James Coleman fastest in the solos in the Victoria CC Open 10.2 mile time trial on Saturday (June 23). Tandems, 3ups and 2ups also racing
RESULTS
TANDEMS
1 David Brown Essex Roads C.C. 22.24
Nick Hastler Essex Roads C.C.
2 Lesley Ward Hainault R.C. 28.20
Roger Pimm Hainault R.C.
3-UP
1 Andy Page Team Vision Racing 22.12
Dean Lubin Ciclos Uno
Murat Ozdenya Team Vision Racing
2 Benjamin Mickleburgh Team Velovelocity.co.uk 23.05
Paul Jay Team Velovelocity.co.uk
Jason Bouttell Team Velovelocity.co.uk
3 David Scott Welwyn Wheelers 23.42
Howard Ashmore Welwyn Wheelers
Adrian Trott Welwyn Wheelers
4 David Young West Suffolk Wheelers & Tri Club 28.04
Mark Eastwood West Suffolk Wheelers & Tri Club
Richard Balaam West Suffolk Wheelers & Tri Club
Steve Watson Herts Wheelers D.N.S.
Paul Fennell Herts Wheelers D.N.S.
Clive Wellings Herts Wheelers D.N.S.
VETS 2-UP
1 Julie Baker Colchester Rovers C.C. 25.12
Ken Baker Colchester Rovers C.C.
2 Cathy Wood Chelmer C.C. 25.39
Tim Wood Chelmer C.C.
3 Stephen Holmes Flitch Crono – www.flitchbikes.co.uk 26.17
Paul Hirst Essex Roads C.C.
4 Jeremy Greenwood Finsbury Park C.C. 26.22
Neal Marrin Finsbury Park C.C.
5 Michael Sheridan Newmarket Cycling & Triathlon Club 26.40
Martin Graves Newmarket Cycling & Triathlon Club
6 Sue Rogers Crest C.C. – Ilford 27.48
Darren Myers Crest C.C. – Ilford
7 Chris Holmes Chelmer C.C. 27.55
John Golder Chelmer C.C.
2-UP
1 Simon Daw C.C. Sudbury 24.10
Jonathan Weatherley C.C. Sudbury
2 Benjamin Lewis Finsbury Park C.C. 24.20
Christopher Lodge Finsbury Park C.C.
3 Anna Grundy Look Mum No Hands 27.02
David Bamford East London Velo
SOLOS
1 James Coleman Witham Wheelers C.C. 21.52
2 Richard Evans Chelmer C.C. 22.02
3 Jason Bouttell Team Velovelocity.co.uk 22.19
4 Dean Lubin Ciclos Uno 22.25
5 David McGaw Cambridge (T. & C.) C.C. 22.30
=6 Martin Reynolds Cambridge (T. & C. )C.C. =23.05
=6 Paul Smith Chelmer C.C. =23.05
8 Benjamin Lewis Finsbury Park C.C. 23.30
9 David Nicholls Chelmer C.C. 23.34
10 Terry Garlinge East London Velo 23.43
11 Rob Chaplin East London Velo 23.51
12 Paul Jay Team Velovelocity.co.uk 23.52
13 Ian Franklin PCH UK Racing Team 24.04
14 Rick Laws Colchester Rovers C.C. 24.06
15 Andy Beaman Victoria/Ciclos Uno/PCA/Pro-Lite/C.C. 24.11
16 Philip Murrell Finsbury Park C.C. 24.16
17 Gonzalo Rodriguez East London Velo 24.59
=18 Declan Davis C.C. Breckland =25.01
=18 Ian Short API-Metrow =25.01
20 Noah Knock Victoria/Ciclos Uno/PCA/Pro-Lite/C.C. 25.09
21 Neal Marrin Finsbury Park C.C. 25.20
22 Hayley Simmonds Cambridge University C.C. 25.24
23 Richard Carrington Mildenhall C.C. 25.35
24 David Brown Essex Roads C.C. 25.36
25 Christopher Lodge Finsbury Park C.C. 25.40
26 Anna Grundy Look Mum No Hands 26.04
=27 John Iszatt Team Vision Racing =26.05
=27 Claire Lee Chelmer C.C. =26.05
29 Richard Glover C.C. Ashwell 26.06
30 Ken Baker Colchester Rovers C.C. 26.08
31 Jamie Fake Lea Valley C.C. 26.28
32 Alan Harvey Shorter Rochford R.T. 26.57
33 Sandra Mackay GB Cycles.co.uk 26.58
34 Steve Presland Tri Anglia 27.00
35 Ron Back West Suffolk Wheelers & Tri Club 27.08
36 Dominic Whitehead 29th Wheelers C.C. 27.39
37 David Ledgerton Team Salesengine.co.uk 27.54
38 Lea Marshall Essex Roads C.C. 27.55
39 Tony Clarke Team Cambridge 28.47
40 Kevin Brown Shaftesbury C.C. 29.12
41 Peter Baumber Cambridge (T. & C.) C.C. 30.07
42 Bill Caton Whitewebb’s C.C. 30.28
43 Bob Brabbins Bishop’s Stortfod C.C. 31.00
44 Rickaby S-Sanders Colchester Rovers C.C. 31.17
45 Sue Clarke Team Cambridge 31.21
46 Isla Rush North Norfolk Wheelers 32.52
47 Terry Law C.C. Sudbury 33.37
48 Barbara Law C.C. Sudbury 34.03
49 Robert Bush C.C. Sudbury 38.18
50 Lee Nowak Kings Lynn C.C. inc. l/s 24mins 53.10
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT