Adam d’Arcy-Wykes (VC ST Raphael) dominated the latest round of the Raymond Brown track league, winning all of the “A†group races.
Eamonn Deane writes …
Poole-based Wykes won the 8 & 16 lap scratch races, the elimination race and the closing 40 lap combined scratch event. League leader Harrison Fielding (Poole Wheelers) was below par after a tough block of training and his blistering turn of speed was clearly missing. Will Stephenson (Primera/Specialized) pushed hard but had to take second best to Wykes. Veteran Steve Moss (Bournemouth Arrow) used all of his experience to take a well-deserved 2nd place in the elimination race.
In the “B†group, Bournemouth Jubilee Wheeler Will Clark, making his debut on the track, won the scratch & Elimination races. In two invitation match sprints, Gordon Skillen (PW) got the better of Ellie Gilham (VC ST Raphael), whilst John Friend (Off Camber) proved too quick for Les Pick (PW). There are just two remaining meetings for riders to score points, for a share of the £700 prize fund. The “BH†championships, set for August, will carry a prize fund of £900 and are only open to riders with a Bournemouth postcode.
Alan MaCrae writes….With just 2 weeks of Track League racing left, riders are now looking closely at the Overall League Tables. With Jason Falconer (Bournemouth Arrow) now thankfully recovering well in Poole Hospital from a road traffic accident, his buffer over improving Les Pick (Poole Wheelers) at the top of the B Group is down to 14 points with Ellie Gilham (VC St Raphael) pressing hard just one point further back. This week’s arrival in the B Group of Will Clark (Bournemouth Jubilee Wheelers) showed he picked up sufficient track experience in the Wednesday Intermediate Sessions to be a force to reckon with. 3 B Group wins in one night and a 5th place in the final A/B Group 10 KM Scratch shows Clark has track potential.
As much as Clark dominated the B Group, Adam Wykes opened a 10 point gap at the top of the A Group with 3 wins. Wykes rounded the night off in the closing A/B 10 Km Scratch Race edging past Will Stephenson (Primera) who had put in a strong last kilo, with Steve Moss (Bournemouth Arrow) hanging on to Wykes’ final surge to snatch 2nd in the last couple of meters. With Wykes and Harrison Fielding (Poole Wheelers) now well clear of Moss in the overall A Group Table, the focus in the last 2 weeks will be on Wykes v Fielding for top spot and Moss holding off Leon Marshall (Rutrainingtoday) for 3rd overall.
With the A League having a top prize of £100 and prizes down to 10th, and the B League a £70 top prize and prizes down to 8th, the League is building to a very exciting climax.
Excellent handicapping spread the wins around in the Youth League with only Alistair Fielding coming out top in 2 events. Once again the human paced race proved the best Youth event of the evening with a win for Luke Dighton (Poole Wheelers). Ryan Hodgkyns remains in top spot overall, Rebecca Hurst (Poole Wheelers) lies in 2nd with Dighton 3rd.
Click here for photos of the racing from Eamonn
Results
EVENT 2 -8-LAP SCRATCH-GROUP B
1 Will CLARK Bournemouth Jubilee Whs
2 John FRIEND Offcamber
3 Les PICK Poole Wheelers
4 Jake THOMAS Bristol Cycling Dev Squad
5 Stuart WROOT Yeovil CC
6 Gordon SKILLEN Poole Wheelers
7 Ellie GILHAM VC St.Raphael
8 John MARINER Bournemouth Jubilee Whs
EVENT 3 – 8-LAP SCRATCH RACE – GROUP A
1 Adam D’ARCY WYKES VC St.Raphael
2 Will STEPHENSON Primera-Specialized
3 Harrison FIELDING Poole Wheelers
4 Steve MOSS Bournemouth Arrow CC
5 Leon MARSHALL Rutrainingtoday CC
6 David GILHAM Bournemouth Arrow CC
7 Stuart MORTON Hargroves Cycles
8 Daryl PRICE Poole Wheelers
EVENT 5.1 – INVITATION SPRINT MATCH 1
1 Gordon SKILLEN Poole Wheelers
2 Ellie GILHAM VC St.Raphael
EVENT 5.2 – INVITATION SPRINT MATCH 2
4 John FRIEND Offcamber
5 Les PICK Poole Wheelers
EVENT 7 – ELIMINATION RACE – GROUP B
1 Will CLARK Bournemouth Jubilee Whs
2 Stuart WROOT Yeovil CC
3 Les PICK Poole Wheelers
4 Jake THOMAS Bristol Cycling Dev Squad
5 John MARINER Bournemouth Jubilee Whs
6 John FRIEND Offcamber
7 Ellie GILHAM VC St.Raphael
8 Gordon SKILLEN Poole Wheelers
EVENT 8 – 16-LAP SCRATCH RACE – GROUP A
1 Adam D’ARCY WYKES VC St.Raphael
2 Will STEPHENSON Primera-Specialized
3 Leon MARSHALL Rutrainingtoday CC
4 Steve MOSS Bournemouth Arrow CC
5 David GILHAM Bournemouth Arrow CC
6 Stuart MORTON Hargroves Cycles
7 Daryl PRICE Poole Wheelers
10 Harrison FIELDING Poole Wheelers
EVENT 10 – 16-LAP SCRATCH RACE – GROUP B
1 Will CLARK Bournemouth Jubilee Whs
2 Les PICK Poole Wheelers
3 John FRIEND Offcamber
4 Ellie GILHAM VC St.Raphael
5 Gordon SKILLEN Poole Wheelers
6 John MARINER Bournemouth Jubilee Whs
7 Stuart WROOT Yeovil CC
10 Jake THOMAS Bristol Cycling Dev Squad
EVENT 11 – ELIMINATION RACE – GROUP A
1 Adam D’ARCY WYKES VC St.Raphael
2 Steve MOSS Bournemouth Arrow CC
3 Harrison FIELDING Poole Wheelers
4 Leon MARSHALL Rutrainingtoday CC
5 Will STEPHENSON Primera-Specialized
6 Stuart MORTON Hargroves Cycles
7 Daryl PRICE Poole Wheelers
8 David GILHAM Bournemouth Arrow CC
EVENT 13 – 10-KM SCRATCH RACE – GROUPS A/B
1 Adam D’ARCY WYKES VC St.Raphael
2 Steve MOSS Bournemouth Arrow CC
3 Will STEPHENSON Primera-Specialized
4 Leon MARSHALL Rutrainingtoday CC
5 Will CLARK Bournemouth Jubilee Whs
6 David GILHAM Bournemouth Arrow CC
7 Ellie GILHAM VC St.Raphael
0 Stuart MORTON Hargroves Cycles
0 Gordon SKILLEN Poole Wheelers
0 John MARINER Bournemouth Jubilee Whs
0 John FRIEND Offcamber
YOUTHS
EVENT 1 -1 LAP HANDICAP SPRINT
1 Ryan HODGKYNS Poole Wheelers
2 Alistair FIELDING Poole Wheelers
3 Daniel GROOME Poole Wheelers
4 Luke DIGHTON Poole Wheelers
5 Rebecca HURST Poole Wheelers
6 Charlotte PICK Poole Wheelers
7 Sam READ Poole Wheelers
8 Lucy PICK Poole Wheelers
EVENT 1A – 500M STANDING START TIME TRIAL Starters: 1
1 Jake THOMAS Bristol Cycling Dev Squad
Time (Timekeeper: Jean Bayliss) – 40.39 secs
EVENT 4 – 2-LAP HANDICAP SPRINT Starters: 8
1 Sam READ Poole Wheelers
2 Charlotte PICK Poole Wheelers
3 Joe ANDREWS I-Team CC
4 Ryan HODGKYNS Poole Wheelers
5 Luke DIGHTON Poole Wheelers
6 Daniel GROOME Poole Wheelers
7 Rebecca HURST Poole Wheelers
8 Alistair FIELDING Poole Wheelers
EVENT 6 – SCRATCH RACE Starters: 8
1 Alistair FIELDING Poole Wheelers
2 Luke DIGHTON Poole Wheelers
3 Rebecca HURST Poole Wheelers
4 Charlotte PICK Poole Wheelers
5 Daniel GROOME Poole Wheelers
6 Ryan HODGKYNS Poole Wheelers
7 Lucy PICK Poole Wheelers
8 Sam READ Poole Wheelers
EVENT 9 – 10-LAP HUMAN-PACED HANDICAP RACE Starters: 8
1 Luke DIGHTON Poole Wheelers
2 Alistair FIELDING Poole Wheelers
3 Rebecca HURST Poole Wheelers
4 Ryan HODGKYNS Poole Wheelers
5 Lucy PICK Poole Wheelers
6 Daniel GROOME Poole Wheelers
7 Charlotte PICK Poole Wheelers
8 Sam READ Poole Wheelers
EVENT 12 – HANDICAP ELIMINATION RACE Starters: 7
1 Alistair FIELDING Poole Wheelers
2 Luke DIGHTON Poole Wheelers
3 Ryan HODGKYNS Poole Wheelers
4 Daniel GROOME Poole Wheelers
5 Lucy PICK Poole Wheelers
6 Charlotte PICK Poole Wheelers
7 Rebecca HURST Poole Wheelers
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)