Category B rider Richard Bradley fastest in the Team Jewson LVRC Time Trial Championships in Napton (Warwickshire)
Result (position in category in brackets)
1. Richard Bradley B Team Echelon Rotor 00:41:29 1
2. Andy Eagers B Derby Mercury 00:42:13 2
3. Ian Russell A Newark Castle CC 00:42:23 1
4. Conor O’Brian A Cult Racing 00:42:33 2
5. Ian Holbrook A Stone Wheelers 00:42:47 3
6. Michael Ellerton C Team Swift 00:42:49 1
7. Simon Cannings A www.twenty3c.co.uk 00:42:59 4
8. Pete Grindley B Liverpool Century RC 00:42:50 3
9. Ian Greenstreet B Newbury RC 00:43:03 4
10. Chris Beales C La Fuga – Sigma Sport 00:44:06 2
11. Robin McKinnion A Harworth CC 00:44:27 5
12. Mark Shepherd A Banjo Cycles 00:44:52 6
13. John French D Team Jewson MI Racing 00:44:54 1
14. Mike Twelves B Team Jewson MI Racing 00:44:57 5
15. Les Liddiard D Team Jewson MI Racing 00:45:02 2
16. Nick Giles C Team Fibrax Wrexham RC 00:45:30 3
17. Lorenzo Buratti B Team Jewson MI Racing 00:45:30 6
18. Richard Howes C Coventry RC 00:45:44 4
19. Stephen Campbell A Twickenham CC – Evans 00:45:45 7
20. Michael Amery C VC Sevale 00:45:53 5
21. Scott Mcardle D Cheltenham & County 00:46:24 3
22. Andy Claxton A Ride 24/7 00:46:40 8
23. Barrie Mitchell F Team Jewson MI Racing 00:46:55 1
24. Adrian Cox C Team Baines Racing 00:47:03 6
25. John Manning D Derby Mercury 00:47:27 4
26. Robert Marcus C VC Goldalming & Haselmere 00:47:36 7
27. John Beckett B Daventry CC 00:47:46 7
28. Peter Busby C Team Jewson MI Racing 00:48:02 8
29. Dave Pollard E New Brighton CC 00:48:22 1
30. Alan Tunnicliffe C Clay Cross RT 00:48:32 9
31. Mike Hazelwood D Warwickshire RC 00:48:57 5
32. Keith Green F Stourbridge Velo 00:49:18 2
33. Stephen Costello D Bill Nickson Cycles RT 00:49:45 6
34. Tim Burrows C Westerley RC 00:49:45 10
35. Chris Gunter E Team Virgin Active 00:50:05 2
36. Phil Cooper E LVRC 00:50:19 3
37. Steve Loraine D Hinckley CRC 00:50:23 7
38. Barry Jones F Cycles Dauphin 00:50:33 3
39. Alison Bagnal (L) D Team Echelon Rotor 00:50:55 8
40. Tim Crumpton D GS Europa 00:51:00 9
41. Mick Ives G Team Jewson MI Racing 00:52:01 1
42. Linda Hubbard (L) D Welland Valley CC 00:52:05 10
43. Ian Howell E BMCC 00:52:21 4
44. Dave High E Macclesfield Wheelers 00:52:48 5
45. Steve Green C PCA Ciclos Uno 00:52:57 11
46. Murray Kirton G A5 Rangers 00:53:36 2
47. Derek Moyles H A5 Rangers 00:54:33 1
48. Anne Staley (L) G Mercia CC 00:57:46 3
49. Jim Golden F Vekta Velosport 00:59:07 4
50. Chas Wilde H Eagle RC 01:01:03 2
51. Jason Cull A Newbury RC 01:01:40 9
52. Keith Mathews H Fareham Wheelers 01:02:12 3
53. Ken Evans G PCA Ciclos Uno 01:04:37 4
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT