Giro Stage 7: Victory for Tiralongo

Astana’s Paolo Tiralongo won stage 7 from Recanati to Rocca di Cambio (205km) while Ryder Hesjedal leads overall

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Paolo Tiralongo (Astana) won a thrilling seventh stage of the Giro d’Italia. The first mountain stage of the race took the riders 205 kilometres from Recanati, only really came to life on the final climb up to Rocca di Cambio.

Lampre-ISD had looked to set it up for local hero Michele Scarponi and he launched his attack on one of the steepest sections inside the final kilometre but Tiralongo was able to jump from the selection left vying for victory and he used his finishing kick to good effect as he pushed himself to the limit to take the win.

Fränk Schleck (RadioShack-Nissan) was third, three seconds back while stage favourite Joaquim Rodríguez (Katusha) was fourth and Hesjedal fifth. With previous leader Adriano Malori (Lampre-ISD) having been dropped early on the climb, Hesjedal is the new race leader in the maglia rosa.

 

STAGE 7
1 Paolo Tiralongo Astana Pro Team 05:51:03
2 Michele Scarponi Lampre – ISD @ same time
3 Frank Schleck RadioShack – Nissan 00:03
4 Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team @ same time
5 Ryder Hesjedal Garmin – Barracuda 00:05
6 Domenico Pozzovivo Colnago CSF Bardiani 00:09
7 Daniel Moreno Fernandéz Katusha Team @ same time
8 Ivan Basso Liquigas – Cannondale @ same time
9 Mikel Nieve Ituralde Euskaltel – Euskadi 00:11
10 Gianluca Brambilla Colnago CSF Bardiani @ same time
11 Sergio Luis Henao Montoya Sky Procycling @ same time
12 Benat Intxausti Movistar Team @ same time
13 Eros Capecchi Liquigas – Cannondale @ same time
14 Serge Pauwels Omega Pharma – Quickstep @ same time
15 John Gadret Ag2R – La Mondiale @ same time
16 Damiano Caruso Liquigas – Cannondale @ same time
17 Juan Manuel Garate Rabobank Cycling Team @ same time
18 Roman Kreuziger Astana Pro Team @ same time
19 Jose Herrada Lopez Movistar Team @ same time
20 Sergio Pardilla Bellon Movistar Team @ same time
21 Tom Jelte Slagter Rabobank Cycling Team @ same time
22 Damiano Cunego Lampre – ISD @ same time
23 Sergey Lagutin Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
24 Rigoberto Uran Sky Procycling @ same time
25 Christian Vande Velde Garmin – Barracuda @ same time
26 Johann Tschopp BMC Racing Team @ same time
27 Peter Stetina Garmin – Barracuda @ same time
28 Thomas De Gendt Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 00:22
29 Jos̩ Humberto Rujano Guillen Androni Giocattoli РVenezuela @ same time
30 Emanuele Sella Androni Giocattoli – Venezuela 00:25
31 Sylvester Szmyd Liquigas – Cannondale @ same time
32 Giovanni Visconti Movistar Team @ same time
33 Oliver Zaugg RadioShack – Nissan @ same time
34 Marco Pinotti BMC Racing Team @ same time
35 Andrey Amador Bakkazakova Movistar Team @ same time
36 Dario Cataldo Omega Pharma – Quickstep @ same time
37 Przemyslaw Niemiec Lampre – ISD @ same time
38 Ivan Velasco Murillo Euskaltel – Euskadi @ same time
39 Diego Ulissi Lampre – ISD 00:31
40 Marzio Bruseghin Movistar Team @ same time
41 Ivan Santaromita BMC Racing Team @ same time
42 Gustav Erik Larsson Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
43 Sandy Casar Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
44 Fabio Felline Androni Giocattoli – Venezuela @ same time
45 Bart De Clercq Lotto – Belisol Team @ same time
46 Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team @ same time
47 Volodymyr Gustov Team Saxo Bank @ same time
48 Jan Bakelants RadioShack – Nissan @ same time
49 Jan Barta Team NetApp 00:38
50 Francis De Greef Lotto – Belisol Team 00:40
51 Grischa Niermann Rabobank Cycling Team @ same time
52 Tanel Kangert Astana Pro Team 00:42
53 Branislau Samoilau Movistar Team 00:44
54 Bartosz Huzarski Team NetApp 00:49
55 Hubert Dupont Ag2R – La Mondiale 00:50
56 Julien Vermote Omega Pharma – Quickstep @ same time
57 Juan Jos̩ Oroz Ugalde Euskaltel РEuskadi 01:00
58 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli – Venezuela 01:07
59 Miguel Angel Chavez Rubiano Androni Giocattoli – Venezuela 01:11
60 Thomas Rohregger RadioShack – Nissan 01:14
61 Stef Clement Rabobank Cycling Team 01:16
62 Mauro Santambrogio BMC Racing Team 01:23
63 Mathieu Perget Ag2R – La Mondiale 01:25
64 Stefano Pirazzi Colnago CSF Bardiani 01:39
65 Enrico Battaglin Colnago CSF Bardiani @ same time
66 Jon Izagirre Insausti Euskaltel – Euskadi 01:44
67 Nelson Oliveira RadioShack – Nissan 01:47
68 Victor Cabedo Carda Euskaltel – Euskadi @ same time
69 Carlos Jos̩ Ochoa Androni Giocattoli РVenezuela 01:51
70 Enrico Gasparotto Astana Pro Team 02:41
71 Geoffrey Soupe Equipe Cycliste FDJ – BigMat 03:01
72 Julien Berard Ag2R – La Mondiale 03:24
73 Mathias Frank BMC Racing Team 04:48
74 Matteo Rabottini Farnese Vini – Selle Italia 05:38
75 Ben Hermans RadioShack – Nissan 05:50
76 Ángel Vicioso Arcos Katusha Team 06:55
77 Alessandro Spezialetti Lampre – ISD 07:48
78 Valerio Agnoli Liquigas – Cannondale @ same time
79 Daniele Pietropolli Lampre – ISD @ same time
80 Francis Mourey Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
81 Matteo Montaguti Ag2R – La Mondiale 08:01
82 Adam Hansen Lotto – Belisol Team @ same time
83 Juan Antonio Flecha Sky Procycling @ same time
84 Tomasz Marczynski Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
85 Andrey Zeits Astana Pro Team @ same time
86 Angelo Pagani Colnago CSF Bardiani 08:18
87 Michal Kwiatkowski Omega Pharma – Quickstep 09:26
88 Michal Golas Omega Pharma – Quickstep @ same time
89 Amets Txurruka Euskaltel – Euskadi 10:02
90 Guillaume Bonnafond Ag2R – La Mondiale 10:09
91 Matteo Tosatto Team Saxo Bank @ same time
92 Evgeni Petrov Astana Pro Team @ same time
93 Filippo Pozzato Farnese Vini – Selle Italia 11:24
94 Francesco Failli Farnese Vini – Selle Italia @ same time
95 Luca Mazzanti Farnese Vini – Selle Italia @ same time
96 Danilo Wyss BMC Racing Team @ same time
97 Fabio Sabatini Liquigas – Cannondale @ same time
98 Martijn Keizer Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
99 Christian Meier Orica – GreenEDGE @ same time
100 Andreas Dietziker Team NetApp @ same time
101 Mads Christensen Team Saxo Bank @ same time
102 Dennis Vanendert Lotto – Belisol Team @ same time
103 Ben Gastauer Ag2R – La Mondiale @ same time
104 Martin Velits Omega Pharma – Quickstep @ same time
105 Pavel Brutt Katusha Team @ same time
106 Matthias Brandle Team NetApp @ same time
107 Gatis Smukulis Katusha Team @ same time
108 Adriano Malori Lampre – ISD 11:28
109 Simone Ponzi Astana Pro Team @ same time
110 Oscar Gatto Farnese Vini – Selle Italia 14:41
111 Fumiyuki Beppu Orica – GreenEDGE 15:30
112 Mirko Selvaggi Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
113 Gregor Gazvoda Ag2R – La Mondiale @ same time
114 Daniel Schorn Team NetApp @ same time
115 Reto Hollenstein Team NetApp @ same time
116 Sonny Colbrelli Colnago CSF Bardiani 17:21
117 Daryl Impey Orica – GreenEDGE @ same time
118 Robert Hunter Garmin – Barracuda @ same time
119 Bernhard Eisel Sky Procycling @ same time
120 Dominique Rollin Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
121 Jens Keukeleire Orica – GreenEDGE @ same time
122 Cristiano Salerno Liquigas – Cannondale @ same time
123 Mark Cavendish Sky Procycling @ same time
124 Stefan Denifl Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
125 Brett Lancaster Orica – GreenEDGE @ same time
126 Matteo Carrara Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
127 Jesse Sergent RadioShack – Nissan @ same time
128 Paolo Longho Borghini Liquigas – Cannondale @ same time
129 Alberto Losada Alguacil Katusha Team @ same time
130 Alessandro Ballan BMC Racing Team @ same time
131 Mikhail Ignatyev Katusha Team @ same time
132 Maciej Bodnar Liquigas – Cannondale @ same time
133 Stefano Locatelli Colnago CSF Bardiani @ same time
134 Anders Lund Team Saxo Bank @ same time
135 Luke Roberts Team Saxo Bank @ same time
136 Andreas Schillinger Team NetApp @ same time
137 Tomas Vaitkus Orica – GreenEDGE @ same time
138 Juan Jose Haedo Team Saxo Bank @ same time
139 Lucas Sebastian Haedo Team Saxo Bank @ same time
140 Timo Seubert Team NetApp @ same time
141 Olivier Kaisen Lotto – Belisol Team @ same time
142 Pier Paolo De Negri Farnese Vini – Selle Italia @ same time
143 Nikolas Maes Omega Pharma – Quickstep @ same time
144 Gabriel Rasch Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
145 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team @ same time
146 Sacha Modolo Colnago CSF Bardiani @ same time
147 Elia Favilli Farnese Vini – Selle Italia @ same time
148 Alfredo Balloni Farnese Vini – Selle Italia @ same time
149 Jose Rodolfo Serpa Perez Androni Giocattoli – Venezuela @ same time
150 Tom Leezer Rabobank Cycling Team @ same time
151 Manuel Belletti Ag2R – La Mondiale @ same time
152 Pierre Cazaux Euskaltel – Euskadi @ same time
153 Mickaël Delage Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
154 Brian Bulgac Lotto – Belisol Team 21:47
155 Alex Rasmussen Garmin – Barracuda @ same time
156 Gaetan Bille Lotto – Belisol Team @ same time
157 Lars Ytting Bak Lotto – Belisol Team @ same time
158 Cesare Benedetti Team NetApp @ same time
159 Matteo Bono Lampre – ISD @ same time
160 Manuele Boaro Team Saxo Bank @ same time
161 Mark Renshaw Rabobank Cycling Team @ same time
162 Alexander Kristoff Katusha Team @ same time
163 Marco Coledan Colnago CSF Bardiani @ same time
164 Adrian Saez De Arregi Euskaltel – Euskadi @ same time
165 Jack Bauer Garmin – Barracuda @ same time
166 Sebastien Rosseler Garmin – Barracuda @ same time
167 Alexandr Dyachenko Astana Pro Team @ same time
168 Jack Bobridge Orica – GreenEDGE @ same time
169 Graeme Brown Rabobank Cycling Team @ same time
170 Ramunas Navardauskas Garmin – Barracuda @ same time
171 Theo Bos Rabobank Cycling Team @ same time
172 Marco Bandiera Omega Pharma – Quickstep @ same time
173 Matthew Goss Orica – GreenEDGE @ same time
174 Svein Tuft Orica – GreenEDGE @ same time
175 Miguel Minguez Euskaltel – Euskadi @ same time
176 Jonas Aaen Jorgensen Team Saxo Bank @ same time
177 Ian Stannard Sky Procycling @ same time
178 Geraint Thomas Sky Procycling @ same time
179 Peter Kennaugh Sky Procycling @ same time
180 Jeremy Hunt Sky Procycling @ same time
181 Daniele Righi Lampre – ISD @ same time
182 Arnaud Demare Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
183 Jussi Veikkanen Equipe Cycliste FDJ – BigMat 21:58
184 William Bonnet Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
185 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli – Venezuela 22:05
186 Roberto Ferrari Androni Giocattoli – Venezuela @ same time
187 Andrea Guardini Farnese Vini – Selle Italia 23:10
188 Giacomo Nizzolo RadioShack – Nissan 23:27
189 Taylor Phinney BMC Racing Team @ same time
190 Francesco Chicchi Omega Pharma – Quickstep @ same time
191 Daniele Bennati RadioShack – Nissan @ same time
192 Aleksandr Kuschynski Katusha Team @ same time
193 Dennis Van Winden Rabobank Cycling Team @ same time
DNF Gianni Meersman Lotto – Belisol Team

OVERALL
1 Ryder Hesjedal Garmin – Barracuda 26:16:53
2 Paolo Tiralongo Astana Pro Team 00:15
3 Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team 00:17
4 Christian Vande Velde Garmin – Barracuda 00:21
5 Peter Stetina Garmin – Barracuda 00:26
6 Daniel Moreno Fernandéz Katusha Team @ same time
7 Roman Kreuziger Astana Pro Team 00:35
8 Ivan Basso Liquigas – Cannondale 00:40
9 Damiano Caruso Liquigas – Cannondale 00:45
10 Dario Cataldo Omega Pharma – Quickstep 00:46
11 Marco Pinotti BMC Racing Team @ same time
12 Frank Schleck RadioShack – Nissan 00:48
13 Benat Intxausti Movistar Team 00:51
14 Eros Capecchi Liquigas – Cannondale 00:52
15 Rigoberto Uran Sky Procycling 00:53
16 Michele Scarponi Lampre – ISD 00:54
17 Serge Pauwels Omega Pharma – Quickstep 00:57
18 Jose Herrada Lopez Movistar Team 00:58
19 Giovanni Visconti Movistar Team 01:04
20 Tanel Kangert Astana Pro Team 01:06
21 Jan Bakelants RadioShack – Nissan @ same time
22 Sergio Luis Henao Montoya Sky Procycling 01:10
23 Marzio Bruseghin Movistar Team 01:12
24 Damiano Cunego Lampre – ISD 01:14
25 Sylvester Szmyd Liquigas – Cannondale 01:16
26 Andrey Amador Bakkazakova Movistar Team @ same time
27 Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team 01:18
28 Miguel Angel Chavez Rubiano Androni Giocattoli – Venezuela 01:19
29 Sergio Pardilla Bellon Movistar Team 01:20
30 Jan Barta Team NetApp 01:21
31 Johann Tschopp BMC Racing Team 01:28
32 Diego Ulissi Lampre – ISD @ same time
33 Tom Jelte Slagter Rabobank Cycling Team 01:29
34 Gustav Erik Larsson Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
35 Branislau Samoilau Movistar Team @ same time
36 Thomas De Gendt Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 01:30
37 Volodymyr Gustov Team Saxo Bank 01:32
38 Domenico Pozzovivo Colnago CSF Bardiani 01:42
39 Przemyslaw Niemiec Lampre – ISD 01:44
40 Juan Manuel Garate Rabobank Cycling Team @ same time
41 Sergey Lagutin Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team @ same time
42 Oliver Zaugg RadioShack – Nissan 01:45
43 Bartosz Huzarski Team NetApp 01:47
44 Thomas Rohregger RadioShack – Nissan 01:51
45 Sandy Casar Equipe Cycliste FDJ – BigMat 01:53
46 Bart De Clercq Lotto – Belisol Team 01:55
47 Ivan Santaromita BMC Racing Team @ same time
48 Francis De Greef Lotto – Belisol Team 01:57
49 Grischa Niermann Rabobank Cycling Team 02:00
50 Nelson Oliveira RadioShack – Nissan 02:08
51 Fabio Felline Androni Giocattoli – Venezuela 02:25
52 Mauro Santambrogio BMC Racing Team 02:33
53 John Gadret Ag2R – La Mondiale 02:38
54 Jos̩ Humberto Rujano Guillen Androni Giocattoli РVenezuela 02:39
55 Gianluca Brambilla Colnago CSF Bardiani 02:41
56 Emanuele Sella Androni Giocattoli – Venezuela 02:49
57 Enrico Gasparotto Astana Pro Team 02:58
58 Hubert Dupont Ag2R – La Mondiale 03:13
59 Mikel Nieve Ituralde Euskaltel – Euskadi 03:18
60 Stefano Pirazzi Colnago CSF Bardiani 03:42
61 Juan Jos̩ Oroz Ugalde Euskaltel РEuskadi 03:46
62 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli – Venezuela 03:49
63 Ivan Velasco Murillo Euskaltel – Euskadi 03:57
64 Geoffrey Soupe Equipe Cycliste FDJ – BigMat 04:14
65 Carlos Jos̩ Ochoa Androni Giocattoli РVenezuela 04:40
66 Jon Izagirre Insausti Euskaltel – Euskadi 04:46
67 Julien Berard Ag2R – La Mondiale 06:00
68 Enrico Battaglin Colnago CSF Bardiani 06:36
69 Ángel Vicioso Arcos Katusha Team 07:17
70 Valerio Agnoli Liquigas – Cannondale 08:28
71 Juan Antonio Flecha Sky Procycling 08:34
72 Michal Golas Omega Pharma – Quickstep 09:19
73 Francis Mourey Equipe Cycliste FDJ – BigMat 09:27
74 Adam Hansen Lotto – Belisol Team 09:39
75 Michal Kwiatkowski Omega Pharma – Quickstep 09:45
76 Alessandro Spezialetti Lampre – ISD 10:34
77 Matteo Tosatto Team Saxo Bank 10:50
78 Adriano Malori Lampre – ISD 11:06
79 Gatis Smukulis Katusha Team 11:49
80 Fabio Sabatini Liquigas – Cannondale 11:50
81 Pavel Brutt Katusha Team 11:55
82 Filippo Pozzato Farnese Vini – Selle Italia 12:21
83 Simone Ponzi Astana Pro Team 12:22
84 Danilo Wyss BMC Racing Team 12:28
85 Andreas Dietziker Team NetApp 12:40
86 Guillaume Bonnafond Ag2R – La Mondiale 12:45
87 Francesco Failli Farnese Vini – Selle Italia 13:04
88 Victor Cabedo Carda Euskaltel – Euskadi 14:18
89 Mathias Frank BMC Racing Team 14:50
90 Ben Gastauer Ag2R – La Mondiale 15:22
91 Matteo Rabottini Farnese Vini – Selle Italia 15:43
92 Reto Hollenstein Team NetApp 16:27
93 Luke Roberts Team Saxo Bank 17:40
94 Maciej Bodnar Liquigas – Cannondale 17:42
95 Daryl Impey Orica – GreenEDGE 17:55
96 Alessandro Ballan BMC Racing Team 17:57
97 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team 18:58
98 Julien Vermote Omega Pharma – Quickstep 19:10
99 Sonny Colbrelli Colnago CSF Bardiani 19:17
100 Evgeni Petrov Astana Pro Team 19:48
101 Martin Velits Omega Pharma – Quickstep 20:43
102 Matthias Brandle Team NetApp 21:04
103 Tomasz Marczynski Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 21:19
104 Angelo Pagani Colnago CSF Bardiani 21:37
105 Mathieu Perget Ag2R – La Mondiale 21:47
106 Anders Lund Team Saxo Bank 21:55
107 Stef Clement Rabobank Cycling Team 22:26
108 Cesare Benedetti Team NetApp 22:27
109 Lars Ytting Bak Lotto – Belisol Team 23:11
110 Andrey Zeits Astana Pro Team 23:42
111 Alexandr Dyachenko Astana Pro Team 24:52
112 Daniele Pietropolli Lampre – ISD 25:41
113 Nikolas Maes Omega Pharma – Quickstep 27:00
114 Oscar Gatto Farnese Vini – Selle Italia 27:21
115 Matteo Montaguti Ag2R – La Mondiale 29:30
116 Geraint Thomas Sky Procycling 30:35
117 Peter Kennaugh Sky Procycling 31:20
118 Christian Meier Orica – GreenEDGE 31:26
119 Manuel Belletti Ag2R – La Mondiale 31:32
120 Stefano Locatelli Colnago CSF Bardiani 31:36
121 Gregor Gazvoda Ag2R – La Mondiale 31:41
122 Jose Rodolfo Serpa Perez Androni Giocattoli – Venezuela 33:24
123 Manuele Boaro Team Saxo Bank 33:32
124 Stefan Denifl Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 34:56
