Scott Povey wins the Manchester Wheelers 50 with a 1.40.58 on August 11 (J5/12 course)
RESULT
1 Scott Povey www.drag2zero.com 01:40:58
2 Nik Bowdler Pedal Revolution.co.uk 01:43:54
3 Simon Bridge Manchester Wheelers 01:44:12
4 Barry Charlton Swinnerton Lyme RC 01:44:29
5 Charles Taylor South Pennine RC 01:45:30
6 Peter Greenwood Clayton Velo 01:46:46
7 Steve Daintith Warrington RC 01:48:35
8 Alan Cooke Matlock CC 01:48:56
9 John Dewhirst East Bradford CC 01:49:45
10 Tommy Murphy Liverpool Century RC 01:49:48
11 Tim Ashton Royal Sutton 01:50:11
12 Nathan Turnbull Leigh Premier RC 01:50:38
13 Ian Holbrook Stone Wheelers CC 01:51:46
14 Mike Garner Birkenhead North End CC 01:52:25
15 Steven Hankey Warrington RC 01:52:48
16 David Constance Mammoth Lifestyle Racing Team 01:52:50
17 Mark White Bike Science-Boardman Elite 01:53:21
18 Chris Standidge Chester Tri Club 01:54:04
19 Doug Forrester Matlock CC 01:54:13
20 Lee Tunnicliffe High Wycombe CC 01:54:17
21 Chris Pike Coalville Wheelers CC 01:54:24
22 Chris Lea Buxton CC – Sett Valley Cycles 01:54:27
23 Stephen Howgill Leicestershire RC 01:54:54
24 Gary Tye Preston CC 01:55:38
25 Simon Morton Manchester Wheelers 01:56:11
26 Daniel Snape Seamons CC 01:56:18
27 David Wright Warrington RC 01:56:34
28 Stephen I’Anson Buxton CC 01:56:39
29 Jonathan Lloyd Westmead Team 88 01:56:58
30 Paul Mapletoft Kiveton Park CC 01:57:54
31 Stephen Glenwright VTTA Merseyside 01:57:56
32 Cliff Knox Lym Racing Club 01:57:58
33 Jack Hugill Mercia 01:57:59
34 Steve Hargreaves Warrington RC 01:58:36
34 Stephen Wilkins Walsall RCC 01:58:36
36 Michael Loughran Liverpool Century RC 01:58:56
37 Mark Donnelly Birkenhead North End CC 01:59:01
38 Dave Bates South Pennine RC 01:59:11
39 Fraser Snape North Lancs RC 01:59:41
40 Lynne Taylor Born to Bike-Bridgetown Cycles L 01:59:51
41 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 02:00:10
42 Neil Appleby Royal Sutton 02:00:15
43 Andrew Mitchell Janus RC 02:01:04
44 Paul Taylor North Lancs RC 02:01:40
45 Andy Horner Bury Clarion 02:01:56
46 Paul Carmichael Chester Tri Club 02:02:17
47 Graham Green MG Décor Carbon Bikes Solutions 02:02:30
48 Jeff Bowler South Pennine RC 02:03:41
49 Mark Carter Walsall RCC 02:04:50
50 Jack Fearon Weaver Valley CC 02:05:01
51 Nick Allen Rochdale Triathlon 02:05:30
52 Vicky Stinton Birkenhead North End CC L 02:05:44
53 Ian Peacock Harrogate CC 02:05:52
54 Scott Rennie Rochdale Triathlon 02:06:04
55 Joe Lockett Seamons CC 02:06:40
56 Mark Hanna Manchester Tri Club 02:07:29
57 Phil Helm VC Long Eaton 02:07:49
58 Kate Bosley Club Abellio SFA Racing Team L 02:09:12
59 Cliff Beldon Teamswift 02:09:18
60 Mike Cole Huddersfield RC 02:09:25
61 Karen Popplewell Seamons CC L 02:09:44
62 Mike Wilson Warrington RC 02:10:13
63 Bethan Hughes City of Chester Tri Club L 02:11:29
64 John Bosley Club Abellio SFA Racing Team 02:14:10
65 Julie Harrison Ashurst Bike Club L 02:14:24
66 Charles Gray Manchester Wheelers 02:14:34
67 Jenny Brown Rochdale Triathlon L 02:14:45
68 Neil Thomas City of Chester Tri Club 02:16:15
69 Michael Cleary Manchester Wheelers 02:16:21
70 Anne Staley Mercia CC L 02:17:16
71 Alan Roberts Stone Wheelers CC 02:18:21
72 PaulKay Ashurst Bike Club 02:18:23
73 John Verbickas Seamons CC 02:19:05
74 Nev Ashman Manchester Velo 02:19:35
75 Caroline Fearon Weaver Valley CC L 02:21:55
76 John Baddeley Stone Wheelers CC 02:22:18
77 Graham Lockett Seamons CC 02:24:59
78 Carolyn Hume Stockport Clarion L 02:29:11
79 Victor Trigger Crewe Clarion Wheelers T 02:31:00
80 Chris Prior City of Chester Tri Club 03:01:19
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT