Dan Whelan of Onimpex Bioracer wins the senior race at week 20 of the Litherland Circuit League on Merseyside (15th August)
RESULTS
2/3/4
1 Dan Whelan Onimpex Bioracer R.T. 52m. 17s.
2 Rob Adlard Team Wheelguru st.
3 Ryan Pike High on Bikes st.
4 Roy Sumner Port Sunlight Wheelers C.C. st.
5 Jeff Vernon Birkenhead North End C.C. st.
6 Joshua Townson Southport C.C. st.
7 Paul McDonald Slipstream Race Team st.
8 Peter Groom Liverpool Century R.C. st.
9 Matthew Smithson Chevin Cycles st.
10 Mark McGavock Southport C.C. @ 12 Secs.
11 Mike Salkeld Crosstrax @ 21 Secs.
12 Mike Fugaccia Liverpool Century R.C. @ 1 Lap
13 Mike Rumph High on Bikes @ 2 Laps
14 Adrian Pollock BC Private Member @ 3 Laps
15 Tom Green Ludlow C.C. Same
YOUTH
Category A – Boys 12 Laps
1 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 20m. 02s.
2 Adam Townson Southport C.C. @ 2 Secs.
3 Jack Hulme Birkenhead North End C.C. st.
4 Jack Caddick Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 5 Secs.
5 David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 10 Secs.
Category B – Boys 12 Laps
1 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 20m. 51s.
2 Jack Lane Wigan Wheelers C.C. @ 1m. 10s.
3 Ashley Maloney Birkenhead North End C.C. @ 1 Lap
4 Jamie Polhill Liverpool Century R.C. Same
5 Oliver Martin B.C. Private Member Same
6 Daniel McKenzie Liverpool Century R.C. Same
7 Alex Forbes Birkenhead North End C.C. @ 2 Laps
Category B – Girls 11 Laps
1 Savannah Morgan Ashurst B.C. 21m. 25s.
Category C – Boys 12 Laps
1 Luke Cheetham Eastlands Velo 21m. 46s.
2 Dan Gibson Liverpool Century R.C. @ 55 Secs.
3 George Elliott Liverpool Century R.C. @ 1 Lap
4 Benjamin Fisher Ashurst B.C. @ 2 Laps
5 Tom Wallis Birkenhead North End C.C. Same
Category D – Boys 12 Laps of the small circuit
1 Adam Lyons Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 9m. 16s.
2 Ben Wells Liverpool Century R.C. @ 8 Secs.
3 Joseph Dennett Ashurst Bike Club @ 1 Lap
Category D – Girls 9 Laps of the small circuit
1 Sarah Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 11m. 47s.
Category E – Boys 10 Laps of the small circuit
1 James Higham H. Middleton C.C. 11m. 38s.
2 Sam Kendall Liverpool Century R.C. @ 1 Lap
3 Tom Elliott Liverpool Century R.C. @ 2 Laps
Category E – Girls 9 Laps of the small circuit
1 Charlotte Kendall Liverpool Century R.C. 13m. 12s.
2012 Bert Owens 500m Handicap Competition
1 Adam Lyons Liverpool Mercury (Dolan) C.C.
2 George Elliott Liverpool Century R.C.
3 James Higham H. Middleton C.C.
4 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) C.C.
5 Alex Forbes Birkenhead North End C.C.
6 Ben Wells Liverpool Century R.C.
7 Ashley Maloney Birkenhead North End C.C.
The Final Overall Points for the 2012 Season (after 13 Events)
1 James Higham H. Middleton C.C. E 12.5 (7 Rides)
1 George Elliott Liverpool Century R.C. C 12.5 (7 Rides)
3 Adam Lyons Liverpool Mercury (Dolan) C.C. D 10.5 (6 Rides)
4 Ben Wells Liverpool Century R.C. D 8 (6 Rides)
5 Jamie Polhill Liverpool Century R.C. B 5.0 (3 Rides)
6 Max Spedding Birkenhead North End C.C. A 3.5 (2 Rides)
6 Robert Rogers Birkenhead North End C.C. A 3.5 (2 Rides)
8 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) C.C. B 3.0 (2 Rides)
8 David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. A 3.0 (1 Ride)
8 Sam Wardle Ashurst B.C. B 3.0 (1 Ride)
8 Ashley Maloney Birkenhead North End C.C. B 3.0 (1 Ride)
8 Daniel McKenzie Liverpool Century R.C. B 3.0 (1 Ride)
13 Adam Hulme Liverpool Mercury (Dolan) C.C. C 2.5 (2 Rides)
14 Alex Foster Border City Wheelers C.C. A 2.0 (1 Ride)
14 Craig Rogers Birkenhead North End C.C. C 2.0 (1 Ride)
14 Adam Townson Southport C.C. A 2.0 (1 Ride)
14 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) C.C. A 2.0 (3 Rides)
18 Andy Fallon Liverpool Mercury (Dolan) C.C. C 1.5 (2 Rides)
19 Harry Craig Border City Wheelers C.C. A 1.0 (1 Ride)
20 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) C.C. B 0.5 (1 Ride)
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)