Dan Sadler wins the East Sussex Cycling Association 25 mile TT on Sunday 16th September on the G25/89 course
RESULT
1 Dan Sadler RT 316 00:52:50
2 Steve Dennis East Grinstead CC 00:53:05
3 Nick Dwyer Lewes Wanderers 00:53:18
4 Iain Brogden Eastbourne Rovers 00:54:13
5 Sebastian Ader …a3crg 00:54:23
6 Steve Kane Brighton Excelsior 00:54:44
7 Tim Stevens 34 Nomads CC 00:54:48
8 Peter Morris Lewes Wanderers 00:55:09
9 David Shepherd GS Stella 00:55:15
10 David Pollard In-Gear Quickvit Trainsharp 00:55:28
11 Tom Glandfield Lewes Wanderers 00:55:30
12 Christopher Wolton Southborough Wheelers 00:56:36
13 Patrick Brennan …a3crg 00:57:12
14 Dan Gardner Lewes Wanderers 00:57:56
15 Jason Le Goff In-Gear Quickvit Trainsharp 00:58:25
16 Mark Paton Lewes Wanderers 00:58:26
17 John Cordner Eastbourne Rovers 00:58:43
18 Yuriy Tymchenko Lewes Wanderers 00:58:49
19 Mark Taviner London Phoenix 00:59:14
20 Michael Page Southborough Wheelers 00:59:23
21 Tony Reeves GS Stella 00:59:49
22 Andrew Murray Team Specialized 01:00:01
22 Carl Richardson In-Gear Quickvit Trainsharp 01:00:01
24 Neil Midgley Lewes Wanderers 01:00:15
25 Samuel Ramsey Lewes Wanderers 01:00:20
26 Jon Fry Horsham Cycling 01:00:37
26 Joseph Jenner Hastings & St Leonards CC 01:00:37
28 Sam Dix In-Gear Quickvit Trainsharp 01:00:46
29 Matt Kuwertz Southborough Wheelers 01:00:58
30 Mike Anton East Grinstead CC 01:01:01
31 Gary Burgess Brighton Mitre 01:01:03
32 Malcolm Daly Hastings & St Leonards CC 01:01:37
33 Peter Moon Eastbourne Rovers 01:01:44
34 Elisabeth Brama Brighton Phoenix 01:01:46
35 Peter Baker Lewes Wanderers * 1:02:16 *
36 Alan Lloyd Lewes Wanderers 01:02:53
37 Tony Murphy Eastbourne Rovers 01:02:58
38 Geoff Smith Eastbourne Rovers 01:03:01
39 Dan Henchy Pbscience.com 01:03:27
40 Simon Lowe De Laune CC 01:03:48
41 Simon Newell Hastings & St Leonards CC 01:03:50
42 Mike O’Gorman Worthing Excelsior 01:03:56
43 Andy Eaton Eastbourne Rovers 01:04:03
44 Madelaine Lee-Smith East Grinstead CC 01:04:05
45 Bryn Reeves Horsham Cycling 01:04:24
46 Richard Woodward East Grinstead CC 01:04:53
47 Ade Fadero Sussex Nomads 01:04:59
48 Adam Ford Eastbourne Rovers 01:05:18
49 Martin Sanwell Mid Sussex Tri Club 01:05:30
50 Vic Butler Eastbourne Rovers 01:05:44
51 Oliver Tuckley Lewes Wanderers 01:05:50
52 Bruce English Eastbourne Rovers 01:05:59
53 Andrew Stobbart Eastbourne Rovers 01:06:03
54 Emma Richards Eastbourne Rovers 01:06:04
55 Ian Thompson East Grinstead CC 01:06:30
56 John Mankelow Lewes Wanderers 01:07:35
57 Hugh Procter Lewes Wanderers 01:07:36
58 Edward Boorman East Grinstead CC 01:07:48
59 Paul Valks Sussex Nomads 01:08:00
59 Stephen Gaston Lewes Wanderers 01:08:00
61 Richard Claxton VC Elan 01:09:14
62 David Beale Lewes Wanderers 01:09:37
63 Alan Walker South Eastern RC 01:09:44
64 Oliver Walker South Eastern RC * 1:10:39 *
65 Doug Gardner Lewes Wanderers 01:10:41
66 Paul Turner East Grinstead CC 01:10:54
67 Robin Johnson Brighton Mitre 01:11:41
68 Ben Crick East Grinstead CC 01:12:43
69 Hilary Harber Crawley Wheelers 01:12:49
70 Kaye Dwyer Lewes Wanderers 01:13:46
71 Nicola Whatford-West Crawley Wheelers 01:14:46
71 Chris Parker Hastings & St Leonards CC 01:14:46
73 Simon Yates Lewes Wanderers 01:15:36
74 Horry Hemsley Lewes Wanderers 01:27:33
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique