Grigor Wallace and Laura Gambling winners in the CC Breckland/TA (East) Open 50 mile time trial on Sunday 16th September on the B50/ 18 course
RESULTS
Scratch
Fastest: Grigor Wallace Team Midland Racing 1:46:02
Second: Daniel Bloy King’s Lynn CC 1:47:06
Third: Mark Arnold Team PedalRevolution.co.uk 1:48:32
Handicap
Fastest: Damon Day CC Sudbury 1:22:31
Second : Ben Keeley King’s Lynn CC 1:28:52
Third: Andrew Jones Charlotteville CC 1:34:40
Vets on standard
Fastest: Antony Stapleton Chelmer CC +29:32
Second: Chris Nudds CC Breckland +27:36
Third: Shaun Kennedy Bec CC +27:30
Team: King’s Lynn CC Daniel Bloy Ben Keeley Daniel Collins 5:57:08
Ladies:
Fastest Laura Gambling CC Breckland 02:07:01
Second Sally Withey VC Norwich 02:14:13
Fastest on HandicapKaren Eaton Wolsey RC 02:14:47
EDCA Awards
1st Scratch Daniel Bloy King’s Lynn CC 1:47:06
2nd Scratch Mark Arnold Team PedalRevolution.co.uk 1:48:32
3rd Scratch Liam Gentry Strada Sport 1:49:45
1st Handicap Damon Day CC Sudbury 1:22:31
2nd Handicap Ben Keeley King’s Lynn CC 1:28:52
3rd Handicap Nick Parravani CC Breckland 1:34:59
1st Vet on Std Chris Nudds CC Breckland +27:36
2nd Vet on Std Laura Gambling CC Breckland +26:09
3rd Vet on Std Ron Back West Suffolk Whrs +23:11
1st Lady Laura Gambling CC Breckland 2:07:01
2nd Lady Sally Withey VC Norwich 2:14:13
3rd Lady Karen Eaton Wolsey RC 2:14:47
1st Tricycle Kevin Younge King’s Lynn CC 2:16:01
Team King’s Lynn CC D. Bloy; B. Keeley; D. Collins 5:57:08
Tricycle Association (East) 50 mile TT Result:
1 Kevin Younge King’s Lynn CC 2:16:01 2:16:01 Medal (Scratch)
2 Chris Hutchinson Redbridge CC 2:16:36 1:35:24 Medal (Hcp)
CC Breckland 50 mile TT Result:
1 Grigor Wallace Team Midland Racing 01:46:02
2 Daniel Bloy King’s Lynn CC 01:47:06
3 Mark Arnold Team PedalRevolution.co. 01:48:32
4 Antony Stapleton V Chelmer CC 01:48:41
5 Liam Gentry Strada Sport 01:49:45
6 Charlie Nurse North Norfolk Whrs 01:49:49
7 Christopher Rimes V Fenland Clarion CC 01:51:58
8 Geoff Frost V Team VeloVelocity 01:53:11
9 Shaun Kennedy V Bec CC 01:53:29
10 Phil Jarvis V Colchester Rovers CC 01:55:09
11 Laurence Wright Team VeloVelocity 01:55:33
12 Will Bamber VC Norwich 01:56:43
13 James Trenchard Godric CC 01:56:53
14 Kevin Norman V Stowmarket & District CC 01:57:24
15 Chris Nudds V CC Breckland 01:58:46
16 David Moore V Norwich ABC 01:59:09
17= Andrew Jones V Charlotteville CC 01:59:50
17= Damon Day V CC Sudbury 01:59:50
19 Duncan Lorne V Norwich ABC 02:01:51
20 Mark Newnham V VC Baracchi 02:02:37
21 Patrick Ellis V Diss & District CC 02:03:06
22 Danny Watkins Anglia Velo 02:04:21
23 Ben Keeley King’s Lynn CC 02:04:55
24 Daniel Collins King’s Lynn CC 02:05:07
25 Barry Quick V Reading CC 02:05:29
26 Laura Gambling VW CC Breckland 02:07:01
27 Colin Lown V Ipswich BC 02:07:07
28 Colin Bunnett V King’s Lynn CC 02:07:22
29 Jason Harris V Twickenham CC 02:08:20
30 Roger Graham V CC Breckland 02:08:37
31 Chris Womack V VC Baracchi 02:08:57
32 John Murphy V Gloucester City RC 02:10:13
33 Ron Back V West Suffolk Whrs 02:10:24
34 Andrew Ward V Wisbech Wheelers 02:10:35
35 Phil Hollingsworth V East Anglian CC 02:11:08
36 John Swanbury V VC Baracchi 02:13:00
37 Nick Parravani V CC Breckland 02:13:51
38 Sally Withey VW VC Norwich 02:14:13
39 Karen Eaton VW Wolsey RC 02:14:47
40 Debra Peck VW Colchester Rovers CC 02:15:09
41 Peter Beard V Stowmarket & District CC 02:21:23
42 Tony Panting V West Suffolk Whrs 02:21:46
43 Vince Butler V Tri-Anglia 02:23:25
44 Peter Horsnell V Chelmer CC 02:26:38
45 Mat Traynar CC Sudbury 02:29:01
46 Bob Loader V Sydenham Whrs 02:31:29
47 Tracy Prewer VW VC Baracchi 02:32:40
48 Lisa West VW Twickenham CC 02:33:04
49 Emma Beard W Stowmarket & District CC 02:43:59
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique