74. Filippo Pozzato Farnese Vini – Selle Italia 01:13
75. Diego Ulissi Lampre – ISD @ same time
76. Bartosz Huzarski Team NetApp 01:14
77. Gustav Erik Larsson Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
78. Sergio Luis Henao Montoya Sky Procycling 01:15
79. Reto Hollenstein Team NetApp @ same time
80. Fumiyuki Beppu Orica – GreenEDGE 01:17
81. Volodymyr Gustov Team Saxo Bank @ same time
82. Daniel Schorn Team NetApp @ same time
83. Damiano Cunego Lampre – ISD 01:19
84. Danilo Wyss BMC Racing Team 01:20
85. Michele Scarponi Lampre – ISD 01:22
86. Thomas De Gendt Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 01:24
87. Timo Seubert Team NetApp @ same time
88. Sergio Pardilla Bellon Movistar Team 01:25
89. Lucas Sebastian Haedo Team Saxo Bank 01:26
90. Mauro Santambrogio BMC Racing Team @ same time
91. Geoffrey Soupe Equipe Cycliste FDJ – BigMat 01:29
92. Andreas Dietziker Team NetApp 01:32
93. Francis De Greef Lotto – Belisol Team 01:33
94. Johann Tschopp BMC Racing Team @ same time
95. Matteo Rabottini Farnese Vini – Selle Italia @ same time
96. Tom Jelte Slagter Rabobank Cycling Team 01:34
97. Przemyslaw Niemiec Lampre – ISD 01:35
98. Oliver Zaugg RadioShack – Nissan 01:36
99. Grischa Niermann Rabobank Cycling Team @ same time
100. Cesare Benedetti Team NetApp 01:37
101. Elia Favilli Farnese Vini – Selle Italia @ same time
102. Sandy Casar Equipe Cycliste FDJ – BigMat 01:38
103. Brian Bulgac Lotto – Belisol Team 01:39
104. Bart De Clercq Lotto – Belisol Team 01:40
105. Lars Ytting Bak Lotto – Belisol Team @ same time
106. Ivan Santaromita BMC Racing Team @ same time
107. Pablo Lastras Garcia Movistar Team 01:41
108. Gaetan Bille Lotto – Belisol Team 01:42
109. Juan Manuel Garate Rabobank Cycling Team 01:49
110. Domenico Pozzovivo Colnago CSF Bardiani @ same time
111. Sergey Lagutin Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
112. Mirko Selvaggi Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 01:50
113. Pier Paolo De Negri Farnese Vini – Selle Italia 01:51
114. Tomasz Marczynski Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 01:52
115. Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team 01:53
116. Angelo Pagani Colnago CSF Bardiani @ same time
117. Mickaël Delage Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
118. Adam Hansen Lotto – Belisol Team 01:54
119. Francis Mourey Equipe Cycliste FDJ – BigMat 01:55
120. Sacha Modolo Colnago CSF Bardiani @ same time
121. Francesco Failli Farnese Vini – Selle Italia 01:56
122. Dominique Rollin Equipe Cycliste FDJ – BigMat 01:58
123. Stefano Pirazzi Colnago CSF Bardiani 01:59
124. Matteo Carrara Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 02:02
125. Fabio Felline Androni Giocattoli – Venezuela 02:10
126. Sonny Colbrelli Colnago CSF Bardiani 02:12
127. Daniele Righi Lampre – ISD @ same time
128. Luca Mazzanti Farnese Vini – Selle Italia 02:13
129. Arnaud Demare Equipe Cycliste FDJ – BigMat 02:14
130. Paolo Longho Borghini Liquigas – Cannondale 02:17
131. Matteo Montaguti Ag2R – La Mondiale 02:25
132. Jose Rodolfo Serpa Perez Androni Giocattoli – Venezuela 02:30
133. Tomas Vaitkus Orica – GreenEDGE 02:33
134. Jos̩ Humberto Rujano Guillen Androni Giocattoli РVenezuela @ same time
135. Thor Hushovd BMC Racing Team 02:36
136. Gregor Gazvoda Ag2R – La Mondiale 02:38
137. Hubert Dupont Ag2R – La Mondiale 02:39
138. Francesco Chicchi Omega Pharma – Quickstep @ same time
139. Emanuele Sella Androni Giocattoli – Venezuela 02:40
140. Miguel Angel Chavez Rubiano Androni Giocattoli – Venezuela @ same time
141. Mathieu Perget Ag2R – La Mondiale 02:41
142. John Gadret Ag2R – La Mondiale 02:43
143. Gianluca Brambilla Colnago CSF Bardiani 02:46
144. Svein Tuft Orica – GreenEDGE 02:49
145. Manuel Belletti Ag2R – La Mondiale 02:50
146. Julien Berard Ag2R – La Mondiale 02:52
147. Guillaume Bonnafond Ag2R – La Mondiale @ same time
148. Jackson Rodriguez Androni Giocattoli – Venezuela 02:58
149. Alessandro Spezialetti Lampre – ISD 03:02
150. Juan Jos̩ Oroz Ugalde Euskaltel РEuskadi @ same time
151. Matteo Bono Lampre – ISD 03:03
152. Carlos Jos̩ Ochoa Androni Giocattoli РVenezuela 03:05
153. Ion Izagirre Insausti Euskaltel – Euskadi 03:18
154. Andreas Schillinger Team NetApp 03:20
155. Mikel Nieve Ituralde Euskaltel – Euskadi 03:23
156. Alexandr Dyachenko Astana Pro Team 03:25
157. Marco Coledan Colnago CSF Bardiani 03:34
158. Jussi Veikkanen Equipe Cycliste FDJ – BigMat 03:46
159. Ivan Velasco Murillo Euskaltel – Euskadi 03:48
160. Roberto Ferrari Androni Giocattoli – Venezuela 03:50
161. Alex Rasmussen Garmin – Barracuda 03:57
162. Victor Cabedo Carda Euskaltel – Euskadi 03:59
163. Alessandro De Marchi Androni Giocattoli – Venezuela 04:01
164. Graeme Brown Rabobank Cycling Team 04:04
165. Oscar Gatto Farnese Vini – Selle Italia 04:08
166. Ben Gastauer Ag2R – La Mondiale 04:14
167. Juan Jose Haedo Team Saxo Bank 04:15
168. Alfredo Balloni Farnese Vini – Selle Italia 04:24
169. Bernhard Eisel Sky Procycling 04:41
170. Anders Lund Team Saxo Bank 04:50
171. Cristiano Salerno Liquigas – Cannondale 04:51
172. Adrian Saez De Arregi Euskaltel – Euskadi 04:53
173. Mads Christensen Team Saxo Bank 04:58
174. Mark Renshaw Rabobank Cycling Team 05:05
175. Alberto Losada Alguacil Katusha Team 05:09
176. Enrico Battaglin Colnago CSF Bardiani 05:13
177. Stefano Locatelli Colnago CSF Bardiani 05:17
178. Marco Bandiera Omega Pharma – Quickstep 05:23
179. Dennis Vanendert Lotto – Belisol Team 05:59
180. Stefan Denifl Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 06:09
181. Daniele Pietropolli Lampre – ISD 06:27
182. Pierre Cazaux Euskaltel – Euskadi 06:37
183. Gianni Meersman Lotto – Belisol Team 07:02
184. Jack Bobridge Orica – GreenEDGE 07:08
185. Andrey Zeits Astana Pro Team 07:09
186. William Bonnet Equipe Cycliste FDJ – BigMat 07:11
187. Gabriel Rasch Equipe Cycliste FDJ – BigMat 07:24
188. Amets Txurruka Euskaltel – Euskadi 07:39
189. Jeremy Hunt Sky Procycling 07:49
190. Andrea Guardini Farnese Vini – Selle Italia 07:52
191. Romain Feillu Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 08:00
192. Olivier Kaisen Lotto – Belisol Team 08:38
193. Tom Leezer Rabobank Cycling Team 09:48
194. Martijn Keizer Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 10:47
195. Ben Hermans RadioShack – Nissan 11:05
196. Theo Bos Rabobank Cycling Team 11:35
197. Miguel Minguez Euskaltel – Euskadi 12:42
198. Dennis Van Winden Rabobank Cycling Team 14:14

 

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes


Tags: , , ,