125 Ramunas Navardauskas Garmin – Barracuda 35:20
126 Luca Mazzanti Farnese Vini – Selle Italia 35:23
127 Daniele Righi Lampre – ISD 35:25
128 Fumiyuki Beppu Orica – GreenEDGE 35:45
129 Daniel Schorn Team NetApp 35:51
130 Ben Hermans RadioShack – Nissan 35:59
131 Jack Bauer Garmin – Barracuda 36:07
132 Mads Christensen Team Saxo Bank @ same time
133 Matteo Bono Lampre – ISD 36:16
134 Jonas Aaen Jorgensen Team Saxo Bank @ same time
135 Mirko Selvaggi Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 36:20
136 Amets Txurruka Euskaltel – Euskadi 36:24
137 Robert Hunter Garmin – Barracuda 36:30
138 Ian Stannard Sky Procycling 36:31
139 Daniele Bennati RadioShack – Nissan 37:46
140 Sacha Modolo Colnago CSF Bardiani 38:15
141 Matteo Carrara Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 38:27
142 Paolo Longho Borghini Liquigas – Cannondale 38:42
143 Dennis Vanendert Lotto – Belisol Team 39:09
144 Brett Lancaster Orica – GreenEDGE 39:37
145 Jesse Sergent RadioShack – Nissan 39:43
146 Jens Keukeleire Orica – GreenEDGE 40:04
147 Lucas Sebastian Haedo Team Saxo Bank 40:33
148 Mickaël Delage Equipe Cycliste FDJ – BigMat 40:55
149 Matthew Goss Orica – GreenEDGE 41:04
150 Dominique Rollin Equipe Cycliste FDJ – BigMat 41:05
151 Alberto Losada Alguacil Katusha Team 41:34
152 Tomas Vaitkus Orica – GreenEDGE 41:40
153 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli – Venezuela 41:45
154 Giacomo Nizzolo RadioShack – Nissan 43:08
155 Alexander Kristoff Katusha Team 44:03
156 Jussi Veikkanen Equipe Cycliste FDJ – BigMat 44:48
157 Gaetan Bille Lotto – Belisol Team 45:15
158 Elia Favilli Farnese Vini – Selle Italia 45:34
159 Arnaud Demare Equipe Cycliste FDJ – BigMat 45:42
160 Marco Bandiera Omega Pharma – Quickstep 46:14
161 Svein Tuft Orica – GreenEDGE 46:22
162 Mikhail Ignatyev Katusha Team 46:31
163 Gabriel Rasch Equipe Cycliste FDJ – BigMat @ same time
164 Timo Seubert Team NetApp 46:58
165 Francesco Chicchi Omega Pharma – Quickstep 47:52
166 Tom Leezer Rabobank Cycling Team 48:10
167 Mark Renshaw Rabobank Cycling Team 48:33
168 Mark Cavendish Sky Procycling 48:40
169 Pierre Cazaux Euskaltel – Euskadi 49:28
170 Pier Paolo De Negri Farnese Vini – Selle Italia 50:01
171 Martijn Keizer Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 50:44
172 Andreas Schillinger Team NetApp 51:36
173 Brian Bulgac Lotto – Belisol Team 51:37
174 Juan Jose Haedo Team Saxo Bank 52:31
175 Alfredo Balloni Farnese Vini – Selle Italia 52:40
176 Aleksandr Kuschynski Katusha Team 52:43
177 Cristiano Salerno Liquigas – Cannondale 53:07
178 Marco Coledan Colnago CSF Bardiani 53:34
179 Bernhard Eisel Sky Procycling 54:38
180 Olivier Kaisen Lotto – Belisol Team 56:50
181 Roberto Ferrari Androni Giocattoli – Venezuela @ same time
182 Graeme Brown Rabobank Cycling Team 56:56
183 Adrian Saez De Arregi Euskaltel – Euskadi 57:41
184 Jack Bobridge Orica – GreenEDGE 59:50
185 William Bonnet Equipe Cycliste FDJ – BigMat 1:02:52
186 Alex Rasmussen Garmin – Barracuda 1:04:02
187 Sebastien Rosseler Garmin – Barracuda 1:05:14
188 Andrea Guardini Farnese Vini – Selle Italia 1:06:32
189 Taylor Phinney BMC Racing Team 1:06:42
190 Miguel Minguez Euskaltel – Euskadi 1:08:12
191 Jeremy Hunt Sky Procycling 1:09:50
192 Dennis Van Winden Rabobank Cycling Team 1:10:43
193 Theo Bos Rabobank Cycling Team 1:16:24
RST Cycle Clothing & Trigon Bikes


Tags: , , ,