Chris Metcalfe & Diane Lee winners at the Norton Trophy Cyclo-Cross Races at Sheffield
RESULTS
Senior/Junior/Veteran/Women
1. Chris Metcalfe Charge Bikes
2. James Thompson Team Hope Factory Racing
3. Thomas Randall Rock Racing Team UK
4. John Hick Vet 40-49
5. Dan Cook Planet X Vet 40-49
6. Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Vet 40-49
7. Matthew Downes Descend/Hamsterley
8. Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club
9. Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors
10. Duncan Warner Airedale Olympic CC
11. Andrew Westwell Pedalsport Cycling Club Vet 40-49
12. Richard Allen Here Come The Belgians Vet 40-49
13. Alistair Dow Paul Milnes Cycles/Bradford Ol Vet 50+
14. Chris Ledger www.zepnat.com RT/Kuota/GSG Vet 50+
15. J Wash
16. Andrew Wainwright Bolsover and District CC Vet 40-49
17. Andrew Whitworth Huddersfield RC
18. David Beachill Huddersfield RC
19. Richard Dobson White Rose VC
20. Thomas Saville Norton Wheelers Junior
21. Paul Milsom Calder Clarion CC
22. Peter Turner Derby Mercury RC Vet 50+
23. Simon Pattern
24. Ivan Boyes Huddersfield Star Whlrs
25. Diane Lee www.zepnat.com RT/Kuota/GSG
26. Nick Cook
27. John Savage Clifton CC Vet 40-49
28. Graham Walton Sheffield 220 City Road Racing
29. Graham Piccavey Huddersfield Star Whlrs Vet 40-49
30. Kevin Holmes
31. Richard Ballantine Vet 40-49
32. Russell Beresford Norton Wheelers
33. Rob Longdon
34. Giles Bailey Huddersfield Star Whlrs
35. Nigel Hollyman Sowerby Brothers CRT Vet 40-49
36. Lynn Bland Norton Wheelers Veteran
37. Gavin Hodgson Harworth & District CC
38. Michael Scott Sheffield Stars CSC Vet 50+
39. Nick Waggett Here Come The Belgians Veteran
40. David Shaw Huddersfield Star Whlrs
41. Philip Jones Crosstrax Vet 50+
42. Thomas Howarth
43. Gary Westley
44. Conor Palliser East Bradford CC Junior
45. Owen Henriksen Vet 50+
46. Karen Ballantine All Terrain Cycles
47. Brandon Stock Clifton CC
48. Phoebe Sneddon Mulebar Girl
49. Tony Calder
50. John Dowell Heanor Clarion CC
51. Kirsty Byron-Jones
52. Christopher Parker East Bradford CC Vet 50+
53. Martin Lister Vet 50+
54. Laura Jolly
55. Carl Sawyer Kiveton Park CC Vet 40-49
56. Richard Fenn Calder Clarion CC Veteran
Juniors
1. Thomas Saville Norton Wheelers
2. Conor Palliser East Bradford CC
3. Brandon Stock Clifton CC
Vet 40-49
1. John Hick
2. Dan Cook Planet X
3. Robin Bradbury Aire Valley Racing Team
4. Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors
5. Andrew Westwell Pedalsport Cycling Club
Vet 50+
1. Alistair Dow Paul Milnes Cycles/Bradford Ol
2. Chris Ledger www.zepnat.com RT/Kuota/GSG
3. Peter Turner Derby Mercury RC
4. Kevin Holmes
5. Michael Scott Sheffield Stars CSC
Women
1. Diane Lee www.zepnat.com RT/Kuota/GSG
2. Lynn Bland Norton Wheelers
3. Karen Ballantine All Terrain Cycles
4. Phoebe Sneddon Mulebar Girl
5. Kirsty Byron-Jones
Youth
1. Tom Seaman Wakefield Junior Triathlon Clu
2. Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu
3. Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
4. Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu
5. Hannah Saville North Midlands Youth Squad
6. Ben Turner Doncaster Whls CC
7. Joe Williams Holme Valley Whls
8. Joseph Parker East Bradford CC
9. Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy
10. Elizabeth Lloyd
11. Carter Bowerstead Wakefield Junior Triathlon Clu
12. Callum Willstead
13. Emma Hanson Seacroft Wheelers
14. Thomas Hardcastle
15. Thomas Longden Manx Mountain Bike Club
Under 12
1. Finlay Cooper-Olroyd Kirklees Cycling Academy
2. Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy
3. Morgan Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Engine
4. James Ince Kirklees Cycling Academy
5. Tom Whitworth Huddersfield RC
6. Milo Duncan
7. Amy Hinchliffe
8. Adam Bailey Huddersfield Star Whlrs
9. Dylan Willetts
10. Nathan Page East Bradford CC
11. Emily Marsh
12. William Thackeray
13. Ellen Pattern
14. Ruby Boyes Huddersfield Star Whlrs
Under 10/Under 8
1. Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club
2. Alex Bailey Huddersfield Star Whlrs
3. Tom Scott Sheffield Stars CSC
4. Luca Longo Huddersfield Star Whlrs
5. Dylan Boyes Huddersfield Star Whlrs
6. Chloe Hinchcliffe
7. Jamie Moseley
8. Oliver Sibbard
9. Frances Hodgson
10. Benjamin Hodgson
11. Ella Hampson Huddersfield Star Whlrs
12. Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club
13. Mia Fitzpatrick
14. Eddie Fitzpatrick
15. Liesl Sawyer
16. Lucy Milsom Calder Clarion CC
17. Beth Howarth
18. Harry Scott
19. Kirsten Sawyer
20. Amy Scott Sheffield Stars CSC
21. Kate Shaw
22. Victoria Hodgson
23. Harriet Claxton
24. Jamie Milsom Calder Clarion CC
25. Ellie Howarth
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch