Simon Bridge of Manchester Wheelers wins the Congleton Cycling Club 50 mile time trial on the 18th of August
Awards
Fastest
1st Simon Bridge Manchester Wheelers Club 01:47:38
2nd Charles Taylor South Pennine Road Club 01:48:06
3rd Paul Shallicker Coveryourcar.co.uk RT 01:55:21
4th David Crawley Fibrax-Wrexham RC 01:55:41
5th Nige Wood Wills Wheels 01:56:33
Fastest Lady
1st Viv Slack Manchester Wheelers 02:09:45
2nd Gina Riley City of Chester Tri Club 02:12:17
3rd Nina McArthur Manchester Tri Club 02:29:43
Fastest Senior,
David Williams Fibrax-Wrexham RC 01:57:03
Fastest Junior
Joe Lockett Seamons CC 02:10:06
Fastest Trike
Alan Shuttleworth Altrincham Road Club 02:40:13
Fastest Team of 3 riders
Fibrax-Wrexham RC
David Crawley 01:55:41, David Williams 01:57:03, David Spencer 01:59:43
Vets Age Category Awards
40-44 John Payne Leigh Premier Road Club 02:03:55
45-49 Jim Crew Derby Mercury 02:06:42
50-54 Prof Simon Higgins Liverpool Century RC 02:09:04
55-59 Paul Kay Ashurst Bike Club 02:20:31
60-64 Derek Black Wigan Wheelers 02:51:51
70+ Mr Peter Nelson Congleton Cycling Club 02:58:29
Spot Prizes donated by The Cycle Centre Congleton ( http://www.cyclestore.co.uk/ )
29th Gina Riley City of Chester Tri Club 02:12:17
17th Howard Mead Manchester Tri Club 02:06:17
9th Ross Laidlaw Kelso Wheelers – SCU 02:00:32
Plus Lanterne Rouge Mr David Hurst, Congleton Cycling Club 03:07:26
RESULT
1 Simon Bridge Manchester Wheelers Club 1:47:38
2 Charles Taylor South Pennine Road Club 1:48:06
3 Paul Shallicker Coveryourcar.co.uk RT 1:55:21
4 David Crawley Fibrax-Wrexham RC 1:55:41
5 Nige Wood Wills Wheels 1:56:33
6 David Williams Fibrax-Wrexham RC 1:57:03
7 Craig Nicholson Westmead Team 88 1:58:52
8 David Spencer Fibrax-Wrexham RC 1:59:43
9 Ross Laidlaw Kelso Wheelers – SCU 2:00:32
10 Nathan Turnbull Leigh Premier Road Club 2:00:39
11 Nicholas Latimer Rutland CC 2:01:32
12 Daniel McParland Manchester Tri Club 2:03:00
13 Alessandro Williams Tunstall Wheelers / Brian Rourke Cycles 2:03:35
14 John Payne Leigh Premier Road Club 2:03:55
15 Daniel Snape Seamons CC LATE ENTRY 2:04:37
16 Ben Elliott Velo Club St Raphael 2:05:15
17 Howard Mead Manchester Tri Club 2:06:17
18 Jim Crew Derby Mercury 2:06:42
19 Alan Chorley Seamons CC 2:07:41
20 Peter Smith Congleton CC 2:07:51
21 Andrew Mitchell Janus RC 2:08:13
22 Jon Marsden Mersey Roads Club 2:08:38
23 Simon Higgins Liverpool Century RC 2:09:04
24 Viv Slack Manchester Wheelers 2:09:45
25 Joe Lockett Seamons CC 2:10:06
26 Pete Tatton Congleton CC 2:10:09
27 Andy Malbon Congleton Cycling Club 2:11:28
28 Llyr Hughes Manchester Tri Club 2:12:09
29 Gina Riley City of Chester Tri Club 2:12:17
30 Steve Jackson Macclesfield Wheelers 2:12:30
31 Mike Wilson Warrington Road Club 2:13:19
32 Robert Pollen Ashley Touring CC/Withington Cycles Ltd.co.uk 2:16:05
33 Wayne Powell Congleton Cycling Club 2:17:57
34 Andy Chalmers Manchester Tri Club 2:18:20
35 Andy Whitehead Seamons CC 2:18:33
36 Nathan Astley ABC Centreville 2:18:37
37 Neil Rothwell Seamons CC 2:18:39
38 Jonathan Beever Westmead Team 88 2:19:22
39 Paul Kay Ashurst Bike Club 2:20:31
40 Colin Reynolds Leigh Premier Road Club 2:25:45
41 Gary Greenwood Rochdale Tri Club 2:27:53
42 Graham Lockett Seamons CC 2:29:05
43 Nina McArthur Manchester Tri Club 2:29:43
44 Gareth Howard Leigh Premier Road Club 2:30:07
45 Alan Shuttleworth Altrincham Road Club TRIKE 2:40:13
46 Derek Black Wigan Wheelers 2:51:51
47 Peter Nelson Congleton Cycling Club 2:58:29
48 Peter Hayhurst Congleton Cycling Club 3:04:26
49 David Hurst Congleton Cycling Club 3:07:26
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team